Fotoğraf İndir
Örgü Çorap Modelleri Galeri için tıklayın

Örgü Çorap Modelleri

Örgü çoraplar ve patikler kış günlerinde ayaklarımızı ısıtmak konusunda dostumuz sayılabilir. Annelerimizin ya da büyük annelerimizin kış ayları için ördüğü çeşit çeşit çoraplar ve patikler izleri hayran bırakmaktadır. Hatta öyle ki kış aylarında giydiğimiz diğer hazır çorapların yerini de asla tutmuyor. Bu konuya özel ilgi duyan insanlar her zaman büyüklerinden yardım alamayabiliyor bizlerde onları düşünerek bir çorap nasıl örülür biraz buna değinmek istedik. Örgü çoraplar hakkında bir çok model bulunur. Tek bir tığ ile örünen modelleri, iki şişle ya da 5 şişle örünebilen çorap modelleri sık rastlanılır.

İki Şiş ile Çorap Modeli
İlk sıra için 2 ters 2 düz seklinde bir sıra gidilmektedir. Bu örgüyü son üç ilmek kalana kadar devam ettirin. Son üç ilmekte ise 2 ter 1 düz tekniğini örün. İkinci sırada, ilk ilmek yine örmeden alınır ve 2 ters 2 düz devam edilir. Son üç ilmekte yine aynı teknik kullanılır. 16. Sıraya kadar bu örme şekli devam eder. 16. Sıradaysa ilk ilmek örmeden alınır. 2 düz 9 ters, 1 ilmek alttan alınır, 9 ters, 2 düz, 1 ters örgü yapılır. Bu örgü de balık sırtı örgü modeli uygulanmaktadır. Bu örgü türünü bilen kişiler kolaylıkla örebileceklerdir. Balık sırtı modeli için internetten örgü türlerine de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Saç Örgü Çorap Modelleri
Saç örgü modelleri çeşitlilik göstermektedir. Farklı örgülere saç örgü modeli ismi verilebilmektedir. Size şimdi bahsedeceğimiz saç örgü modeli için 2,5 numara şişe ihtiyaç vardır. Bu örgü türünde 5 adet şişe ihtiyaç vardır. 72 ilmek atarak bu örgüye başlamamız gerekiyor. İlk sıra düz bir örgü gerektiriyor bu da çorabın lastik kısmını oluşturuyor. Daha sonrasında 2 düz 2 ters şeklinde 20 sıra örgü geçilir. Saç örgüsü için 8 ilmek ortada, her iki yanda da 8 ilmek kullanılır. Topuk kısmında da bumerang topuk değil düz topuk çalışmasını uygulamanız gerekiyor.

Tozluklar
Tozluklar yün ipliklerle örülmektedir. Tozluk modellerinde çorapların taban kısımlarının olmadığı bir model düşünülebilir. Tozluklar daha çok ayakkabıların üzerinde bırakılan ve aksesuar amaçlı kullanılıyor. Ancak kalın bir yapısı olduğu için kış dönemlerinde dizlere kadar bacakları sıcak tutma özelliği de vardır. Tozluk modellerinde farklı örgü teknikleri kullanılabilir. Bu modeller için ören kişinin hayal gücünün etkisi elbette ki çok büyüktür. Bunun dışında internette de birçok tozluk örgüsü modeline ulaşabilirsiniz.

Çorap örgüler bazen yöreye göre bile farklılık taşır. Her yörenin kendine özgü bir örgü modeli vardır. Bunun için internet gibi bir platformdan kolaylıkla örgü modellerini bulabilirsiniz. Oldukça geniş bir alan olduğu için sizlere en çok tercih edilen örgü modelleri hakkında bilgi vermeye çalıştık.


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Hic begenmedim

BİR YORUM YAZ