Fotoğraf İndir
Çakal Resimleri Galeri için tıklayın

Çakal Resimleri

25 Ekim 2020

Doğadan en güzel çakal resimleri. Doğanın içinden en vahşi 18 çakal resmi. Çakallar hakkında bilgi edinirken aynı zamanda çakal fotoğraflarını inceleyebilirsiniz. Yetişkin ve yavru çakal fotoğraflarıyla karşınızdayız.

Çakal resimleri fotoğraf galerisi: Çakal resimlerini full boyutta görmek için ufak fotoğraflara tıklayabilir ve galeride ileri geri yapabilirsiniz. Fotoğrafları nasıl indireceğiniz hakkında bilgi almak için resimlerin alt kısmına bakabilirsiniz.

Çakallar kurnaz köpekgiller familyasına ait olan ve çok yaygın üyelerinden birisidir. Çakallar kamp alanlarında ya da ıssız bölgelerde sık karşılaşılabilecek canlılardan birisidir. Doğası ve fiziksel özellikleri gereğince çoğunlukla tilkiyle karıştırılır. Ancak tilkiye göre daha iri ve uzun yapıları vardır. Çakallar gündüzleri dinlenmekte ve saklanmaktadır.

Çakallar Geceleri Avlanmaya Çıkar
Geceleri ise avlanmaya çıkarlar ve yemek bulmak için çoğunlukla da kırsal, ormanlık ve çadırlık alanlara dadanırlar. Yerleşim yerlerine yakın alanlarda görülmesi de mümkündür. Kamp alanları çakalların besin bulacağı en güzel yerlerden birisi olduğu için çoğu zaman kamp alanlarında dikkat edilmesi gereken konulardan biriside çakallardır.

Çakallar İnsanlara Yanaşmayı Sevmez
Çakallar ürkek ve vahşi var oluşlarıyla insanlara yanaşmayı sevmezler. Fakat yaşam alanlarının yerleşim bölgelerine yakın olması ya da avlanmaya bu bölgelere gelmelerinden dolayı insanlara da aşina olduğu söylenebilir. Kulağa aşina olması hoş geliyor olabilir ancak bu durum çakallar için hiç belli olmayacaktır. Sizlere zarar verme ihtimali de bulunabilir.

Kamp alanlarında çakal saldırıları en çok duyulan haberlerdendir. Çakallar ilkbahar zamanı çiftleşme dönemine girerler ve bu dönemde ve bu dönemi takip eden zamanlarda avlanma gereklilik olacak hem ailesine hem de yavrularına besin bulmak için ava çıkacaktır.

Çakallar Hakkında Genel Bilgi

Çakallar seri ve atik yapıya sahip olan vahşi hayvanlardır. Saatte 50 km yakın hızda koşma yetisine sahiptir. Bu nedenle çakallardan koşarak kaçmak gibi bir şansınız olmayabilir. Çakallar türlerine göre çeşitli beden yapılarına ve beden uzunluklarına sahiptir. Ortalama bir çakalın başı dahil olmak üzere 70 – 80 cm arasında bir vücut uzunluğu bulunur. Kuyruk uzunlukları ise 40 cm kadar uzunlukta olacaktır. Çakalların ağırlıklarına değinecek olursak o da ortalama büyüklüklerine ve gelişmişliklerine göre 7 ile 15 kg arasında değişir.

Çakallar Küçük ve Çevik ve Aynı Zamanda Güçlüdürler
Çakallar küçük görünseler bile çevik olmaları ve çene yapılarının güçlü olmasından dolayı aslında çok güçlü hayvanlardır ve tek başlarına antilop devirebilir ve öldürebilirler. Çakallar hep avcılık açısından ne kadar başarılı olduklarıyla bilinse de aynı zamanda leşçi hayvanlardır. Çakallar çiftçiler tarafından sevilir. Çünkü tarlada bulunan fare, sıçan ya da çeşitli tarlaya zarar veren hayvanları avlar ve besinlerini bunlardan da elde eder.

Çakallar Kümes Hayvanlarına Saldırabilir
Çakallar uzun süre aç kalmaları halinde kümes hayvanlarına da saldırabilirler. Çakallar çoğu zaman sürü halinde dolaşırlar ve tek başına görülen çakalın muhtemelen arkasında bir de sürüsü bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan çakallar çoğunlukla kıyı bölgelerinde her mevsim kolay görülebilir. Karadeniz, Ege, Marmara ve Akdeniz gibi kıyı şeritlerinde çakalların çok sık görüldüğü alanlardır.

Çakalları Kamp Alanından Uzak Tutmanın Yolları

Çakalların kamp alanı ya da yaşam alanlarının yakınlarında avlandıkları bilinmektedir. Bu nedenle sizlerin kamp yapmanız halinde bir çakal saldırısına uğramanız için ya da çakalları bölgeden uzak tutmak için çakalların sevdiği yiyecekleri ya da içecekleri kamp alanınızda uzak tutmanız gerekecektir. Bu yiyecekler çoğu zaman et ve et türlerinden oluşmaktadır.

Çakallar etobur canlılar olduğu için bu sizlerin hoşuna gitmeyecek bir takım sorunlara neden olabilir. Çakallar fırsat kollamayı iyi bilen hayvanlardır. Karşılarına çıkan her besini yiyebilirler. Çakalları beslemeye çalışmak sizlere daha büyük zararlar verebilir. Çakallar vahşi hayvanlardır ve evcilleştirilmeleri zordur. Bu nedenle onlara besin vererek sizden uzak tutmaya çalışmanız durumunda o bölgeye sıklıkla gelecek ve sizlerden besin beklentisi duyacaktır.

Çakalların olduğunu ya da sizin bölgenize yaklaştıklarını sezerseniz, çok gür seslerle çığlık atmaya ve bağırmaya başlayınız. Bu çakalların bölgeden uzaklaşmalarına yardımcı olacaktır.

Çakalla Karşılaşırsak Ne Yapmalıyız?

Çakallarla karşılaşmanız durumunda onlara kesinlikle zarar vermeyin ya da zarar vermeye çalışmayın. Çakallar göç hayvanı değillerdir ve o bölgeyi benimsemişlerdir. Sürü halinde dolaştıkları içinde sizin tahmin etmeyeceğiniz daha büyük sorunların yaşanmasına neden olabilir. Çakallarla karşılaştığınız zaman gözlerinizi çakala dikip bakmak ve ona hükmeder biçimde üzerine gitmek sizlere kaybettirecek adımlardır.

Çakallar kendilerine hükmedildiğini anladıkları anda daha hırçın olabilirler. Bunun yerine geri adımlar atarak ondan uzaklaşmaya çalışın. Bu hareket, onun bu alanda ki varlığını kabul ettiğiniz anlamına gelecektir. Çakallara sırtınızı dönmek gibi bir hatada da bulunmamanızı öneririm. Çakallardan koşarak kaçmaya da çalışmamalısınız. Çok seri ve hızlı koşabildikleri için sizlere saldırmaları daha muhtemel bir hal alabilir.

Çakal Saldırısı Durumunda

Çakallar sizlerin bulunduğu alana gelmiş ya da herhangi bir bölgede çakallarla karşılaştınız. Bunun için neler yapmanız gerektiğini ya da yapabileceğinizi sizlere anlatmaya çalıştık. Ancak çakallar size saldırmaya kalkarsa? İşte, o zaman da ilk olarak boyun bölgenizi çakallardan korumanız önemlidir. Çünkü vahşi hayvanların birçoğu saldırılarını ilk olarak boyun bölgesine yapacaktır.

Bu hayvanlar arasında avlanma sırasında sık rastlanan bir durumdur. Çakal saldırısından kurtulduğunuz anda acil şekilde bir sağlık kurumuna gidiniz ya da iletişim kurarak yardım isteyiniz.

Çakallarla ilgili olarak sizleri uyarmam gereken konu çakalların geceleri avlanmak için çıktıkları ve besin bulabilecekleri yerleri iyi bildikleridir. Çakallar koku yetisinin de iyi olmasından dolayı canlıların yaşam alanlarını iyi bulurlar ve o bölgeye sık gelirler. Sizler çakalları bu bölgeden uzaklaştırmak ya da kendinizden uzak tutmak için besin vermeye çalışırsanız yanlış bir davranış sergilemiş olursunuz. Özellikle kamp atan kişiler ve geceleri ıssız bölgelerde çalışan bireyler için bu uyarılar daha önemlidir.

Çakal Fotoğrafları

Çakal Fotoğrafları

Yeni Doğmuş Çakal Yavrusu Resimleri

Yeni Doğmuş Çakal Yavrusu Resimleri

Çakal Saldırısı Resimleri

Çakal Saldırısı Resimleri

Tatlı Sevimli Yavru Çakal Resimleri

Tatlı Sevimli Yavru Çakal Resimleri

Sinirli Çakal Resimleri

Sinirli Çakal Resimleri

Muhteşem Çakal Resimleri

Muhteşem Çakal Resimleri

Koşan Çakal Resimleri

Koşan Çakal Resimleri

Çakal Yavrusu Resimleri

Çakal Yavrusu Resimleri

En Güzel Çakal Resimleri

En Güzel Çakal Resimleri

Yavru Çakal Resimleri

Yavru Çakal Resimleri

Çakal Foto

Çakal Foto

Jackal

Jackal

Çakal

Çakal

Çakal Resmi

Çakal Resmi

Çakal Hayvan Resmi

Çakal Hayvan Resmi

Çakal Resimleri

Çakal Resimleri

Çakal ve Bal Porsuğu Foto

Çakal ve Bal Porsuğu Foto

Çakal Fotoları

Çakal Fotoları

Fotoğraf kaynak: Pinterest.com, Facebook.com, images.google.com


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ