Fotoğraf İndir
Makarna Yemeklerinden En Güzel Resimler Galeri için tıklayın

Makarna Yemeklerinden En Güzel Resimler

Makarna, durum buğdayı, su ve bazı zenginleştiren maddeler içeren bir üründür. Tüm bu ürünlerin karıştırılması ve kurutulması ile makarna elde edilmektedir. Makarnanın mutlaka durum buğdayı, irmik ve su karışımından elde edilmesi şarttır. İyi bir makarna elde edilmek isteniyorsa sert durum buğdayının kullanılması faydalı olacaktır.

Durum buğdayının içerisinde bulunan glüten, makarna hamurunda tutunmayı ve kıvamı sağlayan etmendir. Yumuşak buğday genellik ile pasta, ekmek ve diğer tatlıların yapılması için gereken unun yapımında kullanılır. Kaliteli bir makarna elde etmede en önemli faktör irmiğin elde edildiği durum buğdayının içerdiği glüten miktarıdır. Sert durum buğdayında glüten daha sert kıvamdadır ve hamurun birbirine tutunmasını sağlar. Yumuşak durum buğdayında ise glüten daha dayanıksız olduğundan kaliteli makarnalar elde etmek pek mümkün değildir.

Makarnanın Faydaları
Makarnanın zararlı olduğu ve kilo aldığı düşüncesi halk arasında oldukça yaygın olsa da bu düşünce tamamen yanlıştır. Makarna protein ve B vitamini içermektedir. Aynı zamanda yüksek oranda karbonhidrat içerdiğinden kolay bir şekilde vücutta enerjiye dönüşür. Glisemik endeksi içermesi sebebi ile vücutta gereğinden fazla yağ ve şeker depolanmasına engel olur. Türk mutfağında makarna genellik ile et ve tavuk yemeklerinin yanına ek olarak kullanılsa da makarna aslında çok güzel bir de ana yemektir.

Makarna hazırlarken kullanılan zengin içerikli soslar, lif içeriği zengin olan sebzeler, peynir çeşitleri ve son olarak tavuk ve et gibi ürünler makarnayı çok lezzetli bir ana yemek haline dönüştürecektir. Hamur işlerinin yaygın olarak kullanıldığı mutfağımızda makarna da oldukça fazla tercih edilen ürünler arasındadır.

Makarna düşünülenin aksine hem sağlıklıdır hem de lezzetlidir. Doğru bir şekilde hazırlanmış olan makarna kişilerin sağlıklı beslenme listelerinde yer alabilir. Makarnayı doğru bir şekilde hazırlayarak gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Günlük enerji ihtiyacımızın yüzde 65 oranını karbonhidratlar sağlamaktadır. Diyetisyenler ve beslenme uzmanları sağlıklı beslenme için kişilerin karbonhidrat tüketmesini önerir. Yüksek miktarda karbonhidrat içeren makarnalar ise sağlıklı beslenme listelerinde kullanılabilmektedir. Kilo vermek isteyenler karbonhidrat içeren ürünleri keserek hedeflerine ulaşamazlar. Doğru kilo verme yöntemi karbonhidratı keserek değil kalori miktarını tüketerek gerçekleşir. Düşük kalori miktarı ile zayıflama işlemi gerçekleştiği için makarna yemenizin de herhangi bir zararı yoktur.

Makarnanın Zararları
Makarnanın bilinen herhangi bir zararı yoktur. Makarnanın sağlıksız olduğu ve kilo aldırdığı düşüncesi ise tamamen yanlıştır. Doğru bir şekilde hazırlanan ve doğru oranda yenilen makarna hiçbir şekilde kilo aldırmaz. Bunun dışında makarnanın herhangi bir alerjen yanı da yoktur. Sadece glüten hastası olan kişiler makarnayı tüketmemelidir. Makarna hazırlanışında kullanılan durum buğdayı glüten içerdiği için glüten hastası olan kişiler normal makarna ürünlerini kullanmamalıdırlar. Glüten hastaları için glütensiz un ile hazırlanmış özel makarnalar mevcuttur. Makarna tüketmek isteyen glüten hastaları bu özel makarnaları satın alarak tüketebilirler.


PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ