Fotoğraf İndir
İstanbul’un En Güzel Boğaz Manzaralarına Sahip Yerleri Galeri için tıklayın

İstanbul’un En Güzel Boğaz Manzaralarına Sahip Yerleri

23 Aralık 2018

En güzel ve en özel İstanbul fotoğrafları

İstanbul görsel olarak dünya üzerindeki şehirler arasında en zengin şehirlerden bir tanesi. İki ayrı kıtayı birbiri ile bağlıyor olması ve içerisinde barındırdığı sayısız yapı ve aynı zamanda da denizi ile birlikte görsel bir şölen sunuyor. Özellikle de Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan boğazı ile birlikte çok farklı ve çok özel bir şehir. Bu özellikler sayesinde İstanbul sayısız avantajının yanı sıra bir de manzara açısından içerisinde yaşayanlara ve turist olarak gelenlere unutulmaz zamanlar yaşamayı vaat ediyor.

İstanbul boğazını en güzel şekilde görebilmek ve değerli vakit geçirebilmek için belli başlı yerleri keşfetmeniz gerekmektedir. Zira herhangi bir yerden izlemek ile bazı özel yerlerden izlemek arasında fark olduğunu siz de gözleriniz ile görebilirsiniz. İstanbul boğazını seyredebileceğiniz çok fazla yer var. Zaten İstanbul içerisinde yer alan yapılanmanın da İstanbul Boğazının merkez alarak konumlandırıldığını söyleyebiliriz. Yani boğaz manzarasını izleyebileceğiniz ve aynı zamanda da dinlenip bir şeyler yiyebileceğiniz yerler mevcut.

İstanbul’un Tarihi Yerleri
İstanbul boğaz manzarasını en güzel şekilde gören yerlerin ortak özelliklerine bakacak olursak neredeyse hepsinin tarihi yerler olduklarını görebiliriz. Eski İstanbul döneminde de boğaz çok önemli bir yere sahip idi. Tarihi ve büyük yapılar, saraylar hep İstanbul boğazına bakacak şekilde inşa edilmiştir. Osmanlı dönemine ait eserlere bakılacak olursa yine benzer bir durum gözlenecektir. İstanbul boğazı bu yapıların birçoğundan görülebilmektedir.

Bu duruma da sebep olan temel faktör Türk kültüründe de manzaranın önemli bir yere sahip olmasıdır.  Bahsetmiş olduğumuz yapılardan özellikle tepeler üzerine konumlandırılmış olanlar bu manzarayı daha net görebilirler. Ancak modern binalar ile kaplanan İstanbul bazı izleme noktalarının da önüne geçti.

Çok katlı binalar ve plansız yapılan yapılar sayesinde eskiden çok daha fazla olan alternatiflerin azalmasına sebep oldu. Ancak bazı belli başlı yerler halen daha güzel bir boğaz manzarası seyretme keyfini yaşatmaya devam etmektedir. Eğer siz de İstanbul’da yaşıyor ya da belli bir süre için turist olarak gitmeyi planlıyorsanız yazının ilerleyen kısmında bahsedeceğimiz yerleri mutlaka bilmelisiniz.

İstanbul ile ilgili daha fazla resim için https://www.fotografindir.net/istanbul-fotograflari/ isimli resim galerimizi inceleyebilirsiniz. Bu makalemizde çok daha fazla resim bulabileceksiniz.


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ