Fotoğraf İndir

Birbirinden güzel dantel modelleri. Dantel örneklerinden en güzel modelleri sayfamızda inceleyebilirsiniz. Resim galerisinde 28 farklı dantel modelini inceleyebilirsiniz.

Ülkemiz de dantel örmek bir kültürdür. Muhtemelen herkesin evlendiğinde çeyizinde dantel örmesi ürünler bulunmaktadır. Genç kızların evlenecekleri zamanlar için senelerce hazırladıkları bu ürünler çeşit çeşit özelliklere ve görsellere sahiptir. Çok büyük bir işçilik gerektirmekte olan bu ürünler el emeği göz nurudur. Yemek masası için bir örtü, koltuklar için, televizyon ya da vitrin için süs olarak çeşit çeşit amaçlar için örülmüştür. Hatta öyle ki bu dantellerden örülmüş olan perdeler bile bulunmaktadır.

Alt kısımda yer alan resim galerisine tıklayarak modelleri tam kalitede inceleyebilirsiniz. Dilediğiniz dantel modelini detaylı olarak inceleyebilir ve cep telefonunuza ya da bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Dantel Örmek Son Zamanların Modası
Dantel örmek zor gibi görülebilir. Ancak her dantel türü zor değildir. Basit ve dikkat edilmesi gereken yerleri vardır. Bu ürünleri örerken dikkat edilirse kolaylıkla dantel örebilirsiniz. İnternette videolu olarak ya da görsel anlatımlarla çeşitli kaynaklar bulunmaktadır. Hatta dantel ve örgü üzerine dergiler bulunur. Bu dergi ve ürünler sayesinde kolay bir dantel örgüsü yapabilirsiniz.

Dantel örmek için yapmanız gereken ilk şey bir örnektir. Bu örneği eskiden kadınlarınız komşularından yakınlarından bin bir rica ile alır ve icra edermiş. Bu o zamanlarda farklı bir örnekse oldukça değerliymiş ve paylaşılmak istenmezmiş. Bu artık günümüz de oldukça kolay bulunabiliyor. İnternet ortamında milyonlarca örgü ve dantel modelleri üzerine örnekler bulmak mümkündür.

Bir danteli örmeye başlamak için öce uzun bir zincir çekmek gerekmektedir. Bu zincir çekildikten sonra ikinci sırada iki zincir atlanarak batılıp üçlü tırabzan adı verilen teknik uygulanmalıdır. Genellikle dantel örgülerde tırabzan modeline sık yer verilir. Bu dantel örneğinin modeline göre farklılık gösterebilir.

Eğer ki bir dantelde desen yaratılacak ve tek bir modeller gitmeyecekse bu tırabzan oldukça sık kullanılır. Çünkü dolgu tekniği sayesinde desen doldurulacaktır. Genel olarak dantel modellerinde gül desenlerine sık rastlanmaktadır. Tığ ve naylon ipliklerle yapılan danteller, tığın ve ipin kalınlığına göre modellerde farklılık gösterecektir.

Beş Şiş Tekniği
Bir diğer dantel modeliyse beş şiş tekniğiyle yapılan dantellerdir. 4 adet sabit olarak kullanılan şiş ve 1 tanede örgüde kullanılan şişle birlikte toplam 5 şişe yer verilir. Genellikle daha çok yuvarlak modellere yer verilen örgü tekniğinde kare motifler ve örtü gibi ürünler kolaylıkla yapılabilmektedir. Beş şiş ile örülmekte olan dantel örneklerinde normal tığ ile örülmekte olan modellerde de kullanılan ipler ince olmamalıdır. Bu beş şiş tekniğine özel olarak kullanılan örgü tekniği için farklı bir ip ve yün kullanılır. Bu özellikleri olan ipler ile ancak bu motiflere yer verilebilir.

Örgü deyip geçmemek gerekir ki, örgü de ipin ve örgü yapılacak şiş ya da tığın özellikleri oldukça etkilidir. Tam model çıkması için her faktör önemlidir. Tığ işinde bir dantel tekniği uygularken kadınlar zorlanan bilir. Eğer ki ilk kez deniyorlarsa uğraştırıcı olabilir. Bunun için beş şiş dantel tekniğini kullanmak daha kolay ve ideal bir örnek olacaktır. Sizler de beş şiş tekniğini kullanarak kolaylıkla sehpalarınıza, vitrinlerinize, mutfağınızda ya da perdeleriniz de danteller örerek bu ürünleri kullanabilirsiniz.


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Buse dedi ki:

  Hepsi mükemmel

  1. havva dedi ki:

   cok begendim

 2. handan dedi ki:

  eski eski modeller bıktım bunları görmekten

  1. admin dedi ki:

   Handan hn, malesef yeni birşeyler üretilmiyor. eskide kaldılar.

 3. Yasemin dedi ki:

  Ha işte

 4. Anonim dedi ki:

  Hep aynı örneleri görüyorum daha iyi güzel şeyler görmek istiyorum.

BİR YORUM YAZ