Fotoğraf İndir
Tarkan Eski Resimleri Galeri için tıklayın

Tarkan Eski Resimleri

Tarkan Tevetoğlu ailesinin 6 çocuğundan beşincisidir. 17 Ekim 1972 senesinde Almanya, Frankfurt kendinde dünyaya gelmiştir. Ailesiyle beraber 1986 senesinde hep beraber Türkiye’ye kesin dönüş yapmışlardır. Tarkan ortaokul zamanlarında Karamürsel musiki Cemiyetinde nota, solfej ve şan gibi müzik kökenli dersler almıştır. Okul müdürünün de desteğiyle beraber toplantılarda ya da yardım gecelerinde vazgeçilmez isim haline gelmiştir. Bu sadece yeteneği olan müzikle ve almış olduğu dersler sayesinde ufak tefek paralar kazanmaya başlamıştır. Çınarcık’ın çay bahçelerinde oluşturduğu çevresi sayesinde bir kitlesi oluşmuştu ve bu sayede harçlığını kazanabiliyordu.

Alpay Aydın, Tarkan’ın Karamürsel’de bulunan en yakın arkadaşıydı. Tarkan’ı ikna etmesiyle birlikte müzik piyasasına girişini sağladı. Öncelikle müzik piyasasının can damarı olan IMC’de İstanbul park ortaklığını yalan Mehmet Söğütoğlu’yla tanışma fırsatı yakaladı. Tarkan için öyle popüler şarkılar satın alınmadı, Tarkan tarafından bestelenmiş olan ve Alpay Aydın’ın sözlerini yazmış olduğu şarkılar hazırlandı. 8 ay gibi bir zaman dilimini alan süre sonucunda toplam 15 parça hazırlanmıştı. 1992 Aralık ayında piyasaya çıkacak olan “Yine Sessiz” isimli ilk albümünü çıkartmış oldu. Özellikle bu albümde yer alan “Kıl Oldum Abi” parçası çok tutuldu. Hatta bu parça günümüzün bile çok dinlenen şarkıları arasında hala süregeliyor. Bu parçası toplam 700 bin satış yaptı. 1994 Mayıs ayında ikinci albümün çıkarttı. Sezen Aksu gibi büyük bir ismin desteğini alarak “ A Acayipsin” şarkısıyla popülerliğin zirvesine oturdu.

Tarkan’ın Eski Resimleri (Anlatımlı Galeri)

Yeni Menajeri Ahmet San ve Ahmet Ertegün ile beraber 1995 senesinde Atlantik Records’un New York’taki merkezinde bir sözleşme imzalandı. Bunun üzerine Tarkan’ın İngilizce bir albüm yapacağı yönünde gazeteler haber yapmaya başladı. Ancak menajerleriyle arasının bozulması sonucunda Tarkan Amerika’ya deva etti. 1997 senesinde Temmuz Ayında “Ölürüm Sana” ismini verdiği 3. Albümünü yayınladı. Bu albüm sadece Türkiye sınırları içinde 3 milyon adet sattı. Albümün çıkış yapasının ardından Londra, Paris, Berlin gibi önemli yerlerde konserler vermiştir. Dünyanın en büyük firmaları arasında olan Polygram, Ölürüm Sana albümünün en popüler parçası olan “Şımarık” için bir single çalışması yaparak piyasaya sürdü ve sonuçları yine çok mutluluk vericiydi. Şımarık parçası, Fransa müzik listelerinde ilk üçte, Berlin müzik piyasasında birinci sırada yer almaya başladı. Tarkan’ın bu göz doldurucu yükselişi Polygram’ın Ölürüm Sana ve A Acayipsin albümlerinden derlemiş olduğu ve albümün adına Tarkan ismini verdiği bir ürün çıkarttı.

Tarkan hem Avrupa’nın gözde ülkelerinde ses getirmiş ve dinlenme oranlarını zorlamış hem ülkemiz de en popüler kişi olarak yer almıştı. Genç yaşta sergilediği başarıları göz doldurmaktaydı. Norveç, Portekiz, Çek Cumhuriyetinde ve Rusya gibi birçok ülke Tarkan’ı tanıyordu. Hatta Güney Amerika ve Kuzey Afrika ülkeleriyle de bir irtibat kurmaya hazırlanan tek Uluslararası Türk yıldızıydı. Bu başarılarının elbette bir ödülü olacaktı. Bu ödül 1999 senesinde “ Yılın En Çok Satan Ortadoğulu Şarkıcı Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Tarkan bu yükselişine her zaman devam ettirdi ve şöhretini korudu. Ancak insani yanı hep vardı ve sosyal sorumluluk projelerine de daima yer verdi. 14 Ocak 2000 senesinde ülkemizin büyük bir acı yaşadığı 1999 depreminde ki depremzedeler için bir konser vermiştir.

2001 senesinde hepimizin diline pelesenk olmuş olan “ Kuzu Kuzu” parçasıyla piyasaları yeniden sallamıştır. 2003 senesinde Haziran ayında çıkan “Dudu” albümü hayranlarınca çok sevildi ve yine gündem olan bir parçaydı. Bu albümlerin ünü şöhreti hiçbir zaman eskimedi. Günümüzde bir yerde çıksa eski bir parça olduğunu anlamayız bile. Sadece Tarkan’ın genç ve beğenilen bir sanatçı olmasından değil yetenekli bir sanatçı olmasından da kaynaklanan getirilerdi bunlar.

2006 senesinde Come Closer isimli İngilizce albümüyle birlikte Avrupa’da ki müzik piyasalarına ciddi bir giriş yapmıştı. Bounce ve Start the Fire albümlerinden single ortaya çıkarttı. Bunun ardından geçen ilk senesinde Metamorfoz isimli albümü yayınladı. Bu albümde yer alan şarkı sözleri de Türk Dil Kurumunca başarılı bulundu.

2010 senesinde yedinci albümü için hazırlıklara başlamış ve Adımı Kalbine Yaz ile dinleyicilerine yeni dinletiler sunmuştur. Türkiye’de en çok satan albümler arasında yer aldığını söylememize bile gerek yok. Türkiye artık Tarkan için Mega Star, dünya basını ise Popun Prensi ve Boğazın Prensi şeklinde onu tanımlıyordu. Elbette ki Tarkan için oldukça gurur verici tanımlamalardı. Bugüne kadar 15 Milyondan fazla albüm satışı yapmıştır.

Ancak belki de Tarkan’ın en çok beğenilen ve şimdiye kadar göstermediği bir tarzı ile “Ahde Vefa” albümüyle çıkış yaptı.

Şarkıcının yalnızlığına hep dem vurulmuştur. Tarkan ise bu yalnızlığa 29 Nisan 2016 senesinde Pınar Dilek ile evlenerek son vermiştir. Eşi’de bir Alman vatandaşı olan Tarkan 2017 senesinde Almanya’ya yerleşeceğini duyurmuştur. Ayrıca Tarkan eşiyle bir klip çekmiştir.


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ