Fotoğraf İndir
Sizi Öldürebilecek Olan 10 Sevimli Görünümlü Tehlikeli Hayvan Galeri için tıklayın

Sizi Öldürebilecek Olan 10 Sevimli Görünümlü Tehlikeli Hayvan

30 Kasım 2018

Gezegenimizi, Dünya’yı paylaşmakta olduğumuz pek çok canlı tür bulunmaktadır. Mantarından bakterisine bitkisinden hayvanına kadar biyosfer içerisinde milyonlarca tür ve birim bulunmaktadır. Mantarlar, bakteriler ve bitkilerden daha çok, sahip oldukları sistem gereğince insanların dikkatini daha çok çeken hayvanlar, sahip oldukları kişilikleri, özellikleri, yaşam alanları, hareketleri gibi birçok özelliği ilen insanların merak unsurları arasında yer almaktadır.

Memeliler, sürüngenler, kuşlar, böcekler, örümcekler gibi çoğaltılabilecek olan bu liste insanların çok uzun zamandır beraber yaşamakta olduğu, yaşam alanlarını, dünyayı paylaştığı canlılardır. Çeşitli boylarda, yeteneklerde, ilginç ve özel yeteneklerde olan bu hayvanlar insanların sahip olmadığı pek çok özelliği bünyesinde barındırabilmektedir. Kuşlar gibi uçamayan ya da su altındaki memeliler gibi su altında uzun süre kalamayan insanların ilgisi bu yüzden bu hayvanların üzerine yoğunlaşmıştır.

Sevimli Hayvanlar
Bu hayvanları doğal ortamlarında incelemek, onları görüntülemek, onları sevmek pek çok insanın hayali ya da hobileri arasında yer almaktadır. Özellikle yavru olan ve boyut olarak küçük, insana sevimli gelen hayvanların görüntülenmesi, incelenmesi büyük ilgi görmektedir. Her şeye rağmen, hayvanları seven ve onlara değer veren insanların başına bile bazı talihsizlikler gelebilmektedir. Hayvanlar, doğaları gereği davranarak bazen bölgelerini bazen de ailelerini korumak için saldırgan davranışlarda bulunabilirler. Tabi bu davranışlar her hayvanda ortaya çıkmayacak olduğu gibi ortaya çıkan hayvanlarda da benzer şekillerde oluşmayacaktır.

Hayvanların en sevimlileri ve en tatlılarından bile gelebilecek olan bu agresif tutumlar, onlar kötü niyetli oldukları için değil insanlarla olan iletişimlerinin tam anlamıyla sağlanamamış olduğundan kaynaklanmaktadır. Afrika düzlüklerinin değil fakat Afrika ormanlarının gerçek kralı olan gorillerle bile orman içinde gezinirken karşı karşıya kalındığı zaman gerekli olan tutum sergilenir; göz teması kurulmadan sabit şekilde beklenir, ani hareket yapılmazsa hayvanlar kendi yollarına devam ederler. İşte son derece güçlü ve yırtıcı olan goriller bile bölgelerine tehdit mesajı algılamadıkları zaman herhangi bir zarar görülmeden bölgeden uzaklaşmak mümkün olmaktadır.

Gorillerin boyutları ve sahip oldukları kas gücü göz önünde bulundurularak, istenmeyen bir şekilde tehlikeli bir durumun ortaya çıkabilme olasılığı herkesin aklına gelecektir. Aslına bakılırsa, gorillerden çok daha sevimli ve tatlı hayvanlara karşı yapılacak yanlış hareketler, alanlarını ya da yavrularını tehdit etmek ya da bu tatlı hayvanların hareketlerini doğru şekilde okuyamamak kişilerin canını yakabilecek hatta onları öldürebilecektir. Yazının devamında, sevimli fakat insan hayatı için tehlikeli olabilecek hayvanlardan bazıları aktarılmaktadır. Hayvanların özelliklerini bilmek, ne gibi durumlarda tetiklendiklerini hafızada tutmak oldukça faydalı olabilecektir.


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Bu resimler çok güzel

BİR YORUM YAZ