Fotoğraf İndir
El Hamra Sarayı Fotoğrafları Galeri için tıklayın

El Hamra Sarayı Fotoğrafları

04 Eylül 2019

İspanya Endülüs Bölgesi Granada’da bulunan El Hamra Sarayı hakkında tarihi ve önemli bilgiler. Bu bilgileri incelerken El Hamra Sarayının en güzel açılardan çekilmiş resimlerini de inceleyebileceksiniz.

Endülüs Bölgesi Granada : El Hamra Sarayı
Günümüzde İspanya sınırları içerisinde, Endülüs Bölgesi Granada şehrinde yer alan El Hamra sarayı, İslam mimarisinin gözde ve başarılı örneklerinin ilk sıralarında yer almaktadır. Bulunduğu bölgede yer alan ve M.S. 889 yılından kalma Roma surları üzerine inşa edilmeye başlanan saray, başlangıç aşamalarında bir kale olarak tasarlandı ve kullanıldı.

El Hamra Sarayını yakından incelemek ve fotoğrafları tam kalitede görmek için alt kısımda yer alan galerideki resimlere tıklayabilirsiniz. El Hamra Sarayı fotoğraflarını full hd kalitede inceleyebilirsiniz.

12. yy. a kadar bu şeklide kullanılan ve herhangi bir geliştirme gerçekleştirilmeyen kale, bu dönemde Gırnata Emiri Muhammed Nasır tarafından günümüzdeki görünümüne getirilmiştir. 1333. yılında Gırnata Sultanı 1. Yusuf bu yenilenen kaleyi kendi hükümdarlık sarayı olarak kullanmaya başladı. Fakat ilerleyen zamanlarda başlayacak olan, Avrupa’ daki Hristiyanlık baskınlığı, Avrupa’ da yer alan Müslüman Devleti Endülüs ve El Hamra Sarayı’ nın el değiştirmesine sebep olacaktır.

1492 Yılında Hristiyanların Hakimiyeti
1492 yılına gelindiği zaman Endülüs ve El Hamra Sarayı, bölgede Hristiyan hakimiyetinin sağlanmasıyla birlikte Müslüman devletin elinden alındı. 15. ve 16. yy. da kendisini gösterecek olan Rönesans akımıyla birlikte bu döneme uygun eklemeler El Hamra Sarayına eklenmiş ve saray, günümüzdeki görünümünü bu şekilde kazanmıştır.

Birbirine Bağlı Bir Çok Oda ve Salon: Karmaşık bir yapıya sahip olan El Hamra Sarayı, birbirine bağlandığı çok sayıda oda ve salon, bu mekanların zenginleşmesini sağlayan bahçe ve avlular, havuzlar, geniş yeşil alanlar ve akan çeşmeler ile birlikte son derece çekici bir bölgedir. Sayılan tüm bu alanlar, büyük bir uyum içerisinde oluşturulmuş ve korunmuştur.

El Hamra Sarayı’nın İsmi Nereden Geliyor?
Alcazar-alkazar olarak de bilinen saray-kale biçimindeki yapı, El Hamra Sarayı’ nın adı, kızıla çalan, kızıl anlamına gelmektedir ki bu anlam, saraya kullanılan harcın kızılımsı renginden gelmektedir. Geniş bahçeleri, tarihi dokusu ve Avrupa’ daki Müslüman hakimiyetinin yegane tanıklarından biri olan El Hamra Sarayı, günümüzde ziyaret edilebilmekte ve yapının tarihi dokusu sonuna kadar özümsenebilmektedir.

Günümüzde El Hamra Sarayı
Ne yazık ki tarih içerisinde belirli dönemlerde gerek ilgisizlik gerekse bakımsızlıktan dolayı saray, sağlamlığını bir ölçüde kaybetmiştir. Bu nedenle gezi turları ve ziyaretler sırasında sıkı kurallar uygulanmaktadır. Yüksek ısı ve nemden zarar gören odaların aşınmaması ve korunmasının sağlanması adına, bir odaya aynı anda 30 kişinin birden girmesi yasaklanmıştır.

Günlük ziyaretçi limiti 6 bin şeklinde belirlenmektedir ve bu sınır kesin kurallarla korunduğu için bilet bulmada zorluk yaşanabilmektedir. Avrupa gezisi sırasında biletlerin önceden temin edilmesi, daha sonraki günlere ait olan planların aksamadan uygulanabilmesi için oldukça mantıklı bir karar olacaktır.  Bunun için internet üzerinden bilet satışı bulunan yerli ve yabancı tur şirketlerinin teklifleri değerlendirilebilir.

El Hamra Sarayı

El Hamra Sarayı

El Hamra Sarayı İç Kısmı

El Hamra Sarayı İç Kısmı

Endülüs El Hamra Sarayı Fotoları

Endülüs El Hamra Sarayı Fotoları

El Hamra Sarayı Resimleri

El Hamra Sarayı Resimleri

El Hamra Sarayı Foto

El Hamra Sarayı Foto

El Hamra Sarayı Mimarisi

El Hamra Sarayı Mimarisi


PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ