Fotoğraf İndir
Eyfel Kulesi Fotoğrafları Galeri için tıklayın

Eyfel Kulesi Fotoğrafları

03 Ağustos 2019

Eyfel Kulesi Fotoğrafları

Bu yazımızda Eyfel Kulesi hakkında bilgiler edinirken aynı zamanda Eyfel Kulesi resmi eşliğinde bu dev kulenin farklı açılardan çekilen fotoğraflarını görebileceksiniz.

Fransa’nın Paris şehrinde bulunan Eyfel Kulesi Fransa’nın dünyada ki simgesi haline gelmiştir. Eyfel Kulesi’nin ismi Gustave Eiffel’den gelmektedir. Çünkü bu kuleyi inşa ettiren Gustave Eiffel’in sahibi olduğu özel bir şirkettir.

Eyfel Kulesi Ne Zaman İnşa Edildi?
Eyfel Kulesi 1887 – 1889 yılları arasındaki 2 yıllık süreçte inşa edilmiştir. Fransız Devrimi’nin 100. Yıl kutlamalarında Paris şehrinin giriş kapısı olarak görüldü. Kulenin mimarı ise Stephen Sauvestre isminde bir Fransalıdır. Toplamda yaklaşık olarak 7.700.000 Frank para harcanmıştır. Gustave Eiffel ise 1 milyon frank üzerinde para harcandığını belirtmiştir. Açılış töreni öncesi toplam 1.9 milyon kişi tarafından ziyaret edilmiş ve bu ziyaretler karşılığında toplam masrafın hemen hemen ¾’ü karşılanmıştır.

Eyfel Kulesinin yapımında toplamda 3.000 işçi çalışmıştır. 26 ay süren çalışmalarda 18.000 demir parçası 2.5 milyon perçinle birleştirilmiştir. Bu süreçte hiçbir kaza yaşanmamış ve hiçbir işçi ölmemiştir. O döneme göre böyle bir şeyin olması çok şaşırtıcı ve ilginç karşılanmıştır.

Eyfel Kulesine Karşı Halkın Tepkisi
Halkın bir kısmı Eyfel Kulesi’nin yapımına karşı gelmiştir. Bazı sanatçılarda bu dev kuleyi bir sokak lambasına benzetmişlerdir. Hatta fabrika bacası gibi Paris’in görsel itibarına zarar vereceğini düşünen sanatçılarda olmuştur. Zamanında bu kulenin yapılmasının engellenmesi amacıyla ünlü sanatçılardan imzalar toplanmıştır. Günümüzde ise dünyanın en güzel mimari yapılarından biri olarak kabul edilmekte olan Eyfel Kulesi, yapıldığı tarihlerde bazı kesimler tarafından bir utanç lekesi olarak görülmekteydi.

Demir Bayan : Eyfel Kulesi
Parisliler günümüzde Eyfel Kulesi’nin lakabı olarak Demir Bayan ismini kullanırlar. Eyfel Kulesi ilk kurulduğunda kule kısmı 20 yıl sonra kaldırılacaktı. Yani 1909 senesinde kulenin sökülmesi gerekiyordu. Ancak yeni yüzyılda Atlantik ötesi haberleşmelere imkan kılması sebebiyle kule kaldırılmadı ve aynı şekilde kaldı.

Eyfel Kulesi Kaç Metre?
Eyfel Kulesi toplamda 300 metredir. Zirvesinde bulunan Televizyon vericileri ile 27 metre daha yükseğe ulaşmaktadır. Demirden inşa edilen bu kule özel teknikler kullanılarak günümüze kadar sorunsuz bir şekilde gelmiştir.

Eyfel Kulesi’ne Her 7 Yılda Bir 60 Ton Boya Harcanır
Eyfel Kulesi her 7 yılda bir boyanır. 200bin metrekare alana sahip bu dev kuleye toplam 60 ton boya harcanır. Toplamda 25 boyacı bu görevi üstlenir ve boyama işlemleri tam 15 ay sürer.

Eyfel Kulesinde İntihar Girişimleri
Eyfel Kulesine çıkıp intihar girişiminde bulunan toplam 400 kişi bulunmaktadır. İntihar girişimlerini önlemek amacıyla çıkış noktalarına demir parmaklıklar konuldu.

Eyfel Kulesi Manzarası
Kamuya açık olan alanlar toplamda 57 metre, 115 metre ve 276 metre yükseklik içerir. Burayı ziyaret eden yerli ve yabancı turistler asansörler aracılığı ile bu platformlara ulaşırlar. Kulenin birinci ve ikinci katında lokantalar bulunmaktadır. İlk katta Eyfel Kulesi hakkında bilgiler alabileceğiniz ve tarihçesini öğrenebileceğiniz bir sergi de bulabileceksiniz.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Eyfel_Kulesi


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ