Fotoğraf İndir
Müfit Can Saçıntı Resimleri Galeri için tıklayın

Müfit Can Saçıntı Resimleri

Müfit Can Saçıntı 1968 Çorum Sungurlu doğumludur. Oyuncu, yönetmen ve senaristtir. İlk olarak Çocuklar Duymasın dizisinde onu Mandıra Filozofu olarak tanıdık. Müfit Can Saçıntı Mandıra Filozofu isimli filmini çekerek oldukça başarı sağlayan bir sinema filmi yapmıştır.

Müfit Can Saçıntı Kimdir?
Müfit Can Saçıntı Çorum’un Sungurlu ilçesinde doğmuştur. Bunun yanı sıra 5 Mart 1968’de dünyaya gelmiştir. Babası astsubay olduğu için ilkokul hayatında toplamda 7 tane ilkokulda eğitim almıştır. Ortaokulu Doğu Beyazıt’ta okumuş iken liseyi İstanbul’da Kartal’da okumuştur. Bu denli karışık olan eğitim hayatına İstanbul’da devam etmiştir. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde Basın Yayın Yüksek Okulu’nu eğitim görmekte iken TRT’de çalışmaya başlaması nedeni ile bırakmıştır. Okul yıllarından başlayan dergi hayatında da “Yarın”, “Genç İnsan”, “Otomobil”, “Boom Müzik” bilinenlerde de çalışmıştır. İstanbul Kartal’da yer alan eski bir kayıkhanede Kartal Sanat İşliği Tiyatrosu’nda çevre tiyatro yapmıştır. Godot ise ilk oyunudur bu sahnenin. Levent Kırca’nın yanında senaristlik işine başlaması da 1990 yıllarına tekabül etmektedir. 10 senelik süreçte Olacak O Kadar’ın senarist kadrosunda yer alan bir isimdir.

Seneler 1993’ü gösterdiği zaman ATV’de devolopment bölümünde çalışmaya başlamıştır. Geldiler adlı TV-gerilim senaryosunu yazmasında Onat Kutlar’ın öncü hareketi bulunmaktadır. Televizyonda yer alması ise 1996’da Kanal 6’da yayına çıkıp sonrasında 2002’de Kanaltürk’te Aranan Adam adlı gırgır programı ile olmuştur. Oldukça fazla sinema filmi ve dizisi olması bir yana aynı zamanda Zihni Sinir Projeleri, Şakamera ve Şakkadanak adı ile bilinen yapımların metin yazarlığını yapmış ve yönetmiştir.

Müfit Can Saçıntı’nın Senaristlik Yaptığı Yapımlar
Senaristlik yaptığı yapımlar arasında olanları ele almak gerekir ise eğer Olacak O Kadar, Şakamera, Yakaladık Şakaladık, Geldiler, Walt Disney Club, Zihni Sinir Proceleri, Biz Boşanıyoruz, Şöhretler Kebapçısı, Aranan Adam olarak geçmektedir. sinema hayatında kendi projesi olan Mandıra Filozofu ile adı duyulmaya başlamıştır. bu film 2014 senesinde vizyona girmiş idi. Başrollerinde yer alan isimler ise Müfit Can Saçıntı, Rasim Öztekin, Begüm Öner, Kemal Kuruçay, Eser Eyüboğlu ve Ayda Aksel olarak geçmektedir. ilave bir bilgi olarak eşi Çiğdem hanımdan Duru adında bir kızı vardır.
Oldukça fazla projede senaristlik yapmasından ötürü olsa gerek insanlar ismini daha yeni yeni duymaktadır. Buna nazaran genel itibari ile yer aldığı projelerdeki başarısı da isminin duyulmasını sağlamıştır. Buna ilaveten son dönemde oyunculuğu eklemiş olduğu kariyer hayatında televizyon karşısına ilk olarak çıkışı ise 1997’de Kuşatma Altında Aşk filmi ile olmuştur. Daha sonrasında hepimizin de yakından bildiği gibi Çocuklar Duymasın dizisinde yer almıştır. Buradaki rolü ise Mustafa Ali idi. Dizi hakkında bilgi sahibi olsak da genel hatları ile küçük bir ailenin hayatını konu edinmekte idi. Bu dizinin başrollerinde yer alan isimler ise Tamer Karadağlı, Pınar Altuğ, Furkan Kızılayve Zeyno Gönenç olarak geçmektedir.
2014’te yayınlanan Mandıra Filozofu’ndaki karakter de Mustafa Ali idi. Filmin konusu ise büyük şehirden uzaklaşarak belli kurallar dahilinde değil de daha çok doğayla iç içe bir halde yaşamayı seçmiştir. Bu filmin başrollerini ise Müfit Can Saçıntı, Rasim Öztekin, Begüm Öner ve Ceyhun Fersoy oluşturmuştur.

Zengin Kız Fakir Oğlan İle Gelen Başarı
Adının duyulmasında öne çıkan diğer yapımları ele almak gerekir ise eğer 2012’de yayınlanan Zengin Kız Fakir Oğlan sayesinde olmuştur. Dizide Nurhan ve Biricik arasındaki ilişki anlatılmakta idi. Bu dizinin başrollerini ise Ufuk Özkan, Hüseyin Avni Danyal, Ayda Aksel, Şeyla Halis, Gözde Okur ve Mahir İpekyer oluşturmakta idi. Öte taraftan dizini sevenlerinin de olması nedeni ile Müfit Can Saçıntı hayatımıza girmiştir.
Müfit Can Saçıntı ile ilgili meslek hayatından devam etmek gerekir ise eğer 2014’te vizyona giren Mandıra Filozofu İstanbul adlı filmde yönetmen olarak görev yapmıştır. Filmdeki tema ise yıllar evvel annesini ve kendini terk eden babasını bulmak amacı ile İstanbul’a gelen Mustafa Ali’nin öyküsünü ele almaktadır. Bu filmin başrollerini oluşturan isimler ise Müfit Can Saçıntı, Kemal Kuruçay ve Gülnihal Demir olarak bilinmektedir.
Bu manada Mandıra Filozofu ile ortaya çıkan karakter ona etiket olmuştur. Özellikle de karakterin her şeye aykırı olan havası da bir noktada filme yansıtılmıştır. Öyle ki genel hatları ile her şeye karşı olan bir karakterin varlığı sevilen bir durum olmuştur. Genel manaları ile film Türkiye’de pek çok kişi tarafından da bilinmektedir. hatta öyle ki karakterin özelliklerinden yola çıkılarak bir kesime atfedilmesi de gerçekleşmiştir.
Müfit Can Saçıntı’nın bu denli hayatımızda olup da farkına varmamız daha sonralara denk gelmiştir. Öyle ki ondan haberdar olmamız bizzat yaptığı işler ile değil de ekran önüne çıkması ile birlikte olmuştur. Bunun yanı sıra karakterin onunla bütünleşen havası da hepimizin rahat bir şekilde benimsediği bir özelliğe sahiptir. Öte taraftan genel olarak yer aldığı projeleri de sizler için ele aldık aşağıda. Bakalım nelere değindik sizler için.

Yönetmenlik yaptığı filmler
Mandıra Filozofu (2014)
Mandıra Filozofu İstanbul (2015)
Yaşamak Güzel Şey (2017)

Yönetmenlik yaptığı diziler
(2013-2014) Doksanlar (2 bölüm)
(2011- ) Seksenler
Tiyatro oyunları
Keloğlan He-Man’e Karşı
Hangi Yüzle
Üç Baba Hasan
Öteki Türkiye

Oyunculuk yaptığı filmler
2017 – Yaşamak Güzel Şey
2015 – Mandıra Filozofu İstanbul
2014 – Mandıra Filozofu
2010 / 2012 – Çocuklar Duymasın
2011 – Seksenler
1997 – Kuşatma Altında Aşk

Senaryosunu Yazdığı Filmler
2017 – Yaşamak Güzel Şey
2013 – Çocuklar Duymasın
2011 / 2012 – Arka Sıradakiler
2012 – Zengin Kız Fakir Oğlan
2010 – Bana Bunlarla Gel
2007 – Hayat Apartmanı
2005 – Emret Komutanım
2004 – Biz Boşanıyoruz
2004 – Şöhretler Kebapçısı
2002 – Şeytan Bunun Neresinde
2001 – Son
1998 – Güldüren Cazibe


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ