Fotoğraf İndir
Çığ Fotoğrafları Galeri için tıklayın

Çığ Fotoğrafları

28 Eylül 2020

Çığ fotoğrafları eşliğinde Çığ hakkında genel bilgilere sahip olabilirsiniz. Farklı bölgelerde düşmüş çığ resimleri. Çığ düşmesi neden olur ve çığ oluşmasına neden olan etkenler.

Çığ Fotoğrafları resim galerisi: Dünyanın çeşitli bölgelerinde oluşmuş olan çığ düşmesi resimlerini incelerken, çığ hakkında genel bilgiler edinebilirsiniz. Çığ fotoğraflarına tıklayarak tam ekranda görebilir ve resimleri bilgisayarınıza, cep telefonlarını indirebilirsiniz.

Çığ, genel olarak bitki örtüsünün az olduğu, dağlık ve eğimli olan, engebeli olan, vadi yamaçlarında tabaka şeklinde biriken kar kütlesinin belli bir tetiklenme ile başlayarak aşağıya doğru hızlı bir şekilde kaymasıdır. Kar kütleleri iç ya da dış kuvvetlerin tepkimesi sonucunda hareket etmeye başlar ve bu hareket yavaş yavaş hızlanarak çığ oluşmasına sebep olur.

Türkiye’de Çığ Düşmesi Oluyor mu?
Ülkemizde kuzey kuzeydoğu ve doğu bölgelerinde çığ düşmesi olayları yaşanmaktadır. Bu bölgelerde ortalama yükseklikler 1000 metreyi geçmektedir. O yüzden çığ oluşumuna uygun alanlar çoktur. Zaten ülkemizin 1/3’lük kısmı dağlık alanlardır. Bu da çığ olaylarının ne kadar yüksek bir oranda olabileceğinin kanıtıdır.

Ülkemizin doğu bölgesinde bulunan yerleşim yerleri, turistik mekanlar ve yollar her zaman çığ tehlikesi altında bulunmaktadır. Çığ tehlikesinin olduğu bölgelerde her zaman sosyal ve ekonomik açıdan olumsuz sonuçlara ortaya çıkar. 1958 yılından günümüze kadar olan sürede kayıtlara geçmiş 448 çığ vakası yaşanmıştır.

Çığa Yakalanılırsa Ne Yapılmalıdır?
Çığ aniden oluşur ve hızlı bir şekilde meydana gelir. Çığ düşmesi vakasını gördüğünüz an soğukkanlı ve hızlı hareket ederek güvenli bir bölgeye geçmelisiniz.

Çığ Oluşmasına Neden Olan Etkenler

# Yoğun Kar Yağışı
Kar yoğun bir şekilde yağdığında karlar yamaçlarda birikir. Yamaçlarda kar birikmesi ise çığın olabileceği en kolay yerdir. Şiddetli fırtınalarda çığ oluşturabilir.

# Rüzgarın Yönü
Yamaçlarda karların birikmesini sağlayan önemli bir faktörde rüzgarların hangi yöne estiğidir. Yukarı esen rüzgarlar, dik yamaçlarda kar biriktirir ve karlar bu yamaçlar bir kütle haline gelir. Dağların belli kısımlarında aşırı kar birikimi çığ oluşturma da oldukça etkilidir.

# Kar Tabakaları
Eğimlerde oluşan bir kar tabakasının buza dönmesi ve tekrardan bu buz tabakasının üzerine yeni bir kar tabakası oluşması oldukça tehlikelidir. Çünkü en ufak bir tetikleyici de buz üstünde oluşan kar tabakası harekete geçecek ve çığ oluşacaktır.

# İnsan Etkisi
İnsanların dağlarda makine ya da patlayıcı kullanmaları da çığa sebep olabilir. Kayaların parçalanması için kullanılan patlayıcılar güçlü titreşimler yayar ve bu da çığa sebep olabilir. Ayrıca kar motorları ya da arazi araçları da hassas noktalarda çığ düşmesine sebep olabilecek titreşimleri gönderebilirler.

Çığ oluşmasına sebep olan diğer etkenler ise dik eğimler, yüksek sıcaklıkların oluşması, depremler, ormanların yok edilmesi gibi olaylardır. Bir bölgede ağaçların kesilmesi, yanması ya da yok olması sonucunda çığ ihtimali artmaktadır. Ağaçlar çığ düşmesini engellerler.

Korkunç Çığ Fotoğrafları

Korkunç Çığ Fotoğrafları

Çığ Fotoğrafları

Çığ Fotoğrafları

Çığ Düşmesi Fotoğrafları

Çığ Düşmesi Fotoğrafları

İnsanların Üzerine Çığ Düşmesi

İnsanların Üzerine Çığ Düşmesi

Çığ Resmi

Çığ Resmi

Çığ Resim

Çığ Resim

Çığ Resimleri

Çığ Resimleri

Çığ Felaket Fotoğrafları

Çığ Felaket Fotoğrafları

Çığ Fotoğrafları : Kayak Yaparak Çığ Düşmesinden Kaçan Adam

Çığ Fotoğrafları : Kayak Yaparak Çığ Düşmesinden Kaçan Adam


PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ