Fotoğraf İndir
Fikret Kuşkan Resimleri Galeri için tıklayın

Fikret Kuşkan Resimleri

20 Ağustos 2018

1965 tarihinde dünyaya gelen Fikret Kuşkan televizyonun ve beyaz perdenin çok yakından tanıdığı karizmatik, yetenekli ve işinin hakkını veren bir sanatçıdır. Fikret Kuşkan ile de özdeşleşmiş olan birden fazla film bulunmaktadır. İstanbul’da 22 Nisan 1965 tarihinde dünyaya gelmiş olan Fikret Kuşkan, 38 filmde ve birden fazla televizyon yapımında yer almıştır. Türk sinemasının su götürmez gerçeği olarak en yetenekli isimlerinden birisi olarak bilinmektedir. Henüz 1 yaşındayken ailesi ile İstanbul İstinye’ye taşınmış ve gençlik döneminin de büyük bir bölümünü İstinye semtinde geçirmiştir.

Kuşkan’a göre hayatının en unutulmaz anlarını yaşadığı yerlerden birisi olarak tanımlanır. 4 yaşındayken ise babası felç geçirmiş ve ailecek sıkıntılı bir süreç geçirmişlerdir. 4 ablası olan Fikret Kuşkan’ın çocukluk yılları çok yaramaz geçmiş ve vaktinin büyük kısmında da her çocuk gibi mahallede oyun oynayarak geçirmiştir. 13 yaşında ise babasının ölüm haberi aileyi derinden yaralamıştır. Bunun üzerine evin oğlu olarak Fikret Kuşkan ise okulu bırakmış ve tesisatçının yanında çırak olarak işe başlamıştır. Bu Kuşkan için hayatın farklı bir noktasından farklı bir başlangıç olmuştur. 1 sene bu iş yerinde çalıştıktan sonra ise Eniştesi onu Tokat’a götürecektir.

İstanbul’a Dönüş
Tokat’a vardıktan sonra köy hayatına kısa sürede ayak uydurmayı başaran oyuncu, 3 sene sonrasında tekrar İstanbul’a dönecektir. İstanbul’a döndüğü zaman ise yeni sayılan bu hayatına alışması da bir hayli zor olacaktır. Hasköy Lisesine başlamış ve eğitim hayatını devam ettirme kararı almıştır. Bir taraftan çalışmış ailesine destek olmuş diğer taraftan ise okulunu tamamlamaya çalışmıştır. Fikret Kuşkan için oyunculuk fikri ise Lise’de atılmış, öğretmeninin onu hafta sonu tiyatroya davet etmesi ve bu tiyatrodan etkilenmesi ile de ufaktan sosyal girişimlere başlamıştır. İlk olarak Lise arkadaşları ile Fotoğrafçılık kulübü kurmuşlar ancak Kuşkan oyuncu olmak istediği için bu alana biraz soğuk bakmıştır. Lisenin sonrasında ise 21 yaşında Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuar sınavlarına girmeyi kafasına koymuştur ve ilk denemesinde başarıyı elde edememiştir. Bunun sonucunda ise İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarına girmek için sınavlara girmiş bu kez başarıyı elde etmiştir.

Fikret Kuşkan Filmleri ve Dizileri
Fikret Kuşkan ilk kez yani 23 yaşında Sis ( 1988 ) isimli filmde rol alacaktır. Sonrasında Gençler isimli 1989 yapımı bir dizide rol alacaktır. Bu projelerin ardı sıra Gizli Yüz ( 1990 ), İki Başlı Dev ( 1990 ), Issızlığın Ortası (1991), Dönersen Islık Çal gibi filmler onun için kariyerin tırmanış basamakları, oyunculuğunun dorukları olacaktır. Çok genç yaşta bu kadar isim yapmış filmlerde yer alması da onun için başarının bir imzası niteliği taşımaktadır.

Fikret Kuşkan televizyon dizilerinden birisi olan ve belki de birçok Türk izleyicisinin severek yakından izlediği, günümüzün deneyimli sayılacak birçok isminin yer aldığı Şaşıfelek Çıkmazı bu projelerden birisidir. TRT 1 ekranlarında yayınlanan dizi çok eğlenceli bir mahalle sohbetleri ve aile muhabbetlerini bizlere yansıtmıştır. Emanet, Esir Şehrin İnsanları, Artık Çok Geç ve Issızlığın Ortası gibi diğer televizyon projelerinde de ismini duyurmuştur. Ayrıca Fikret Kuşkan seslendirme sanatı ile de ilgilenmiş ve televizyon dizilerinde seslendirmelere de yer vermiştir. Fikret Kuşkan Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almaya hak kazanmış bu ödülü ise Ekrem Bora ile paylaşmıştır. 193 Ankara Film Festivalinde de yine ödül alarak oyunculuk başarılarını taçlandırmıştır.

Fikret Kuşkan için önemli sayılabilecek ve Türk seyircisini göz yaşlarına boğan bir dönemin en karanlık zamanlarını acı bir sonla anlatan Babam ve Oğlum dizisinde ki oyunculuğu tüm sinema seyircilerini ağlatmıştır. Darbe günü karısını hastaneye yetiştirmeye çalışan Fikret Kuşkan yolda oğlunu kucağına alırken karısını ise kaybetmiştir. Bunun üzerine yıllarca hapishane de işkence görmüş ve sonrasında da ciddi bir rahatsızlıkla burun buruna gelmiştir. Oğlunu küs olduğu babasının yanına Ege’ye götürmüş ve oğluna bakmalarını istemiştir. Hikaye böyle acıklı başlasa da sonuna doğru hepimizin yüreklerini dağlayan belki de Türkiye’nin en iyi filmlerinin zirvesinde yer alabilecek bir başarı sergilenmiştir. Fikret Kuşkan’ın son dizisi ise Kanal D ekranlarında yayınlanmış olan Kızlarım İçin isimli dizi olmuştur.

 


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ