Fotoğraf İndir
El Kesikleri Fotoğrafları Galeri için tıklayın

El Kesikleri Fotoğrafları

El kesikleri neden olur ve el kesiğine ne yapılmalıdır? El kesikleri fotoğrafları eşliğinde el kesiği olması durumunda ne yapılmalı, bu tür durumlarla karşılaşmamak için ne yapılmalı gibi bilgiler paylaşılmaktadır.

İş yerinde, ev ortamında kullanılan aletler ya da ofis, okul gibi alanlarda basit bir kağıdın keskin bir açıyla eli yaralaması, buna benzer ve farklı birçok sebeple el kesiklerinin ortaya çıkması, bütün insanların gün içerisinde karşı karşıya kalabilecek oldukları durumlardır. Yalnızca bıçak, kesici ve delici aletlerle değil, kırık fayanslar, cam parçaları, sivri dallar ya da tahta parçaları ile de el kesikleri ve yaralanmaları ortaya çıkabilmektedir.

El Kesikleri Fotoğrafları: El kesiği ile ilgili görselleri alt kısımdaki galeriden inceleyebilirsiniz. Fotoğrafları büyük boyutta ve HD kalitede görmek için ilk resme tıklayarak galeriyi gezebilirsiniz. Resimlerin alt kısımlarında bilgiler mevcuttur.

El kesiklerinden sakınmak için gerçekleştirilen aktivite ve aktivitenin gerçekleştirildiği ortama dikkat edilmesi gerekmektedir. Ortama ve aletlere hakim olunması durumunda el kesikleri ve diğer yaralanmalarla daha nadir şekilde karşı karşıya kalınacaktır. Gerekli koruyucu önlemlerin alınması; eldiven kullanmak, dengesiz zeminlerde durmamak, etraftaki malzemelerin farkına varmak gibi unsurlar, kişilerin yaşantılarını ve faaliyetlerini daha güvenli kılacaktır.

El Kesiklerinde Ne Yapılmalı?
Peki, tüm bu çabalara karşın el kesikleri ve diğer yaralanmalarla karşı karşıya kalındıysa ne yapılmalıdır? Kesiğe neden olan madde yabancı ve temiz olmayan bir maddeyse bir sağlık kuruluşuna gidilmeli ve gereklidir. Gerekli pansuman işlemlerinden sonra tetanos aşısı uygulanacaktır. Ev ve aşina olunan bir mekanda ortaya çıkan el kesiklerinde, öncelikle yaranın boyutu ve kesit hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Kesik, küçük bir pansuman ile geçirilebilecek bir yara ise evde bulunan malzemeler ile pansuman gerçekleştirilebilecek ve işlemlere kısa bir süre sonra devam edilebilecektir. Kesitin boyutu konusunda kararsız kalan, sargı beziyle ya da yara bandıyla kapatılması güç olan yaralara sahip olan kişiler kendilerine yakın sağlık kuruluşuna giderek gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi için sağlık uzmanlarına başvurmalıdır.

Bıçak ve benzeri kesici aletler, özellikle kurban bayramları gibi zamanlarda acemi kişilere oldukça güç anlar yaşatabilmektedir. İşlemi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmek için bilenmiş olan bıçaklar, insan teni ve eli üzerinde büyük bir baskı oluşturmakta ve ellerde kolaylıkla kesikler oluşturabilmektedir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına başvurulması gerekmektedir.

Cam, tahta parçası ya da fayans gibi malzemeler nedeniyle ortaya çıkan kesiklerde de durum aynı şekilde izlemektedir. Bıçak ve diğer malzemeler genellikle bireylerin elinde ve kontrolde olmalarına karşın; fayans, cam ve tahta gibi malzemeler kontrol dışında olup derin ve parçalı kesikler ortaya çıkartabilmektedir. El kesiği ve diğer kesiklerin içerisinde kırık ve ufalanmış parçalardan kalmış olasılığı ve bu parçaların daha sonrasında daha büyük sorunlara neden olabilme olasılıklarından dolayı, sağlık uzmanlarına kısa sürede başvurulmalıdır.


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ