Fotoğraf İndir
Erozyon Resimleri Galeri için tıklayın

Erozyon Resimleri

02 Kasım 2019

Erozyon nedir ve nasıl olur? Erozyon resimleri ile Erozyonun nasıl oluştuğu hakkında bilgiler. En son oluşan Erozyon fotoğrafları ve Erzonyon’dan korunmak için yapılması gerekenler, Erozyon çeşitleri gibi bilgiler de mevcuttur.

Erozyon Nedir? : Erozyon, toprak tabakasının dış kuvvetlerin ortaya koyduğu kuvvet sonucunda aşınarak bulundukları yerden taşınmasına verilen isimdir. İnsanların müdahil olmadığı, hala doğallığını koruyan alanlarda erozyon, doğal dengeye zarar vermeyecek şekilde devam edip gitmektedir. Bu erozyon çeşitleri doğal erozyon olarak adlandırılmaktadır.

Erozyon Foto Galeri: Erozyon fotolarını alt kısımda yer alan resim galerisinden inceleyebilirsiniz. Küçük resimlere tıklayarak tam sayfada görebilir ve ileri diyerek diğer resimlere geçiş yapabilirsiniz. Erozyon resimlerini bilgisayarlarınıza ya da cep telefonlarınıza indirebilirsiniz.

İnsanların müdahil oldukları alanlarda; toprak üzerinde doğal denge unsurlarını dikkate almadan gerçekleştirilen inşaat, kazı ya da sondaj işlemleri vb. işlemler, doğal dengenin bozulmasına neden olduğu gibi erozyon unsurunun dengesiz ve zararlı bir şekilde gerçekleştirilmesine yol açar. Bu tür erozyonlar hızlandırılmış erozyon ya da toprak erozyonu olarak adlandırılmaktadır.

Erozyonun Çeşitleri
Erozyonun, toprak ve taş tabakanın aşınarak bulunduğu yerden taşınmasının başlıca ve en kuvvetli nedeni, akarsular ve yüzey sularının sahip olduğu akış kuvvetidir.

Bitki örtüsünün olmadığı, özellikle de eğimli arazilerde yağışla birlikte oluşan akıntıların toprağı bulunduğu yerden alıp götürmesi, akarsuların bulundukları akarsu yatağı ve çevresini yıllar boyunca derinleştirmesi, bulunduğu yatağı kelimenin tam anlamıyla kazarak derin vadiler oluşturması, su erozyonu olarak değerlendirilmektedir.

Kurak iklim bölgelerinde, bitki örtüsünden yoksun olan toprak yüzeyinin ortaya çıkan rüzgar ya da şiddetli hava akımlarıyla bulundukları bölgeden taşınmasına rüzgar erozyonu ismi verilmektedir. Kimi zaman büyük toprak ve kum kütlelerini havalandıran rüzgar akımları, havada uçuşan toz bulutlarının oluşmasına sebep olmaktadır. Filmlerde sıklıkla rastlanan çöl fırtınaları ve ardında getirdiği devasa kum kütlesi, buna örnek olarak gösterilebilecektir.

Sıcaklığın düşük olduğu, yamaç ve eğimli yüzeylerde büyük kar ve buz kütlelerinin oluştuğu alanlarda, havaların ısınması ve mevsimlerin değişmesiyle birlikte bu devasa kar ve buz kütleleri erimeye ve yamaçtan aşağıya kaymaya başlarlar. Bu süre zarfında üzerine tutundukları toprak ve kaya yüzeylerine uyguladıkları büyük basınçlardan dolayı, bu yüzeylerin bir kısmını da beraberinde aşağıya sürüklerler. Bu süreç çığ erozyonu olarak adlandırılır.

Erozyonu Azaltan Faktörler
Erozyona neden olan faktörlerin işini kolaylaştıran en büyük unsur, toprak yüzeyinin çıplak, yani bitki örtüsünden yoksun olmasıdır. Erozyonu önlemek için alınacak olan önlemlerin en başında, bitki örtüsünden yoksun olan alanların, özellikle de yamaçların ağaçlandırılması olacaktır.

Ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra, yerleşim yeri ya da tarım arazisi kazanmak için mevcut olan orman alanlarının tahrip edilmemesi gerekmektedir.

İnsanların yasa dışı olarak ormanlara dadanmalarının önü alınmalı, caydırıcı cezalar uygulanmalıdır.

Eğimli tarlalar sürülürken eğim yönünde değil, eğime dik gelecek şekilde sürülmelidir.

Mera hayvancılığının olduğu alanlarda mera otlatmasının aşırı boyutlara ulaşmasının önüne geçilmesi gerekmektedir.

Yamaç eğiminin fazla olduğu alanlarda taraçalandırma çalışmaları yürütülmelidir.

Tarım ürünlerinin hasat dönemlerinden sonra anız yakımının önüne geçilmelidir. Anız yakımı, ortaya çıkan mali değeri düşük otlardan kurtulmasının kolay bir yolu olarak görülse bile toprağın verimi ortaya çıkan ateşle birlikte düşmekte ve çıplak kalan toprak erozyona açık hale gelmektedir.

Erozyon Resimleri : Kıyı Erozyon Resmi

Erozyon Resimleri : Kıyı Erozyon Resmi

Erozyon Resimleri : Kıyı Erozyon Resmi
Resimde gördüğünüz kıyı erozyonu olarak bilinmektedir. İngiltere’nin güney bölümünde bulunan tebeşir kayalıklarında yer alan bir evden örnek fotoğraf.

Erozyon Resimleri

Erozyon Resimleri

Erozyon Resimleri

Erozyon Resimleri

Erozyon Resimleri

Erozyon Resimleri

Erozyon Foto

Erozyon Foto

Erozyon Resimleri

Erozyon Resimleri


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ