Fotoğraf İndir
Mehmet Erdem Resimleri Galeri için tıklayın

Mehmet Erdem Resimleri

15 Haziran 2018

1978 yılında Manisa ‘da doğan ve aslen Malatyalı olan başarılı besteci ve şarkıcı Mehmet Erdem, öğretmen bir anne ve klarnet çalan bir müzisyenin oğludur. Müziğe olan ilgisini de babası ve bağlama çalan dayısı sayesinde erken yaşlarda edinmiştir. Babası aynı zamanda memleket hikâyeleri yazan bir yazardır. 5 yaşındayken enstrüman çalmaya ilk mandoliniyle başladı. İlkokulu ve ortaokulu Manisa ‘da okuyup liseyi İzmir Fen Lisesi ‘nde tamamlamıştır. Ardından Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği ‘nden mezun olmuştur. Ama mesleğini hiç yapmamıştır.

Mehmet Erdem Mesleki Hayatı
Bağlama, ud, cümbüş, perdesiz gitar gibi pek çok telli enstrümanları çalabilen sanatçı henüz lise yıllarındayken çeşitli gruplarda enstrüman çalarak veya vokalist olarak yer almış ve birçok sanatçının albümünde stüdyo müzisyenliği yapmıştır. 1998 yılında Kardeş Türküler ‘e katılarak burada 8 yıl kendi ifadesiyle müzikal anlamda bir okul olarak gördüğü grupta yer almıştır. Film ve dizi müzikleri besteleyen sanatçının bestelerine göz atarsak;

2006 yılında Haluk Bilginer ve Özgü Namal ‘ın başrollerini paylaştıkları “Polis” filmi,
2007 yılında Kawa Akrawi ‘nin başrolünü oynadığı ve Kürtlerin yaşamlarını anlatan “Dol” filmi,
2008 yılında yayımlanmaya başlayan ve sadece 6 bölüm olan “Sınıf” gençlik dizisinin jeneriği,
2008 yılında vizyona giren ve 4 gencin iş arayışını konu alan “İş Arıyoruz” komedi filmi,
2009 yılında Tarık Akan ile Şerif Sezer ‘in başrollerini paylaştıkları “Deli Deli Olma” filmi. Bu filmdeki müziğiyle Uluslararası Altın Portakal Film Festivali Ödülleri ‘nde “En İyi Film Müziği” ödülünü kazanmıştır.
2009 yılında Emre Altuğ ‘un başrolünde yer aldığı romantik komedi “Sizi Seviyorum” filmi,
2010 yılında Ahmet Uğurlu ‘nun emekli bir öğretmenin adalet arayışını canlandırdığı “Memleket Meselesi” filmi,
2011 yılında yayına giren ve 91 bölüm süren komedi dizisi “Avrupa Avrupa” ,
2011 yılında Ali Atay ve Ezgi Asaroğlu ‘nun başrollerini oynadıkları komedi dizisi “Leyla ile Mecnun” jeneriği,
2011 yılında vizyona giren, başrollerini Hatice Aslan ve Hakan Kurtaş ‘ın paylaştıkları dram filmi “Vücut”,
2011 yılında vizyona giren ve Murat Cemcir ile Ahmet Kural ‘ın başrollerini üstlendiği “Çalgı Çengi” filmi,
2011 yılında yayımlanan Ebru Cündübeyoğlu ve Sermiyan Midyat ‘ın başrolleri üstlendiği 23 bölümlük aile dizisi “Kalbim Seni Seçti”,
2013 yılında Osman Sınav ‘ın senaryosunu yazıp yönettiği romantik sinema filmi “Aşk Kırmızı”,
2013 yılında Onur Ünlü ‘nün senaryosunu yazıp yönettiği süper güçleri olan karakterlerin hikâyesini işleyen fantastik “Sen Aydınlatırsın Geceyi” filmi,

Mehmet Erdem ‘in Müzik Çalışmaları
Mehmet Erdem ‘in sinema ve dizi filmler için yaptığı müzik çalışmalarının yanında kendi adına yaptığı müzik çalışmalarına gelecek olursak Kardeş Türküler ile grup olarak uzun yıllar sahnelerde yer almış, konserlere çıkmıştır. Şarkı söyleyebileceği 2006 yılındaki “Polis” filminde Ajda Pekkan ‘ ın “Olur Ya” parçasını seslendirdiği zaman anlaşılmıştır. Ardından da 2008 yılında “Sınıf” dizisi için Cihan Güçlü ile birlikte yaptığı “Herkes Aynı Hayatta” şarkısıyla gelen beğeni üzerine albüm çıkartmaya karar vermiştir.

2012 yılında “Herkes Aynı Hayatta” adını verdiği 10 parçadan oluşan ilk albümünü çıkartmıştır. Albümün ilk video klibi de “Hakim Bey” adlı parçasına çekilmiştir. Bu parça 20 yıla yakın bir süre önce Sezen Aksu tarafından yazılmıştır. Albümün 2.klibi de “Herkes Aynı Hayatta” parçasına çekilmiştir. Albümünün beğenisi ve başarısının ardından ikinci albümünü 2013 yılında “Hiç Konuşmadan” adıyla piyasaya çıkartmıştır. 10 parçadan oluşan albümün ilk video klibi “Kadınım” parçasına, ikinci klibini “Acıyı Sevmek Olur Mu” ‘ya çekilmiştir. Albümden 3 parça daha kliplendirilmiştir. 2016 yılında 12 parçadan oluşan üçüncü albümü “Hepsi Benim Yüzümden” adlı müzik piyasasına çıkmıştır. Albümde 6 yeni parça, 6 tane de eski parçaların yeni yorumlamaları yer almaktadır.

Hem sesi, hem besteleriyle müzik dünyasında büyük beğeni toplayan Mehmet Erdem, albümüyle 2013 yılında pek çok “En İyi Çıkış Yapan Sanatçı” ödülüne layık görüldü ve 2016 ‘da da “En İyi Erkek Pop Müzik Sanatçısı” ödülünü almıştır. Ünlü sanatçı 2015 yılında İstanbul 19.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından alınan kararla uyuşturucu kullanmak suçundan 10 ay hapis cezası almış, cezası 1 yıldan az olduğu için ertelenmiştir. Mehmet Erdem, güzel sesi ve beğenilen besteleri ile başarılı çalışmalarına devam etmekte ve yenilerini eklemektedir.


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ