Fotoğraf İndir
Sümela Manastırı Resimleri Galeri için tıklayın

Sümela Manastırı Resimleri

Hepimizin ismine sıklıkla aşina olduğu tarihi yerlerden biri olan Sümela Manastırı hakkında sizlere bilgi verme niyetindeyiz. Özellikle de merak edilmesindeki sebeplerden biri de son zamanlarda insanların gezme amaçlı tercih ettikleri yerleri birbiri ile paylaşarak diğerinin de gitmesine neden olması ile alakalıdır. Biz de sizler için bu yazımızda genel olarak Sümela Manastırı hakkında gereken bilgileri derledik. Buna geçmeden evvel Karadeniz ile alakalı bazı bilgiler verme niyeti içerisindeyiz. Karadeniz yeşil alanları nedeni ile pek çok insan için en cazip turistik mekanlar arasında yer almaktadır. Bazı kesimi adına konuşmak gerekir ise eğer el değmemiş hali bu durum üzerinde fazlası ile rol oynamaktadır. Son zamanlarda oldukça fazla ziyaret edilmesindeki nedenler ise bu özelliklerden dolayı gelmektedir.

Özellikle de insanlar bu gibi doğal yerleri gezme ve görmeyi son zamanlarda daha fazla trend haline getirmiştir. Bunların yanı sıra Karadeniz Bölgesinde yer alan çoğu güzellik pek çoğu için neredeyse kusursuz denecek nitelikte bir güzellik olarak geçmektedir. Doğa severlerin fazlası ile sevdiği Karadeniz Bölgesi yeni yeni keşfedilen bazı kesiminin yanı sıra her zaman sevilmesinden ötürü de insanların gitmek adına oldukça emek sarf ettiği yerler arasında geçmektedir. Karadeniz denince akla gelen detaylardan biri de el değmemiş yeşile yakışan bir de mavidir. Bundan ötürü denebilir ki Karadeniz Bölgesi bize kalır ise keşfedilmesi gereken yerler arasında başta bulunmaktadır. Biz de sizler için Karadeniz’in Trabzon ilinde yer alan Sümela Manastırı ile ilgili bilgi vereceğiz. Gelin bir bakalım neleri dikkate almışız.

Sümela Manastırı Nerede?
Trabzon’da yer almasının yanı sıra Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı’nı ziyaret etmiş olabileceğiniz gibi aynı zamanda ismini de duymuş olma şansınız oldukça yüksektir. Bu bahsi geçen yapı hakkında var olan bilgilerimiz ise oldukça kısıtlı bir haldedir. Bundan ötürü de bu eksikliği gidermek adına da biz burada sizler için devreye girdik. Bu yazıdan elde edeceğiniz bilgilerin yanı sıra gidip görme isteğiniz bile artabilir. Hatta gitmiş iseniz eğer tekrar gitme şansınızın olduğunu ilave etmek de mantıklı olacaktır. Altındere Vadisi’nde yer alan Sümela Manastırı Rum Ortodoks Manastırı ve klişesi olarak geçmektedir. tam olarak ismi ise  Panagia Sumela şeklinde ele alınmaktadır. Manastır adına elde edilen bilgiler netlik içermemesinin yanı sıra M.S. 365 ile 395 arasında olduğunu ortaya çıktığını ifade etmek mümkündür. manastır haline gelmesi ise tam olarak 1000 gibi bir süre almıştır. Manastır isminin nereden geldiğine bakmak gerekir ise siyah manasına gelmesinin yanı sıra melas kelimesinden türemiştir. Bunun yanı sıra bu konu ile alakalı diğer bir düşünce ise siyah renkli Meryem Ana freskinden ötürü verilmiş olduğu da bilinmektedir.

Sümela Manastırı Hakkında Anlatılan Rivayetler
Anlatılan bir rivayeti sizlere aktarmak isteriz. Atina kentinde olan isimleri Barnabas ve Sophronios olan iki tane keşiş Meryem Ana’yı rüyasında görmüştür. Meryem Ana bu keşişlerden bir manastır yaptırmalarını istemektedir. buna ilave olarak nereye ve nasıl yapılacağı ile alakalı bir takım bilgiler de verir. Bu sebepten ötürü de bahsi geçmekte olan keşişler deniz yolu kullanarak Atina’dan yola çıkar ve Trabzon’a gelirler. Daha sonrasında ise sarp yamaçlarda yer alan mağara ile karşı karşıya kalırlar. İlerleyen zamanlarda mağarayı genişletip ibadet edilmesi anlamında ilk yerlerini inşa etmiş olurlar. Deniz seviyesinden 1300 metre kadar yüksekte olan bu tapınak 1360’a gelindiğinde Trabzon’da yer alan Kommenos Kralı 3. Alexios tarafından daha geniş bir yapıya kavuşturulur. Bu genişletme neticesinde ise tapınak 17 metre yükseklik, 40 metre uzunluk, 14 metre genişliğin yanı sıra 72 tane odası olan oldukça büyük bir manastır haline gelmiş olur.

Sümela Manastırına Nasıl Gidilir?
Günümüz koşullarında Manastırı bilmeyenler için nasıl gidileceğini de sizlere iletmek yarar sağlayacaktır. Ormanın giriş kısmından yarım saat yürüme mesafesinde olan Manastır’a gitmek için dayanmanız gereken 88 adet merdiveni olan bir yola da sahiptir. Daha sonrasında devam etmek gerekir ise eğer sağ tarafta yer alan Sümela Kitaplığı’da gözüne çarpacaktır. Aynı şekilde girişin solunda yer almakta olan 100 metre yüksekliği ile içilme özelliği olan suyun ismi ise Ayazma ( agiasma) olarak geçmektedir. kütüphane hakkında detaylı bir bilgi daha vermek gerekir ise eğer 18. Yüzyılda gerçekleşen bir yangın nedeni ile içinde yer almakta olan pek çok eserde yanmıştır. Kurtarılan bir kesim adına konuşmak gerekli olur ise eğer muhafaza edilen olduğu gibi bir kesim de kaybolmuştur.

Sümela Manastırı adına konuşmaya devam edilecek olur ise eğer günümüze kadar gelen bazı eserleri de mevcuttur. Bahsi geçen bu eserlerin bir kısmı Atina’nın Benaki Müzesi’nin yanı sıra İrlanda’da yer alan Dublin National Gallery’de ve son olarak da İngiltere’de bulunan Oxford’da yer almaktadır. Manastır’da yer alan 84 el yazmasından 66’sının yanı sıra buna ilave olarak bir miktar basma eserin hala daha Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi’de olduğu bilinmektedir.

Diğer İsmi “Theotokos Sumela”
Bir diğer ismi ise Theotokos Sumela olarak geçen bu eser ise günümüzde popülerliğini hala daha korumaktadır. Oldukça eski bir yapı olmasının yanı sıra onunla ilgili genel bir bilgi daha verme niyetindeyiz. Şu an itibari ile restorasyon aşaması içinde yer almaktadır. Özellikle de bu noktaya biraz daha detaylı bir şekilde ele almanın daha doğru olacağı düşüncesindeyim. İnsanların tarihi yerlere vermiş oldukları zarardan dolayı olsa gerek restore etmek Sümela Manastırı adına da gerekli bir işlem olmuştur. Bunların yanı sıra gidenler demek istediğimi anlayacaklardır ki Manastır’ın duvarlarında yer alan yazılar ise bu gibi eserlere olan bakışımızı ortaya koymak adına da makul sonuçlar doğuracaktır. Özellikle de tarihi eserlere zarar verilmesinden ötürü restore edilmesi gibi durumlar halkımızın bu noktada seviyesinin ne halde olduğunu da bizlere göstermektedir. Bize kalır ise eğer bu noktada bilinç elde etmek en baştan daha mantıklıdır.

Özellikle de insanlar bu gibi hareketler nedeni ile de çevrelerine vermiş oldukları zararın farkında dahi olmayabilir. Şayet bu durumlar önemli görülmez ise eğer belli bir zaman sonra gidilecek bir tarihi mekanımız dahi olmayacaktır. Bu sebepten ötürü de bu tarz işlerde ilk olarak yapılması gereken iş işten geçince değil de daha evvel bilinçlenme gibi oluşumlar ile zararı baştan önlemektir. Aksi halde ortaya çıkacak olan sonuçlar git gide daha kötü de olabilir. Bunu sadece Sümela Manastırı adına düşünmek de oldukça yanlıştır. Buna ilave diğer tarihi yerler içinde aynı tutum içinde olmak bilinçli olunmasını bir kenara atmak gerekir ise eğer daha çok kültürel mirasa saygı ile eş değerdedir. Konuyu buradan ele almamızdaki neden ise bir yerde eksiklik olduğu içindir. Bize kalır ise eğer bunlar atlanılmaması gereken özelliklere de sahiptir. Genel hatları ile bunlara da değindikten sonra Sümela Manastırı ile ilgili olan yazımıza da son vermiş olacağız. Umarım size fayda sağlar niteliğe sahip olmuştur yazımız. Sağlıcakla kalın.

Sümela Manastırı içinden görünüm

Sümela Manastırı uzak çekim resmi

Sümela Manastırı vadiden görünüm

Trabzon Sümela Manastırı

Sümela Manastırı foto

Sümela Manastırı aşağıdan çekim


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ