Fotoğraf İndir
Tığ İşi Çocuk Yelek Modelleri

Tığ İşi Çocuk Yelek Modelleri

Tığ İşi çocuk Yelekleri en özel kareleri ile sizler için özel örnekler arasında yer almaktadır. Tığ İşi Çocuk Yelek modelleri sizinde bebekleriniz için foto galerimizde en güzel modelleri ile yer almaktadır. Kız çocuk yelek modelleri kız çocukları için rengarenk şekilde bulunmaktadır.

Siz de eğer çocuğunuza güzel bir örgü yelek yapmak istiyorsanız aşağıda size sunmuş olduğumuz örgü yelek modellerini inceleyebilirsiniz. Ev hanımlarının  severek yaptığı ve internette paylaşmış olduğu modeller aşağıdaki gibidir.

Çocuklar için yapılan yelek modellerinin sayısı oldukça fazladır. Fakat bu modellerin hem şiş ile yapılanı hem de tığ ile yapılanları mevcuttur. Tığ ile yapılan çocuk yelek modelleri şiş ile yapılan çocuk yelek modellerine göre daha zarif durmaktadır. Bu nedenle birçok kişi tığ işi çocuk yelek modellerini tercih etmektedir. Özellikle soğuk havalarda çocukların hırka ya da kazak giymek istememesi ya da hırka ile çok fazla terlemesi durumuna çözüm olarak örgü yelekler kullanılmaktadır. bu örgü yelekleri tığ işi olarak yapmak isteyen kişi sayısı da fazladır. Bu nedenle bu yazımızda tığ işi çocuk yelek modellerinden ve bu modellerin nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

Motifli Yelek Modeli; Tığ işi çocuk yelek modellerinden ilki motifli yelek modelidir. Motifli yelek modelini yapabilmek için öncelikle işe motiflerle başlanmalıdır. 12 adet motif yapılması gerekmektedir. Bu motifler tamamlandıktan sonra 10 zincir çekilir ve bu çekilen zincirlerle yuva oluşturulur. Yuvaların içerisine de 24 adet trabzan doldurulur. Daha sonra bu yuvaların üzerine de 12 adet yuva yapılır. bu yuvaların içine 1 sık iğne 2 adet ikili trabzan, 1 sık iğne 2 tane üçlü trabzan olarak örüntü şeklinde işleme yapılmaya başlanır. İğne 2 yuvaya bir defa batırılır ardından çıkarılır. 1 adet zincir çekilir ve bu zincir 3 yuvaya da batırılır. Bu şekilde 6 adet yaprak elde edilmiş olur. Bu yaprakların üzerine de 6 adet zincir çekilip sonra da her bir yuvaya birer kez batırılıp çıkarılarak 12 adet yuva yapılmış olur. Yeleğe motifler eklenir ve daha sonra etek kısmının örgüsüne başlanır. Motiflerde oluşmuş olan tüm yuvalara ikili trabzan+ 2 zincir şeklinde devam edilir. Bu şekilde toplam 4 sıra oluşturulur. Son olarak 2 sıradaki bir arada bulunan zincirler arttırılır ve bu şekilde ne kadar boy isteniyorsa o kadar uzun boy elde edilmiş olur. Motifli yeleğin kenarına seçilen oya örülerek yeleğin daha güzel durması ve daha kullanışlı olması sağlanır.

Tığ İşi Çocuk Yelek Modeli; Tığ işi çocuk yelek modelleri arasında yer alan başka bir model ise renkli tığ işi çocuk yelek modelidir. Bu modeli yapabilmek için gereken malzemeler gri yün, tığ, dört adet farklı renklerde yündür. Yeleğin örgüsüne başlamak için 80 zincir çekilir. Daha sonra üzerine yapılacak olan 77 dolgu için roba örümü yapılır. Yeleğin ölçüleri istediğiniz büyüklüğe göre değişiklik gösterebilmektedir fakat standart beden olarak bu ölçüler baz alınabilir. Yeleğin arka kısmı için 20 dolgu gerekmektedir. Ön kısmı için de aynı işlem yapılmalıdır. Roba örümü bitirildikten sonra yeleğin alt kısmına geçilir. Etek kısmı denen bu kısmı yapabilmek için yandan örmeye başlanır ve daha sık iğne kullanılır. Bu sayede yeleğin sarkık durması da önlenmiş olur. Gri renk ana renk olarak seçildiği için komple dolgu ile yapılır. Yeleğin etek kısmını yaparken 45 zincir atılması gerekir. Ardından 40 trabzan yapılır. 2. sıraya gelindiğinde üçlü olacak şekilde 40 adet trabzan yapılır. 3. sıraya gelindiğinde renkli ipler kullanılmaya başlanır. Fakat burada dikkat edilmesi gereke durum ilmeğin batırılış yönüdür. Normalde önden batırılan ilmek 3. sıraya gelindiğinde arkadan batırılmaya başlanır. Bu sırada 20 adet çakma sık iğne, 5 adet ikili trabzan ve 15 adet üçlü trabzan yapılır. 4. sıraya gelindiğinde ilmek eski haline getirilir ve önden batırılmaya başlanır. Bu sırada 15 adet üçlü trabzan, 10 adet çakma sık iğne ve 5 tane ikili trabzan yapılır. 5. sıraya gelindiğinde koyu renk ip kullanılır. Bu sırada 40 adet üçlü trabzan yapılır. İlmeğin batırılış yönü ise 3. sıradaki gibi değiştirilir ve arkadan batırılır. 6. sıraya gelindiğinde yine 40 adet üçlü trabzan yapılır. Bu şekilde devam eden sırada 15. sıraya gelindiğinde renkli ip kullanımına devam edilir fakat sıra sonu koyu renk ip ile bitirilir. 31. sırada ise yelek tamamen bitmiş olur. İkili şekilde örgü ören kişiler için de 62. sıra son sıra olarak belirtilebilir. Bu şekilde renkli tığ işi çocuk yeleği bitirilmiş olur.

Kolay Tığ İşi Yelek Modeli; Tığ işi çocuk yeleği modelleri arasında yer alan üçüncü model ise en kolay modeldir. Bu modeli yapabilmek için tığ, yün, makas ve iğne gerekmektedir. Yeleği yapmak için öncelikle 68 tane zincir çekilir. bu 68 zincirin hepsine sırasıyla dolgu yapılır. Yelek 6 sıra boyunca örülür ve 6 sıranın hepsinde dolgular iki katına çıkarılır. Burada önler için 18 adet dolgu, kollar için 34 adet dolgu ve arka kısım için de 36 adet dolgu yapılır. İlk sıra yapılırken 3 dolgu yapılır ve 3 dolgu ileriye gidilerek oraya da 6 dolgu yapılır. Buradaki 3 sıra ilerde yer alan dolguları sabitleyebilmek için de sık iğne kullanılır. Dolgular sabitlendikten sonra kollar birleştirilir ve yine 3 dolgu ile bitirilir. Yapılan oyanın orta kısmına ise su taşı örneği uygulanır. Daha sonra istenilen boy elde edilene kadar yelek örülmeye devam edilir. Örme esnasında ön taraflarda 2 dolgu yan taraflarda da 3 dolgu yapılır. Bu şekilde 12 sıra örüldükten sonra yeleğin etek ucu kısımlarına geçilir. Etek ucu kısımlarında da dolgu ve trabzan işlemleri yapıldıktan sonra yelek tamamen bitirilmiş olur. Bu yelek modeli birçok kişinin kolaylıkla örebileceği bir modeldir. Özel bir motif ya da uzun ve şekilli bir etek ucu olmadığı için tığ işi yelek örmeye yeni başlayan kişiler de rahatlıkla bu modeli deneyebilirler. Tığ işi çocuk yelek modelleri içerisinde yer alan son model ise yakadan başlanarak örülen yelek modelidir. Bu modeli örebilmek için 5 sıra örüleceğinin bilinmesi gerekmektedir. Yeleği örebilmek için yapılacak ilk şey ise 60 adet zincir çekmektir. Zincir çekildikten sonra işe dolgularla devam edilir. Her sırada en az 5 ya da 6 yere batırılıp çıkarılan tığ sayesinde dolgular çoğalır. Bu şekilde arttırılarak örgü işlemine devam edilir. 5 sıra boyunca bu şekilde örüldükten sonra 3 sırasını başka renkler ile harmanlayın. Bu şekilde yelek daha canlı ve renkli bir hale gelecektir. Ana renge geçtikten sonra aynı şekilde tığı dibe batırıp çıkarın. Bütün sırayı 4 dolgu, 3 zincir, 4 dolgu 4 zincir şeklinde yapın. Sırayı bitirdikten sonra diğer sıraya geçin ve geçtiğiniz sırayı ikiye katlayın. Bu ikiye katlama esnasında yeleğin kol kısmını nasıl keseceğinizi belirleyin. İsteğe göre tamamen kolsuz yelek de yapabilirsiniz. Fakat bu modelde kesik kol ya da karpuz kol modeli kullanmanızı daha iyi olacaktır. Kol yerini belirledikten sonra yeleği 7 sıra daha örün. Bu 7 sıra da bitince sık iğne kullanarak en son sırayı dolanın. Son olarak kolları nereden bıraktıysanız bedeni de oradan örün. Yeleğin etek ucunu oyalamayı ve aralıklı kısımları sık iğne ile geçmeyi de unutmayın. Siz de tığ işi çocuk yelek modelleri ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Tığ İşi çocuk Yelek örneği konusunda en özel modeller burada bulunmaktadır. İşte en yeni ve favori örgü çocuk yelekleri


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ