Fotoğraf İndir
Çömlek Modelleri Resimleri Galeri için tıklayın

Çömlek Modelleri Resimleri

Çömlek kullanımının başlaması çok eski yıllara dayanmaktadır. Daha yazının bile bulunmadığı antik çağ dönemlerinde çömlekler kullanılıyordu. Arkeolog araştırmalarında eski çağlara ait yaşayışların araştırılmasında en çok yardım eden şeylerden birisi de çömlek ürünleridir. Çömlek, kullanım durumuna, yapılış tekniğine, biçimine ve bezemesine göre gruplara ayrılır. Bu şekillerden ve özelliklerden de toplumlar, nerede yaşadıkları ve yaşayış tarzları ile ilgili bilgi alınır. Çömlek biçimi bölgeden bölgeye göre değişmektedir. Ayrıca kilin kalitesi ve biçimi de çömleklerin yapımında çok önemlidir. Kil çömleklerin ana yapım malzemelerinden birisidir. Kil ve su olmadan çömlek yapabilmek mümkün değildir. Kilin yapısına göre çömleğin hangi bölgeden olduğu ve hangi topluma ait olduğu anlaşılmaktadır.

Çömlek yapımı Türkiye de özellik ile iç Anadolu bölgesinde oldukça popülerdir. Bu bölgede kil ve toprağın daha yoğun bulunması sebebi ile üretimi fazlası ile tercih edilmektedir. Özellik ile Kapadokya bölgesine tatile giden kişiler mutlaka bir çömlek yapımı yerine uğramışlardır. Buralarda çömlek çeşitlerini görebilir ve satın alabilirsiniz. Ayrıca çömleğin tarihçesini ve nasıl üretildiğini burada işinin ustaları tarafından dinleyebilir ve izleyebilirsiniz. Hatta buralarda isteyen kişilere çömlek yapmayı denetmek ve öğretmek de oldukça popüler aktivitelerden biridir.

Çömlek Çeşitleri Nelerdir?
Çömlek çeşitleri hayatın pek çok alanında tercih edilmektedir. Tamamen doğal olan bu ürünler aynı zamanda çok sağlıklıdır ve şık durmaktadır. Çömlek ürünlerini eviniz, iş yerleriniz ve daha pek çok alanda kullanabilirsiniz. Çömlek ürünleri en çok da aksesuar olarak ve mutfak ürünlerinde tercih edilmektedir. Aksesuar olarak tercih edeceğiniz çömlek ürünleri oldukça fazladır ve bu ürünleri tercih ettiğiniz zaman eviniz çok daha şık ve otantik görünecektir.

Çömlek ürünlerinin en çok tercih edildiği alanlar ise mutfaklardır. Güveç yemekleri çömlek kaplarda yapılmaktadır. Lezzetli türk mutfağında en çok tercih edilen yemek çeşitlerinden birisi de güveç yemekleridir. Güveç yemeklerini çömlek kase ve tencerelerde pişirdiğiniz zaman yemeğin lezzetinden parmaklarınızı yiyebilirsiniz. Çömlek ürünlerde yapılan her çeşit yemek her zaman çok daha lezzetli olmaktadır. Ayrıca çömlek kaselere yapılan ev yoğurtları da çok güzel tutar ve çok lezzetli olur. Özellik ile de manda yoğurdu yapımında çömlek kaseler tercih edilmektedir. Bunun dışında fırında sütlaç tarzında yapacağınız tatlılar da güveç kaselerde yapıldığında lezzet olarak çok daha güzel olacaktır. Kısacası fırında, kömür ya da odun ateşinde ve taş fırınlarında en çok tercih edilen ürünler çömleklerdir.

Çömlek Çeşidi Fiyatları
Çömlek ürünleri ev yapımı ürünlerdir. Büyük bir emek gerektirir. Aynı zamanda çok vakit alan bir eylemdir. Çömleği önce elde şekillendirmek daha sonra da pişirmek gerekir. Özellik ile de şekillendirme işlemi için çok uğraşmak ve zaman harcamak gerekir. El emeği göz nuru olan bu ürünlerin fiyatı da bu yüzden biraz daha fazla olabilmektedir.

Çömlek Modelleri eski gelenekler arasında bulunan ve eski dönemlerde yemek ve içmek için tek eşya olan tabaklar ve çeşitli süs eşyaları olarak bilinmektedir. Toprak Çömlek Modelleri çamurdan ve el işçiliği ile yapılmaktadır. Yol üzerinde bazı otogarlarda ve dinlenme yerlerinde bu tarz ürünleri satan bir çok alışveriş merkezine rastlayabilirsiniz. Çömlek Modelleri resimleri arasında  vazolar, tabaklar, küpler, süs eşyaları gibi bir çok farklı çömlek çeşiti bulunmaktadır. Dekoratif Çömlek Modelleri içerisinde yer alan bazı ürünleri sizler için galerimizde paylaşıyoruz.


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ