Fotoğraf İndir

Keçe çalışmalarında kullanılmakta olan ana ürün keçenin ham maddesi olarak bilinmekte olan yün liflerdir. Bunun dışında keçe tarih olarak çok eski zamanlara dayanan tekstil malzemesi olarak bilinmektedir. Keçe bir kumaş değildir. Sürekli dokuma, örme işlemlerine uygun değildir. Keçe, keçeleşmiş olan liflerden oluşturulmuş ürünlerdir. Keçeleşme de liflerin birbirinin içine girerek ya da dolaşarak çözülmez bir doku oluşturmasıyla gerçekleşir.  Son zamanlarda teknolojik gelişmeler ve petro-kimya ürünlerinde k gelişmeler doğal liflerin yerine sentetik lifler almıştır. Bu sayede de liflerin kullanım alanları genişleme göstermiş ve doğal olarak maliyeti düşürmüştür. Keçe giyimde kullanılabileceği gibi aynı zamanda ev tekstili, otomotiv, inşaat ya da elektronik alanda birçok yelpazede kullanılma imkanına sahiptir. Özellikle son zamanlarda hobi alanında yoğun bir ilgi görmektedir ve çok farklı ürünler oluşturulmaktadır. Kapı süsleri, çanta, cüzdan, duvar dekorları, toka, hediyelik eşya gibi birçok ürün yelpazesi oluşturmaktadır.

Kalıplar: Keçe için tasarım yapmak ya da hobi ürünleri üretmek için sizlere daha dolay ürünler oluşturmak için keçe kalıplarından yardım alabilirsiniz. Farklı hobi dükkanlarından alabileceğiniz ve çok farklı kalıplar sayesinde keçe tasarımlarınıza hem estetik katabilir hem de daha pratik iş yapma imkanı sağlayabilirsiniz. Kalıpları, keçenin üzerine yerleştirerek kesim işlemi yapmanız halinde kolaylıkla kullanılabiliyor.

Ayrıca karton kalıplar kullanarak da kesim işlemlerinizi hızlandırmanız mümkündür. Karton Kalıplar sayesinde daha fazla keçe figürüne ulaşabilirsiniz. Keçelerin kesiminde makas ve türevi ürünler kullanılabilir. Ancak bırak ya da benzeri gibi ürünler bazen keçeyi tülertebilir. Bundan dolayı daha farklı ve keskin aletlere yer vermeye çalışınız. Keçelerin üzerine farklı desenler yapabilir, ürünler yapıştırarak ürünlerin farklılığını artırabilirsiniz. Son dönemlerde keçe tasarımları çok ilgi görmekte ve bu alanda iş yapan kadınlarımızın sayısında çok fazla artmıştır.

Keçelerinize farklılık katmak için boncuklarla süslemeler yapabilirsiniz. Farklı düzensiz süslemeler olabildiği gibi aynı zamanda yüz gibi desenler vermek için de kullanabilirsiniz. Ayrıca buzdolabı süsleri oluşturabilirsiniz. Keçelerden oluşturacağınız figürlerin arka kısmına mıknatıslar yapıştırabilirsiniz. Bu sayede kolaylıkla bir magnet yaparak hediye edebilir ya da buzdolabınızı süsleyebilirsiniz. Tuhafiyelerden satın alabileceğiniz kurdelelerle fiyonklar yapabilir, sepet yapımında kullanabilirsiniz. Aslında basit ve işlevsiz ürünler gibi gözükse de bu ürünleri kendi hayal gücünüzle çok farklı bir işlev kazandırabilirsiniz.

Keçelerden yapacağınız figürler doğrultusunda broş yapmanız mümkündür. Broşlar için ürünü tasarladıktan sonra broş iğneleri alarak bunları tasarımlarınıza ekleyebilirsiniz. Keçelerden yapılabilen bir üründe yastık ya da şişme bebeklerdir. Yastık ve bebek tasarımı içinde elyaf gereksinimi bulunur. Ürününüzü hazırladıktan sonra elyaf ile içlerini doldurarak, ürünü dikerek kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Keçelere anahtarlık yapmak için aparatlar alarak ve monte ederek ya da yapıştırarak kolaylıkla bir anahtarlık sahibi olabilirsiniz.

Son zamanlarda dolap içi kokular çok ilgi görmeye başladı. Bunun için keçelerinizin içine koyacağınız çeşitli güzel kokulu bitkiler sayesinde koku keseleri hazırlayabilirsiniz. Bunları arkadaşlarınıza hediye edebileceğiniz gibi, düğün, doğum günü partileri ya da kına gecelerinde dağıtabilirsiniz.  Bu kokulardan birisini lavanta kokusu ile şenlendirebilirsiniz. Bunların dışında çanta ya da cüzdan da yapabilirsiniz. Farklı renklerde üretilmiş olan keçeler ya da keçe lifleriyle ürünleri süsleyebilirsiniz. Bunun dışında tablolar yapabilir ya da sıcak su torbası için bir kılıp hazırlayabilirsiniz. Keçe işi tamamen sizlerin hayal gücüyle alakalıdır.

Keçe yapmak için gerekli olan yardımcı ürünlere ihtiyaç vardır. Renkli kağıtlar bunlardan birisidir. Bu ürünleri keçeleri hediye edeceğiniz zaman ya da satacağınız zaman ürüne daha farklı ahenk vermesi için renkli fon kağıtlarıyla süslemeniz ve paketlemeniz ilgi çekici olacaktır. Bu ürün paketlemesi sırasında tel zımbadan yardıma almak daha iyi olacaktır. Çünkü yapıştırıcılar keçeye zarar verebilir.  Ayrıca fon kağıtlarının görünüşlerini de değiştiriyor bazı durumlarda. Keçelere figür vermek için desenli ya da her yerde bulunan normal delgeçlerden yararlanabilirsiniz. Bu delgeçler sayesinde kalpli, çiçekli figürleri keçe dizaynında kullanabilirsiniz. Bebek şekerleri yapımında ya da çeşitli günler için hazırlanmış olan ürünleri bir çubuk üzerine yapıştırarak bu ürünleri daha cazip bir hale getirebilirsiniz.

Cetvel kullanımı da kese işlemlerinde önemlidir. Kesenin düzgün kesilmesi ve ürünün görselliğinin bozulmaması için cetvel ile ölçümler yapmak ve aynı zamanda ürünün kesiminde kolaylık sağlaması için oldukça sık tercih edilmektedir. Taç yapmak içinse, tuhafiyelerden ya da emin önü gibi hobi ürünlerinin satıldığı yerlerden taç metalleri alabilirsiniz. Bu sayede yapmış olduğunuz ve tasarladığınız keçeleri taç tellerine yapıştırarak, değişik taçlar üretebilirsiniz. Ürünlerin paketlemesinde ve ürünlerde fon kağıtlarının yanı sıra tül kullanımına yer vermekte çok ilgi çekici olabilir.


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Öykü dedi ki:

    Çok güzel bir kombı

BİR YORUM YAZ