Fotoğraf İndir
Koç Resimleri Galeri için tıklayın

Koç Resimleri

15 Eylül 2019

Koç, küçükbaş hayvan ailesine mensuptur. Genellikle kırsal alanda kısa otlakların bulunduğu yerlerde yetiştirilen küçükbaş hayvanlar et, süt ve çeşitli yan ürünlerinden yararlanmak üzere yetiştirilir. Ülkemiz de küçükbaş hayvan çeşitliliği çok fazladır. Küçükbaş hayvancılığı, koyunculuk, Keçecilik, tavşan ve kürk hayvanları kapsamaktadır. Damızlık erkek koyuna “koç” adı verilmektedir. Bu nedenle tür bakımından koyun ailesine mensuptur.

Ülkemiz de çeşitli bölgelerde özellikle de Karadeniz’de koyun yetiştiriciliği ve ırak bakımından zenginlik göstermektedir. Batı Anadolu ve sahil kesimlerinde de çoğunlukla ince kuyruklu yerli koyunlar yer alır. Orta Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde daha çok yağlı kuyruklu yerli koyun yetiştiriciliği daha çoktur. Bu bölgelerin iklimsel ve coğrafi özellikleri hayvanların yetiştiği bölgeleri belirlemektedir. Ülkemiz de diğer bir küçükbaş hayvan ailesine ait olan keçilerde ise Orta Anadolu bölgesine özgü tiftik keçisi diğer bir adıyla Ankara keçisi, Türkiye’de dağlık, ormanlık ve engebeli alalarda yetişir. Bu tür keçi türleri bu nedenle Toros bölgelerinde de daha sık rastlanmaktadır.

Koç Resimlerini Yüksek Kalitede Galeride İnceleyebilirsiniz :  İlk resme tıklayarak resimleri full kalitede inceleyebilir ve koçlar hakkında genel bilgileri resimlerin hemen alt kısmında okuyabilirsiniz.

Türkiye’de hüküm sürmekte olan iklim ya da iklim faktörüne bağlı otlak alanlar ve gelir seviyesi hayvancılıkta oldukça etkilidir. Ülkemiz de küçükbaş hayvan yetiştiriciliği daha yoğundur ve bu alanda ki ülkemize özgü hayvan türü de çeşitlilik göstermektedir. Ülkemiz de dikkate alınması gereken bir konu vardır ki, o da son zamanlarda hayvancılığın çok zarar görmüş olmasıdır. Son zamanlarda hayvan yetiştiriciliği düşüş göstermiştir. Ayrıca ülkemize özgü bir tür olan Ankara keçisi diğer adıyla tiftik keçisinin soyu tükenme noktasına gelmiştir. Hem kültürel olarak hem de bölge ihtiyacı olarak bu hayvanların koruma altına alınarak türlerinin çoğaltılması gerekmektedir.

Koyunların Türleri
Damızlık erkek koyuna “koç” dendiğinden bahsetmiştik. Konumuz koç olduğu için sizlere koyunların türlerinden bahsetmek istedik. İyi cins koyun yetiştiriciliğinde en önemli faktör koçtur. Koçun durumunun iyi olması ırkının daha sağlıklı ve daha verimli olmasının önünü açar. Koçlar cinslerine göre 15 – 18 aydan başlayarak 5 ya da 6 yaşına kadar damızlık hayvan olarak kullanılacaktır. Bu hayvanlara ilk sene 30, diğer senelerde ise 50 – 60 oranında fazla aşım yaptırılmamalıdır. Koç özellik olarak kavgacı ve sert tabiata sahip olan bir hayvan özelliğine sahiptir. Koçlar kendi aralarında kavga etmekten hoşlanırlar ve boynuzlarını etrafa vurmaktan hoşlanırlar

Koyun türlerinden bir tanesi Alman Siyah Başlı Koyunlardır. Türkiye’de bu et koyunları çeşitli alanlarda kullanılmış ve yerli koyunlarımızla döllendirilerek üreme sağlanmıştır. Türkiye’de daha çok Bandırma yöresinde beslenmekte ve yetiştirilmektedir. Sürü koyunculuğunda da oldukça uygundur. Üreme konusunda da oldukça uygundur.

ASAF Koyunları, süt yetiştiriciliği için uygun olan bir hayvandır. Batı Anadolu ve İç Anadolu bölgesinde yetiştirilmeye uygundur.

Bafra Koyunu, sakız ve Karakaya melez olarak üretilmiş bir hayvandır. Bafra koyunu da yüksek oranda döl ve süt verimliliğine yaygındır. El kalitesi de oldukça iyidir. Vücutları beyaz yapağı ile kaplıdır. Bu koyunlarda boynuz bulunmamaktadır.

Karacabey Merinosu, 1935’li yıllarda Bursa’nın Karacabey ilçesine getirilmiş olan Alman Et Merinosu ve Kıvırcık melezlenmeyle oluşturulmuş bir ırktır. Karacabey merinosunun vücut, baş ve ayaklarında beyazlıklar söz konusudur. Koçları boynuzluyken, dişilerinde boynuz yoktur. Kuyruk yapıları da incedir ve uzundur.

Menemen Koyunu, Batı Anadolu bölgesinde et ve yapağı için geliştirilmiştir. Ille de France ve Tahirova türleriyle melezlendirilmişlerdir. Et kalitesi bakımında oldukça yüksek ve hızlı bir gelişim özelliğine sahiptir. Hem erkek hem de dişilerinde boynuz bulunmaz.

Orta Anadolu Merinosu, 1952 yılında Konya’da oluşturulmuştur. Alman et merinosu ve Akkaraman melezlerinden oluşturulmuş. Akkaraman ırkından daha iri bir yapıya sahiptir.

Dağ Koçu

Dağ Koçu

Koç Resimleri : Dağ Koçu
Dağlarda gezen vahşi bir koç.

Kahverengi Koç

Kahverengi Koç

Koç Resimleri : Kahverengi Koç
Kahverengi Koç türlerinden güzel bir koç resmi.

Değişik Koç

Değişik Koç

Koç Resimleri : Değişik Koç
Bu koç türleri diğer koçlara göre daha şişman ve postları da daha kabarık.

En Güzel Koç

En Güzel Koç

Koç Resimleri : En Güzel Koç
Sizler için bulduğumuz en güzel koç fotoları.

Vahşi Koç

Vahşi Koç

Koç Resimleri : Vahşi Koç
Dağlarda gezen bir koç resmi.

Kilolu Koç

Kilolu Koç

Koç Resimleri : Kilolu Koç
Kilolu koç fotosu.

Kurbanlık Koç Resimleri

Kurbanlık Koç Resimleri

Koç Resimleri : Kurbanlık Koç Resimleri
Kurban bayramlarında birçok kişi koç kesimi yapar. Resimde de kurbanlık koç fotoğraflarını görebilirsiniz.

Koç Resmi

Koç Resmi

Koç Resimleri : Koç Resmi
Çok güzel bir koç tablosu.

Kavga Eden Koçlar

Kavga Eden Koçlar

Koç Resimleri : Kavga Eden Koçlar
Boynuzlarıyla kavgaya tutuşan koç fotoğrafları.


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. IFFET ÇAKIR dedi ki:

    BÜTÜN hayvanları SEVİYORUM

BİR YORUM YAZ