Fotoğraf İndir
Tarık Akan Resimleri Galeri için tıklayın

Tarık Akan Resimleri

Türk sinemasında oldukça başarılı işler yapmış olan Tarık Akan’ı ele alacağız bugünde. Ölüm haberinin duyuran Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’dır. 66 yaşında iken hayata veda eden Akan akciğer kanseri nedeni ile aramızdan ayrıldı. Asıl ismine bakmak gerekli olur ise eğer Tahsin Tarık Üregil olduğunu eklemek gerekli olacaktır. Tarık Akan 13 Aralık 1949’da İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Kendisinden büyük olan bir abla ve ağabeyi bulunmaktadır. Sinema hayatına başlamadan evvel Bakırköy plajlarında cankurtaran ve işportacılık yapması bir yana Ses Dergisi’nin 1970’de düzenlediği Sinema Artist Yarışması’nı kazandığı için 1971’de ilk filmi olan Solan Bir Yaprak Gibi ile hayatımıza girmiş oldu. bu arada kendisine Tarık Akan ismi verildi. Seneler 1974’ü gösterdiğinde Ertem Eğilmez’in yönetmen koltuğunda olduğu Rıfat Ilgaz’ın eserinden uyarlanan Hababam Sınıfı’nda hepimizin yakından bildiği Damat Ferit’i canlandırdı. 1975 yılında vizyona girmesi neticesinde film Türkiye’nin en iyi filmleri arasına girmeyi de başarmıştır. Bu noktada filmin bir klasik olduğunu eklemek de gerekli olacaktır. biz de sizlere Damat Ferit karakterine hayat veren isim olan Tarık Akan hakkında bilgiler sunacağız. Gelin bir bakalım Tarık Akan kimdir?

TARIK AKAN KİMDİR?
Ertem Eğilmez2in yönetmenliğinde hayatımıza giren Hababam sınıfı ile tanıdık onu. Akan’ın buradaki rolü ise daha evvel ele aldığımız üzere Damat Ferit idi. 1975’te vizyona girmesi ile birlikte film Türkiye tarihinde başarı elde etmiş filmler arasına adını yazdırmayı başarır. Diğer filmler ise Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı 1976’da vizyona gelir. Akan bu filmde de kendine yer bulur. Bunun yanı sıra film onun adına son Hababam Sınıfı yapımı olur. İlave olarak serinin en çok hasılat yapan filmi olması da gözden kaçmaz. Tarık Akan’a bugünkü ününü getiren elbett k Gülşen Bubikoğlu ile oynanan filmlerde elde ettiği başarıdır. Özellikle de Ah Nerede adlı romantik- komedi olarak bilinen filmden büyük bir başarı sağlamıştır.

1970’li yılların sinemasında oldukça fazla adı geçen bir isim olan Tarık Akan boy, giyiniş ve saç stili itibari ile döneme damgasını vurmayı başarmıştır. Yeşilçam’ın jönleri denince akla gelen isimlerden biri olan Akan Yeşilçam’ın cici çocuğu olarak bilinirdi. Daha sonrasında görev aldığı yapıtlar ise Zeki Ökten’in yönetmen koltuğunda olduğu Sürü filminde Melike Demirdağ ve Tuncel Kurtiz ile birlikte rol almıştır. 70’li senelere nazaran artık tarzında değişimler yaşanmıştır. Özellikle de bıyık bırakması da bunda önemli bir etkendir. Sürü filmi de oldukça başarı sağlamış bir yapıttır. Daha sonrasında yanı 1978’de Cüneyt Arkın ile başrol olduğu yapıt olan Maden adlı film ile birlikte kendisi adına her türlü filmin uygun olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle de 1982’de Şerif Gören ve Yılmaz Güney’in yönetmen koltuğunda olduğu Yol filmi ile birlikte oldukça büyük bir başarı sağlanmıştır. Bu sayede Tarık Akan dünyaya adını duyurmuş  bir isim olmuştur. Film 1982’de düzenlenen Cannes Film Festivali’nde elde ettiği Altın Palmiye ödülünü almayı başaran tek film olmuştur. Bunun yanı sıra Akan aynı Festival’de En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday olmayı başarmıştır. 1990’da başrol olarak görev aldığı Karartma Geceleri ile Yeşilçam’ın klasiklerinden birini ortaya koymuştur. Aynı zamanda Akan Altın Portakal Film Festivali’nde yedi kez ödül almayı başaran tek isim olmuştur.

Onun hakkında biraz daha detaylı bilgiler vermek gerekli olur ise eğer 1979’da zorunlu askerli görevini Denizli’de subay olarak yapmıştır. Özellikle de 1970-1975 arasında çekilen 12 filmde yer alması ona Yeşilçam denince akla gelen bir isim olması noktasında da yardımcı oldu. Emel Sayın’la ‘‘Mavi Boncuk’, Hülya Koçyiğit’le ‘‘Sev Kardeşim’, Hale Soygazi ile ‘‘Gece Kuşu Zehra’ adlı filmlerde oynadı. özellikle de hepimizin dimağında yer etmiş bir film olan ‘‘Hababam Sınıfı’’ ile Türk sinemasının unutulmazları arasına adını yazdırdı. Kendince edindiği bir misyon ile birlikte mesaj içerikli olan filmlerde rol almayı daha manidar buldu. Bundan ötürü olsa gerek daha sonrasında  “Nehir”, Cüneyt Arkın’la birlikte oynadığı ‘‘Maden’’, ‘‘Sürü’’, ‘‘Yol’’ ve  ‘‘Kanal’’ gibi pek çok politik film ile destekledi.

OĞLU, GENÇLİĞİNİ OYNADI
1986’da hayatını Yasemin Erkut ile birleştiren Akan, Barış Zeki Eregül adında bir çocuğa sahip oldu. 1988’de ise Yaşar Özgür Eregül ve Özlem Eregül adındaki ikiz çocukları dünyaya gelen çift toplam olarak 3 çocuğa sahiptir. Tarık Akan evlliğinin 4. senesinde yani 1989’da boşanarak kendi hayatına devam etmiştir. Öte yandan ilk çocuğu olan Barış Zeki Eregül 2009’da babası ile birlikte “Deli Deli Olma” adlı filmde babasının gençliğine hayat vermiştir.

 2,5 AY HÜCRE CEZASI
12 Eylül yani askeri darbeden hemen sonra Akan 1981 başlarında Almanya’da yaptığı bir konuşma neticesinde yurda dönüşünde tutuklanmıştır. Tutuklamanın nedeni ise sağcı bir gazete tarafından ortaya atılan bir haberin yanlı ve yalan olması nedeniyleydi. Bunun yanı sıra 12 sene kadar hapis istemi bir yana 2.5 ay kadarlık bir süre ile hücre hapsine mahkum edilmiştir.

Müjdat Gezen, Tarık Akan’ın ölüm nedenini açıkladı
Yeşilçam denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Tarık Akan tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Müjdat Gezen olay ile ilgili yaptığı konuşma üzerine herkesin bildiğinin aksine ölüm nedeninin akciğer kanseri değil de karaciğer kanseri olduğunu ilan etti. CNN Türk’te canlı yayında açıklama yapan Gezen, “Akciğer kanserinden değil, maalesef karaciğere sıçramıştı. Akciğeri hemen hemen kurutmaya yakın, halletmişlerdi ama karaciğere sıçramıştı. Günde 4 paket sigara içiyordu. Eleştirdiğim tek yanı buydu” dedi. Buradan da Akan’ın hayatını kaybetmesindeki asıl sebebi ele almış olduk.

Tarık Akan uzun saç modelleri

Tarık Akan bıyıklı fotoğrafı

Tarık Akan fotoğraf

Tarık Akan

Tarık Akan filmlerinden görüntü


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ