Fotoğraf İndir
Ödül Almış Doğa & Manzara Fotoğrafları Galeri için tıklayın

Ödül Almış Doğa & Manzara Fotoğrafları

21 Mayıs 2020

Manzara ve doğa fotoğrafları fotoğrafçılıkla uğraşmakta olan kişilerin ilgilendikleri alanlardan biri olsa da fotoğrafçılıkla ilgisi olmayan, doğanın güzelliğine inanan ve ona saygı duyan, doğayı estetik bir şekilde kavrayabilen kişilerin de ilgilerini çekmektedir. Doğanın çekiciliği ve güzelliğinin ölümsüzleştiği bu kareler kişilerde estetik duygular uyandırmakla birlikte elektronik cihazların ekranları, evler ve ofislerin duvarları gibi alanları hakkı olarak kaplamaktadır.

Yıllar Süren Fotoğraf Çalışmaları: Fotoğrafçıların büyük emekler vererek oluşturdukları bu görüntüler kimi zaman yılları kapsayan planlama ve emek sonrasında elde edilebilmektedir. Evet, yıllar süren planlamalardan sonra elde edilen doğa fotoğrafları bulunmaktadır. Doğanın eşsiz güzelliği ve ince ayarlanmış anların ölümsüzleştirildiği bu kareler bu alana ilgisi olan kişileri kendisine hayran bırakmaktadır.

Doğa Fotoğrafçılığı: Şehir yaşantısı içinde aktif olarak rol alan fakat bir taraftan da doğanın kendisine uyandırdığı haz duygusunun, iyilik ve doğallığın farkında olan kimseler, doğa fotoğrafçılığı ile uğraşmakta olan kişiler kadar bu alanla ilgili olabilmektedir. Nitekim bu kareler, yoğun iş temposundan başını kaldıramayan ve biraz olsun şarj olmak, enerjisini yeniden kazanmak isteyen kişiler için bir güç patlaması yaşatacaktır.

Dünyanın Her Yerinden Manzara Resimleri
Manzara fotoğrafları günün farklı zamanlarında, farklı coğrafyalarda ve farklı iklimlerde çekilebilmektedir. Ekvator ormanlarında çekilen bir manzara fotoğrafının sahip olduğu çekicilik ve estetiklik gibi dünyanın bir diğer ucundaki Antarktika’ da çekilen bir fotoğrafta da farklı derecelerde güzellik ve estetiklik bulunacaktır.

Doğanın, yemyeşil ormanların arasında dolaşmayı seven ya da hep istemiş olan kişiler, ekranlarında ya da baskılı olarak önlerinde duran bu fotoğraflarda benzer hislere kavuşabileceklerdir. Aynı şekilde bembeyaz karlarla kaplı, kartpostallara, romanlara ve şiirlere konu olan uçsuz bucaksız kar yığınları da insanın içerisinde farklı duygular uyandırmayı başarabilmektedir.

Doğa Fotoğrafları: Doğa fotoğrafları yalnızca durağan ormanlar, kar yığınları ya da göller ile alakalı olmayıp aynı zamanda doğal afet olarak nitelendirilebilecek olan volkan patlamaları, şimşek fırtınaları, kar fırtınaları gibi bir yandan insanı ürkütürken diğer yandan da doğanın gücünü ortaya koyarak insanı kendisine hayran bırakabilen olayları konu alabilmektedir.

Fotoğrafçı kişiler, doğa fotoğrafı alırken bir kuralı atlamamaya özen gösterirler. Fotoğrafları çekecek oldukları saatleri sabah gün doğumu ve akşam gün batımı saatlerine denk getirmeye çalışırlar. Zaten profesyonel olarak kaydedilmiş fotoğraflar dikkatli bir gözle incelendiği zaman ışığın geliş açısının gün batımı ve gün doğumundan kaynaklanan açılarda olduğu kolaylıkla görülebilecektir.  Doğa fotoğrafçısı olsun ya da olmasın insanların büyük bir çoğunluğu doğa fotoğraflarına hayran kalmakta, doğanın vermiş olduğu pozitif enerjiyi fotoğraflar aracılığıyla bile hissedebilmektedir.

La Pezia İtalya manzara resmi

Doğa & Manzara Fotoğrafları : La Pezia İtalya manzara resmi
İtalya’nın La Pezia kasabasından muhteşem bir görüntü. Mavinin öfkelendiği zaman aldığı tonların bol miktarda bulunduğu bu fotoğrafta dalgaların şehri nasıl sürekli ve öfkeyle dövdüğü, kayalara çarparak nasıl yeniden gücünü toparladığı ve saldırmak için yeniden bir araya geldiği başarılı şekilde aktarılmıştır. Denizin koyu mavi tonlarının yanı sıra bulutların griye kayan mavi tonları da denizle aynı hiddeti taşıdığını anlatmaktadır.

Gün batımı manzarası

Doğa & Manzara Fotoğrafları : Gün batımı manzarası
Fantastik romanların betimlemelerinden çıkmış izlenimi uyandıran bu fotoğraf Amerika’ nın Montana Eyaleti’ nde kaydedilmiştir. Gün batımının vermiş olduğu uygun ışık ile uygun konstrat yakalanmış, günün son ışıklarının gök yüzünde ortaya çıkarttığı kızılımsı renkler başarılı şekilde kaydedilebilmiştir. Nehrin yıllar boyu aşındırdığı dağın vadiye dönen kısmı, çocukların çizdiği ve artık klasikleşen, nehrin güneşin bulunduğu noktadan beri akmaya devam ettiği izlenimini uyandırmaktadır. Gökyüzünün kızıllığı kadar toprağın kahvesi de kızıla çalmakta, yeşilin birçok tonu ile harika bir görüntü oluşturmaktadır.

Gölcük milli parkı manzarası

Doğa & Manzara Fotoğrafları : Gölcük milli parkı manzarası
Ülkemizin dört bir yanı manzara fotoğraflarına konu olmaya değer güzellikler barındırmaktadır. Bolu Gölcük Tabiat Parkı’ ndan alınan bu görüntüde çimlerin, çam ağaçlarının ve suya yansıyan yeşilin bin bir tonu görenleri büyülemektedir. Yüksek çözünürlükle kaydedilen doğa fotoğraflarında renk geçişleri ve ince detayların son derece başarılı şekilde aktarılabilmesi ve fotoğrafçının sahip olduğu deneyim sayesinde fotoğrafı gören kişiler gerçekten de orada bulunmuş hissi yaşamaktadır. Başını işinden kaldırıp yeşiller içinde kaybolmuş hissi yaşamak isteyen kişiler için oldukça başarılı bir çekim. Fotoğrafı çeken; Mehmet Akyüz

Gökkuşağı manzarası

Doğa & Manzara Fotoğrafları : Gökkuşağı resmi
Zamanın yıkıcı etkisinin ortaya çıkardığı yükseltiler gökkuşağı altında hala burada olduğunu bağırıyor. Utah ve ve Arizona sınırlarında bulunan Navajo Trible Parkı’ nda yer almaktadır. Yılların getirdiği fiziksel parçalanmaya meydan okumuş bu yükseltiler, hala inmekte olan yağmur kümeleri ve gökkuşağı önünde bir bu kadar zaman daha ayakta kalacağını belirtiyor. Uçsuz düzlük boyunca sayılı şekilde bulunan bu yer şekilleri yanına gittikçe devleşen, haşmetli bir görünüme kavuşan oluşumlardır. Bu coğrafi oluşumların gökkuşağı ve yağmur kümeleri altındaki görüntüsü, görenleri kendisine çeken ve kenetleyen bir etkiye sahiptir.

En güzel manzara resimleri

Doğa & Manzara Fotoğrafları : En güzel manzara resimleri
Karadeniz’ in yaylalarının sahip olduğu havayı her bakışta tekrardan hissetmek isteyen kişiler, fotoğrafçının karesine yansıyan bu görüntü sayesinde amaçlarına ulaşabileceklerdir. Yeşilin birçok tonunun, yayla konutlaşmasının ve dağları sarmalayan bulutların bir arada biraz karartılı fakat oldukça uyumlu şekilde bir arada bulunduğu kare, fotoğrafı inceleyen kişilerin yağmur kokusunu duyumsamalarını, nemi tenlerinde hissetmelerini sağlayacaktır. Işığın ustaca ayarlanması, objektifi kör etmeyecek konumdayken karenin kaydedilmesi ile fotoğraf internetteki yerini almasını sağlamıştır. Fotoğrafı çeken; Okay Turkay

Dağ ve yıldız manzarası

Doğa & Manzara Fotoğrafları : Dağ ve yıldız manzarası
Yıldızların dağ şeridi üzerinde bir gökkuşağı gibi kıvrılıp uzandığı bu fotoğraf kutup bölgelerine yakın coğrafyalarda kaydedilmiştir. Kalıcı karların bulunduğu ve dağlarla kalıcı karların mükemmel bir uyum içerisinde olduğu bu coğrafya, insanın nefesini soğuğuyla kestiği kadar sahip olduğu güzellik ve insanlarda uyandırdığı duygularla da kesmektedir. İnsanın içinde, dağın tepesinden uzanıp yıldızlara ulaşma duygusu uyandıran bu doğa fotoğrafı, gündüzlerin ve gecelerin birbirine karıştığı zamanlarda ve zamanlarda ve topraklarda kaydedilmiş olan harika bir görsel.

Yanardağ üzerine şimşek ve yıldırım manzarası

Doğa & Manzara Fotoğrafları : Yanardağ üzerine şimşek ve yıldırım manzarası
Şili’ de kaydedilen bu fotoğrafta aslında her fırtınada ortaya çıkan yıldırımlardan daha fazlası bulunmaktadır. Volkan patlaması ile ortaya çıkan volkanik toz ve kül, volkan üzerinde yükselerek bu alanı kaplamış, ve bu alanda oluşan elektriklenme kül bulutu boyunca uzanan, birbirine zincir halkaları gibi geçmiş olan bu yıldırımların oluşmasını sağlamıştır. Her gün ya da her coğrafyada kolaylıkla karşılaşılamayacak olan bu görüntü, doğa fotoğrafçılığı sayesinde internetin dört bir yanına yayılmış ve doğa severler, ekstrem anlara tutkun olan kişilerin dokümanları arasındaki değerli yerini edinmiştir.

Sonbahar manzarası

Doğa & Manzara Fotoğrafları : Sonbahar manzarası resimleri
Masallardaki prenseslerin kullanmakta oldukları şatoları andıran bu fotoğraf, gün doğumuyla birlikte sislerin dağılması, gölün yüzeyinin çarşaf gibi dümdüz olması ve kulenin görüntüsünün göle yansıması gibi harika detaylar barındırmaktadır. Fotoğrafın içerisinden alınmış olduğu belli olan orman ile karşı tarafta duran dağlar ortadaki adacığı koruyan duvarlar gibi yükselmekte, hatta kulenin uykusuna biraz daha devam edebilmesi için gün ışığını bile daha geç göle düşürmektedir.

Dolunay manzarası resimleri

Doğa & Manzara Fotoğrafları : Dolunay manzarası resimleri
Dünya’nın biricik uydusu olan Ay, gökyüzünde sahip olduğu estetiklik ve parlaklık kadar doğa fotoğrafçılarının objektiflerinde de oldukça detaylı, estetik ve güzel olarak aktarılabilmektedir. Ay’ ın üzerinde bulunan yükseltiler, dağlar platolar, kraterler, çukurlar, sahip oldukları yüksekliğe göre koyulu ve açıklı renklere kavuşmaktadır. Fotoğrafçının karesine de belirgin şekilde yansımış olan Ay’ ın tüm detayları fotoğrafı inceleyen, akıllı cihazında, masaüstünde ya da duvarında yer veren kişiler uzayın karanlığında güneşin ışığı parıltılarını aktarmaya devam edecektir. Fotoğrafı çeken; Engin Göksu


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ