Kırmızı Gül Resimleri

KIRMIZI GÜL HAKKINDA BİLGİ; Gül Çiçeği Nedir? Gül, pek çok kişi tarafından oldukça sevilen bir çiçek türüdür. Anadolu, İran ve Çin taraflarında doğmuş olan gül hemen hemen her yerde yetişmektedir. Günümüzde tarım konusunda ortaya çıkan gelişmeler gül de dahil olmak üzere birçok çiçeğin dünyanın her yerinde yetişmesini sağlamıştır. Özellikle Hollanda ve Kenya gibi ülkeler gül yetiştiriciliği konusunda önde gelen ülkelerdir. Bu ülkeler dışında bizim ülkemizde de gül yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu konuda en başarılı olan ilimiz ise Isparta olarak bilinmektedir. Isparta hem gül üretimi ile hem de gülü hayatın her alanında kullanması ile gül cenneti olarak bilinir.

Isparta’da üretilen güllerin yurtdışına satılması da ülke pazarına katkıda bulunulmasını sağlar. Hatta bacasız fabrika ismi ile bilinen seralarda yetiştirilen güller futbol sahalarından daha büyüktür. Gülün kullanıldığı alanlara bakıldığında da bu kadar fazla üretim yapılmasının saçma olmadığı görülür. Hem kozmetik alanında hem de gıda alanında gülden oldukça fazla şekilde fayda sağlanır. Krem ve çeşitli jel yapımları için gül kullanılır. Gıda alanında da hem gül reçeli hem de gül lokumu gibi tatlılarda gülden faydalanılır. Güllerin kaliteli ve düzgün bir şekilde yetiştirilmesi de bu nedenle önemlidir.

Alttaki Gül resimlerine tıklayarak galeriyi gezebilirsiniz

Gülün Renkleri Nelerdir?
Gülün çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Renklerine göre isimlendirilen gül çeşitlerinden en bilineni kırmızı güldür. Kırmızı gül özellikle popüler kültürdeki önemini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Hatta çiçek denildiğinde bile birçok kişinin aklına direkt kırmızı gül gelir. Kırmızı gül genellikle yıl dönümlerinde, sevgililer günü gibi özel günlerde, doğum günlerinde hediye edilir. Romantizm ile birlikte anılır. Bu nedenle ilk buluşmalarda da tercih edilir. Kırmızı gül her yerde bulunabilen bir çiçek türüdür. Ulaşılmasının kolay olması ve ifade ettiği anlamlar nedeniyle sık tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Kırmızı gül dışında bir diğer gül rengi beyaz güldür.

Beyaz gül saflık ve temizlik sembolü olarak bilinir. Düğünlerde de sık tercih edilir. Gelin için ya da gelinin yakın arkadaşları için beyaz gülden taçlar yapılabilir. Bazen bu taçlar için beyaz gül yerine papatya da tercih edilmektedir. Dekorasyon için de beyaz gül kullanıldığı görülür. Özellikle daha zarif ve sade ev dekorasyonlarından hoşlanan kişiler beyaz gül tercih edebilirler. Turuncu gül de bir diğer gül rengidir. Turuncu gül özellikle rengi ile farklı bir görünüme sahiptir. Hediye edilen kişinin içini ısıtan bir renk olan turuncu, gül ile birleştiğinde daha güzel bir görünüm oluşturmaktadır. Turuncu gülün de kendi içinde çeşitleri bulunur. Örneğin bazı turuncu gül çeşitleri gülün kendi rengi olan turuncuya göre daha kırmızı olabilir. Bu güller degrade yapıda olan güllerdir. Turuncu gülün kişiye özel olma anlamı kattığı bilinir. Gülün klasik bir çiçek olmasından hoşlanmayan fakat gül hediye etmekten de vazgeçemeyen kişiler için turuncu gül muazzam bir hediye olabilir.

Diğer gül renkleri pembe ve sarı güllerdir. Pembe gül, rengi ile nezaketi ve mutluluğu çağrıştırır. Özellikle gelin duvakları için sık tercih edilir. Pembe gülün tebrik anlamı taşıdığı da söylenir. Bu şekilde pek çok alanda kullanılan pembe gül diğer gül çeşitlerine nazaran daha kullanışlı görülmektedir. Hatta pembe gül ile ilgili çeşitli şiirler de bulunmaktadır. Bu şiirlerin en güzel hallerini divan edebiyatında görmek mümkündür. Sarı güle gelecek olursak, sarı gül hakkında da şunları söyleyebiliriz: Sarı gül genellikle dostluk ve arkadaşlık sembolü olarak kullanılır. Geçmiş olsun dileği için de tercih edilir. Bu gül rengi 18. yüzyıldan sonra dünya üzerinde yaygınlık kazanmıştır.Anlamı da o yüzyıldan bu yana gelmektedir. Sarı gülün yeni evlenmiş olan ya da nişanlı olan çiftlere gönderilmesi de uygundur. Renklerin psikolojik etkisine bakıldığı zaman sarı rengin kas sinirlerinin gücüne olumlu yönde etki ettiği görülür. Ayrıca akıl işlevlerini arttırması ve anlamayı kolaylaştırması da önemlidir. Neşe ve mutluluk gibi duyguları hatırlatan sarı renk gül renkleri içinde tercih edilebilecek en güzel renklerdendir.

Kırmızı Gülün Anlamı Nedir?
Kırmızı gül, gül çeşitleri arasında en sık tercih edilen türdür. Bunun nedeni kişilerin kırmızı gül ile aşkı bağdaştırması olarak bilinir. Aşkın kırmızı ile birlikte anılması ve kırmızı rengin adeta aşkın bir sembolü olması gibi durumlar kırmızı gülün önemini arttırmıştır. Bu nedenle kırmızı gül sevgiliye ya da eşe hediye edilir. Kırmızı gülün birlikte anıldığı bir diğer durum da tangodur. Tango Arjantin sokaklarında başlamış olan bir dans türüdür. Bu dans aşkın ve tutkunun dansı olarak bilinmektedir. Özellikle elit figürlere sahip oluşu tangonun aşk dansı olarak kabul edilmesi açısından önemlidir. Tango ve kırmızı gül çeşitli yönlerden birbirine benzetilmektedir. Örneğin her ikisi de aşkı temsil etmektedir, her ikisi de aşk ve tutku gibi kavramları çağrıştırmaktadır. Bu yönüyle kırmızı gül ile tango bir arada anılabilmektedir.

Kırmızı Gülün Bakımı Nasıl Yapılır?
Kırmızı gül genel olarak güçlü bir bitki olarak bilinir. Bu nedenle aşırı sıcak hava ya da aşırı soğuk hava gibi ters şartlar olmadıkça solması da mümkün değildir. Sulama hatası ya da gübreleme hatası gibi durumlardan da hemen etkilenmemesi önemli bir avantajdır. Fakat kırmızı gül bakımında en dikkat edilmesi gereken konu sulamadır. Çünkü yetersiz sulama tüm çiçeklerde olduğu gibi kırmızı gülde de olumsuz etki yapar. Yetersiz sulanan kırmızı gülün tomurcukları açmaz. Eğer yetersiz sulama işlemine devam edilirse bu kez de fidelerin solması gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir. Gülün yetiştirilmesi gereken toprağın bol killi ve bol kumlu olması gerekir. Bu şekilde sağlam ve iyi bir drenaja sahip olan toprak gül için uygun şartların sağlanmasının başlangıcıdır. Toprağın altına sulama çanağı dikilmesi de atlanmaması gereken bir husustur. Sulama çanağı bitkinin suyu tam anlamıyla emebilmesi açısından önemlidir. Kırmızı gülün ekileceği yerin fazla güneş alması gerekir. Gün içerisinde bitkinin en az 4 saat güneş alması şarttır. Ayrıca kırmızı gül için güneşin yanında hafif esinti de olabilir. Bu şekilde bir yer bulunduğu zaman bitkinin ekilmesi için gerekli olan ana şartlar sağlanmış olacaktır.

Kırmızı Gül Nasıl Sulanır?
Kırmızı gülün sulanması ile ilgili en önemli nokta suyun sürekli olarak aynı miktarda ayarlanmasıdır. Ayrıca sulama düzenli olmalı, periyodik bir şekilde yapılmalıdır. Kış mevsiminde yapılacak olan sulamada kesinlikle musluk suyu kullanılmaması gerekir. Musluk suyu gül için fazla soğuktur ve bu bitkinin zarar görmesine neden olabilir. Gül sulaması için kullanılacak olan suyun her zaman oda sıcaklığında olması gerekir. Gül sulamasu ile ilgili dikkat edilmesi gereken başka bir husus da sulama sıklığıdır. Az az ve sık sık sulama yapmak doğru bir sulama tekniği değildir. Doğru sulama tekniği haftada iki defa sulama yapmak ve bu sulama esnasında bol su kullanmaktır. Yaz mevsimine gelindiğinde ise normalde verilen su miktarından biraz daha fazla su verilmelidir. Çünkü bu mevsimde bitkilerin suya daha fazla ihtiyacı olur. Siz de kırmızı gül hakkında bilgi edinmek için yazımızdan faydalanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  cokguzel kler

  1. antalya dedi ki:

   gül sana alyk

   1. admin dedi ki:

    Gül başkadır.

  2. Anonim dedi ki:

   Aşkmi gulmu

   1. Anonim dedi ki:

    Naber

    1. admin dedi ki:

     iyi senden naber

 2. Anonim dedi ki:

  Dahagulel uzun boylu gul cesitleri indir ucretsiz

 3. Anonim dedi ki:

  HEPSİ BİR BİRUNDEN GUZEL DWYERLİ SEVMESİNİ BİLENE BUNLARİ SEVSELER DALİNDA SEVERLER

 4. Anonim dedi ki:

  Coxx gozel

 5. Meryem arzu dedi ki:

  Aynen gül değerini bilenindir

  1. Anonim dedi ki:

   Dimi Meryem

 6. hande dedi ki:

  ask gulleri

 7. Anonim dedi ki:

  klrmlzln gul seni seviyorum demek

 8. Anonim dedi ki:

  CUK. GÜZEL. CUK. BEYENDİM

 9. Anonim dedi ki:

  Çok güzu resimleri

 10. Ecevit dedi ki:

  Yorumunuz çok güzel ama indiremiyoruz

  1. admin dedi ki:

   Pc’den giriyorsanız sağ tıklayıp farklı kaydet diyebilirsiniz, cepten giriyorsanız resim üzerinde parmağınızı tutun 2-3 saniye, resim indire tıklayın.

 11. Mekida dedi ki:

  Gul gibisi yok❤

 12. Anonim dedi ki:

  Ümhan çevik

BİR YORUM YAZ