Fenerbahçe Resimleri

Fenerbahçe Türkiye futbol süper liginde en güçlü birkaç takımdan bir tanesidir. En bilinir futbol takımı olmasına rağmen aynı zamanda farklı dallarda da Fenerbahçe takımları bulunmaktadır. Fenerbahçe 1907 yılından bu yana hayatına devam etmektedir. Ancak esas kuruluş temelleri bu tarihten de daha önceleri atılmıştır. 1899 senesinde çalışmalar ve alt yapı kurulumu başlamış, 1907 yılında resmi olarak temelleri atılmıştır. İlk kurulduğu tarihte Fenerbahçe futbol kulübü olarak kurulmuş olsa da bundan tam 3 sene sonra daha da genişleyerek 1910 senesinde bir spor kulübü olarak devam etmiştir. Spor kulübü olması ile birlikte birçok yeni spor dalı Fenerbahçe çatısı altında takımlar oluştursa da asıl profesyonel olduğu alan her zaman için futbol olmaya devam etmiştir.

Fenerbahçe futbol takımı iç saha maçlarına Şükrü Saraçoğlu stadında devam etmektedir. Fenerbahçe’nin bu stadı UEFA’nın 5 yıldızlı statları arasında yer alır. Son olarak 2007 senesinde bir yenilenme sürecinden geçmiştir ve bu yeni hali ile çok daha nitelikli bir stat olmuştur. Ayrıca UEFA kupasının 2009 senesinde yapılan finali de bu Şükrü Saraçoğlu stadında oynanmıştır.

Fenerbahçe Logosu
Fenerbahçe’nin logosu ilk olarak sarı beyaz renklerde ve aynı zamanda Fenerbahçe burnunda bulunan beyaz fener ile elde edilmişti. Ancak spor kulübü daha sonra bu logoyu tatmin edici bulmadılar. Ayrıca anlamı olarak da bu logo çok fazla beğenilmedi. Daha sonra ise bu günkü Fenerbahçe logosu ortaya çıktı. Bu günkü logo Fenerbahçe camiasında tanınan ve aynı zamanda çizim konusunda da yetenekli bir isim olan bir futbolcu Hikmet Topuz tarafından çizildi. Daha sonra çizilen bu yeni logo ise çok fazla beğenildi ve bugüne kadar gelmeyi başardı. Logo içerisinde 5 ayrı renk bulunuyor. Bu günkü logo üzerinde bulunan her bir figür ve rengin kendi içerisinde bir anlamı bulunmaktadır. Bu şekilde hem anlamlı olan hem de renkleri ve şekli ile nitelikli bir figür olan Fenerbahçe amblemi halen daha her Fenerbahçeli tarafından beğenilen bir amblem olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

İçinde yer alan renkler sarı ve lacivertin ağırlıkta olmasının yanı sıra 5 tane rengi içinde barındırmakta idi. Bunların yanı sıra şu anlamlarda amblem için öne çıkmakta idi:

  • Fenerbahçe Spor Kulübü 1907 yazana beyaz yuvarlak çerçevenin simgelediği detay ise temizlik ve açıklığı ele alması idi.
  • Kırmızı fonla anlatılmak istenen safiyetin yanı sıra takıma gönül verenler adına sevgi bağlılık manasına gelmesinden ötürü idi. Bunun yanı sıra bayrağımızı sembolize etmesi de önem kazanmıştır.
  • Ortada yer almakta olan sarı renk ise bu takıma yönelik gıpta ve kıskançlığı temsil ediyordu.
  • Lacivert renk ise asalet manasına gelmekte idi.
  • Sarı ve lacivert renkler içinde olan palamut dalı ise güç ve kudret manasında önemi olan bir semboldeydi.
  • Yeşil renk ise kudretli olmak adına başarı elde edilmesi gerektiğini çağrıştıran bir öneme sahip idi.

Bu şekilde oluşan amblem hala kullanılması sebebi ile de önem kazanmaktadır. Bunun yanı sıra kulüp için renk noktasında belirleyici olan bir özelliğe sahiptir.

Fenerbahçe Renkleri
Fenerbahçe logosunda 5 ayrı renk yer almaktadır. Bunları anlamları ile açıklamak gerekirse öncelikle içerisinde bulunan yuvarlak beyaz çerçeve açık ve temiz yürekli bir tavrı simgeler. Arka fonda bulunan kırmızı renk ise Türk bayrağının bir simgesidir. Ortada ise sarı bir renk bulunur. Bu renk ise Fenerbahçe’ye karşı duyulan hayranlığı ve gıpta edişi simgeler. Kalp şeklinde olan lacivert kısım asaletin bir simgesi olmaktadır. Sarı ve lacivertin içerisinde yükselen bir de palamut dalı bulunur. Bu da yeşil renkli  bir daldır ve anlamı Fenerbahçe içerisinde bulunan gücün bir simgesi olarak amblemin orta yerine yerleştirilmiştir. Bu logo ve renkler zaman içerisinde çok küçük değişikliklerden geçse de o günden bu yana beğenilerek kullanılmaya devam edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ