Fotoğraf İndir
Modern Koltuk Takımı Modellerinden Örnek Alabileceğiniz Fotoğraflar Galeri için tıklayın

Modern Koltuk Takımı Modellerinden Örnek Alabileceğiniz Fotoğraflar

Ev ile ilgili en önemli konulardan birisi de ev dekorasyonudur. Bu nedenle ev için alınan eşyaların diğer eşyalar ile bir uyum içerisinde olmasına ve birliktelik sağlamasına özen gösterilir. Evin bölümlerine baktığımızda ise salon için çok daha ayrı bir özen gösterildiğini görürüz. Bunun nedeni misafirin salonda ağırlanıyor oluşudur. Hem salon hem oturma odası için ortak olan ana eşya ise koltuk takımıdır. Koltuk takımı seçilirken pek çok durum göz önünde bulundurulur. Bu durumlardan ilki koltuk takımının sağlamlığıdır. Dayanıklı olan koltuk takımları senelerce kullanılırken üstünkörü yapılmış ve kaliteli malzeme kullanılmamış olan koltuk takımlarının ömrü çok daha kısa olmaktadır.

Eşyanın uzun süre kullanılıyor oluşu kötü bir durum değildir. Aksine sürekli olarak eşya değiştirmek maddi olarak kişileri yorduğu gibi taşıma ve yerleştirme aşamasında da yorgunluk olmaktadır. Bu nedenle yalnızca koltuk takımı değil genel olarak ev eşyaları için sağlamlık oldukça önemli bir kriterdir. Koltuk takımları ile ilgili bir başka konu ise renk seçimidir. Koyu renkler genel olarak modası geçmeyen renklerdir ve koltuk takımının uzun süre kullanılmasına da imkan sağlar. Açık renkler ise koyu duvar renkleri ile bir bütün oluşturduğu için severek kullanılabilir. Bu durumda tercih tamamen kişilere kalmıştır. Koltuk takımlarının modellerine bakacak olursak en fazla tercih edilen ve belli başlı koltuk takımı modellerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Berjer Odaklı Koltuk Takımları
Berjer, koltuk takımları içerisinde yer alan tekli koltuklara verilen isimdir. Bu koltukların en önemli avantajı ise hem takımı şık göstermeleri hem de tek kişilik olduğu için kişiye özel bir alan oluşmasını sağlamasıdır. Berjer koltuklar tek başlarına satın alındıkları zaman maliyetli olmaktadır. Fakat koltuk takımı içerisinde satın alınan berjer koltuklar daha uygun fiyatlıdır. Berjer koltukların takım içerisinde belirtilen sayıdan daha fazla olmasını isteyen kişiler de bu avantajdan faydalanabilirler. Berjer odaklı koltuk takımlarına bakacak olursak üçlü koltuk, ikili koltuk ve berjer koltuktan oluşan klasik bir takımdan farklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu takımda berjer sayısı arttırılabilir ya da ikili koltuklar bölünerek ayrı ayrı berjer koltuklar oluşturulabilir. Bu model, salonunda bitişik mobilyadan çok parça mobilya seven kişiler için uygun bir koltuk takımıdır.

Açık Renkli Koltuk Takımları
Açık renkli koltuk takımları salonun genelinde koyu dekorasyon görmek isteyen kişiler için uygundur. Çünkü koltuk takımları açık renkli seçildiği zaman duvar rengi ve buna bağlı olarak diğer aksesuar renklerinin koyu olması beklenmektedir. Fakat tüm salonu açık renk ile dekore etmek isteyen kişiler de yine bu tarz takımları tercih edebilirler. Açık renkli koltuk takımlarına baktığımızda hem olumlu hem de olumsuz yönlerden bahsedebiliriz. Olumlu yönleri salonu ya da oturma odasını daha geniş ve aydınlık göstermesidir. Açık renkler genel olarak mekanı ferah göstermesiyle bilinir. Fakat bu koltuk takımları evinde çok fazla misafir ağırlamayan ve küçük çocuk bulundrumayan kişiler için daha uygundur. Çünkü açık renk daha çabuk kirlenir. Sürekli olarak koltuk takımı temizlemeye vakit ayırmak da yorucu olacaktır. Kısacası açık renk koltuk takımı seçerken tüm bu durumların göz önünde bulundurulması gerekir. Günümüzde açık renk koltuk takımları içerisinde en sık tercih edilen renkler pudra pembesi, buz mavisi ve eflatundur. Krem renk koltuk takımları da tercih edilmektedir fakat diğer mobilyaların krem renginde olmasını isteyen kişiler koltuk takımları için mecburen farklı bir renk seçmek zorunda kalmaktadır.

Koyu Renkli Koltuk Takımları
Koyu renkli koltuk takımları açık renkli koltuk takımlarına göre daha fazla tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise bizdeki ev dekorasyonunda genel olarak duvarlar açık renk mobilyalar koyu renk olmaktadır. Pastel renklerde ve koyu renklerde olan mobilyalar açık renkli mobilyalara göre her zaman daha kullanışlı görülmektedir. Koyu renk koltuk takımlarında tozu gösterme durumu olsa da üzerine dökülen herhangi bir şeyi göstermeme durumu açık renk koltuk takımlarına göre daha iyidir. Bunun dışında hem aydınlatma konusundaki dekorasyon araçları hem de diğer dekorasyon malzemeleri ile uyum sağlanması daha kolaydır. Bu nedenle özellikle kahverengi, gri, bej gibi renkler sık tercih edilmektedir.

Yüksek Ayaklı Koltuk Takımları
Koltuk takımlarının tasarımlarında da son zamanlarda yapılan değişiklikler göze çarpmaktadır. Eski koltuk takımlarının ayak kısmına bakıldığı zaman genellikle yer ile bitişik olduğu görülür. Fakat yeni tasarımlı koltuk takımlarında durum böyle değildir. Yüksek ayaklı koltuk takımları her anlamda diğer koltuk takımlarına kıyasla daha avantajlıdır. Öncelikle temizlik konusunda kolaylık sağlamaktadır. Sürekli olarak koltuk çekme itme durumu olmadan koltukların altı rahatlıkla temizlenebilmektedir. Ayrıca estetik olarak bakıldığı zaman da yüksek ayaklı koltuk takımları daha şık durmaktadır. Bu nedenle eski tip koltuk takımları artık kullanılmamaktadır. Bu tarz koltuk takımlarını alırken koltukların ayaklarının sağlamlığına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Siz de koltuk takımları ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ