Fotoğraf İndir
Recep İvedik Resimleri Galeri için tıklayın

Recep İvedik Resimleri

Bir ara sinemalarda esen Recep İvedik rüzgarı günümüzde bir nebze olsun bitmiş durumda. Özelikle de son film ile elde edilen izlenme sayısı gösterdi ki oldukça fazla kişiye ulaşılmış durumda. İzleyen sayısı toplam olarak yedi milyon üç yetmiş bin kişiyi buldu. Bu rakam sayı olarak size bir şey ifade etmez gibi gelse de normal bir film için yedi milyon izlenme demek oldukça standartların üzerine çıkılmasıdır. Yani sayılar elbette ki filmle ilgili sonucu ortaya koymaktadır. bu karakter sevildiğinden olsa gerek toplamda 26 milyon yedi yüz bin izlenme de bunu ortaya koymaktadır. filmin sinemada elde ettiği başarıya bakmak gerekir ise eğer iki yüz elli milyon TL olarak ifade edilmiştir. Bunun yanı sıra yurt dışı gösterimleri, DVD, internet ve televizyon satışları da dört yüz milyon TL’lik bir ekonominin hayat bulmasını sağlamıştır.

Bunları ifade etmemizdeki sebep maddi anlamdan ziyade filmin ne kadar ilgi gördüğünü ortaya koymaktır. Özellikle de filmin karakterine hayat veren Şahan Gökbakar’a Allah daha bol kazançlar nasip etsin. Bizim işimiz onun dışında filmin karakterini ele alarak sizlere de bilgi sağlamak. Filme ilgili başarıya devam etmek gerekli olur ise eğer 2017’de filmin beşincisi çıkmış ve diğerleri gibi başarısını ortaya koymayı başarmıştır.  Film ilk olarak 2008’de vizyona girmiş iken devamı da gelmiştir. Recep İvedik 2009, Recep İvedik 3 2010 ve en sondan bir önceki olan Recep İvedik 4’te 2014’te vizyona girmiştir.  Bu bahsi geçen hususlardan çıkarmamız gereken bir takım unsurlar bulunmaktadır. Şimdi de dilerseniz onlara bir bakalım.

Recep İvedik Karakteri Neden Bu Kadar Sevildi?
Özellikle de Recep İvedik karakterinin bu kadar sevilmesinde etkili olan detaylardan biri de Şahan Gökbakar’ın bu alanda olan gözlem yeteneğinin üst düzeyde olmasından kaynaklanabilir. Bir başka ifade ile Şahan Gökbakar bu anlamda bir sinema dâhisi de olabilir. Bir kesim ne kadar seviyor ise Recep İvedek’i geri kalan bir kesim de o kadar haz etmemektedir. Bundan ötürü olsa gerek başarısının sırrını anlamak daha zor bir hal almaktadır. İlave olarak filmin arka planında oldukça fazla hesap kitap yapılmış mıdır bu da ayrı bir soru işareti olsa gerek.

Genel olarak elde edilen izlenme rakamları sektörde yer alan pek çok isim adına rüya rakamlar da denebilir. Bundan ötürü olsa gerek Şahan Gökbakar’ın başarısını inkar etmek oldukça saçma olacaktır. rakamlar üzerinden devam etmek gerekli olur ise eğer genel itibari ile sinemaya entegre edilmiş bir karakter karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de karakterin hayatımıza girmesi Gökbakar için bir başarı öyküsüdür. Aynı zamanda bu sinema dâhisi demekle eş değer bir manaya gelmiyor elbette. Bunun yanı sıra diğer sinema filmlerinde de aynı başarıyı elde etmiş olsa idi bu durumu ispatlar nitelikte olurdu. Bunun yanı sıra Celal ile Ceren ve Osman Pazarlama diğer iki filmi olması bir yana Recep İvedik kadar ilgi görmemiştir. Genel olarak elde edilen başarıdan bir çıkarım yapmak mümkün olur ise eğer Gökbakar’ın bu manada ne istendiğini de bildiği de açıkça ortadadır.

Recep İvedik Gişe Rakamları
Recep İvedik denince aklınıza sanatsal bir başyapıt gelmez elbette. Bunun yanı sıra kendine has tarzı ve reklam anlayışı da cabası. Özellikle de pek çok kişi nefret etmesine nazaran gişe rakamları konuşulmaya başlanınca ortaya çok farklı sohbetler çıkabiliyor. Bu da oldukça doğal. Ne de olsa rakamlar bir yerde talebi yansıtıyor. Bunlar bir yana sinema sektörü içinde de Recep İvedik ile aynı zamana denk gelmeme isteği de mazur görülebilir. İlave olarak pek çok sinema sahibi de bu filme salonlarında yer ayırmak istemektedir. öyle ki beşinci film ilk olarak 1000 salonda vizyona girmiş iken daha sonra 1530 salonda gösterilmiştir. Demek oluyor ki talep olunca sinema sahipleri de bunu pratiğe  dökmüştür. Bir başka ifade ile diğer filmlerden kısıldığı manasına da geliyor bu. Bu işin doğasında olan bir durum bu. Diğerinin elde ettiği başarı sizi ister istemez etkiliyor. Bundan ötürü olsa gerek dikkat etmek lazım.

Karakteri hepimiz biliriz izlememiş olsak dahi. Gaz çıkaran, sürekli küfür eden, kaba kuvvete sürekli olarak baş vuran biri Recep İvedik. Çevremizdeki tüm kaba insanlardan daha kaba olması bir yana aynı zamanda komik olması da onu öne taşımaktadır. Yani oldukça keskin doruklarda olan özelliği nedeni ile olsa gerek arada bir karakter olması bu başarıyı getirmezdi. Öyle ki günlük hayatta en kaba diyeceğimiz insanlar dahi Recep İvedik’in yanında kılıbık kalabilir.

Genel itibari ile sevilen bir karakter olması bir yana doğallığı da garipsenen bir özelliğe sahip. Hemen hemen hiçbirimiz o şekilde olmak istesek dahi bu tutumları sergileyemeyiz. Bundan ötürü olsa gerek insanlar onunla ilgili bir yorum yaparken çok doğal ifadesini kullanmaktadır.  Doğada her durumun ilk olarak daha fazla ilgi gördüğü ardından düşüşe geçtiği bir zaman elbette ki vardır. Bundan ötürü olsa gerek genel itibari ile bu başarıdan sonra bir düşüş olması da farklı bir bakış açısını getirecektir.

Bu işte kesin bir çizgi yok. Önemli olan sizin o anki sunduğunuz filmin seyirci tarafından sevilmesi olsa gerek. Öte yandan Hollywood yapımcıları dahi bu işin sırrına vakıf değiller. Şimdiki tablo Recep İvedik’in tüm gösterimleri ile oldukça başarılı olduğunu ortaya koymuştur. Karakter üzerinden elde edilen başarı sayesinde hayatımıza bu kadar yerleşmiş olan bir isim aynı zamanda. Seveni ya da sevmeyeni olmak değil önemli olan. Ortada bir başarı var ve biz bunu anlatmaya çalıştık.

Recep İvedik animasyon resmi

Recep İvedik komik poz


PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    recölö

BİR YORUM YAZ