Fotoğraf İndir
Bisiklet Resimleri Galeri için tıklayın

Bisiklet Resimleri

14 Eylül 2018

İnsan gücüyle çalışan iki tekerlekli, pedallı ve motorsuz olarak çalışan ulaşım aracına bisiklet denmektedir. Birçok bisiklet çeşidi bulunmaktadır. Bisiklet bir spor dalı olarak da günümüzde yer almaktadır. Dağ bisikleti, şehir bisikleti, dağ bisikleti, BMX, yatay bisiklet, tandem ya da çift kişilik bisiklet ve motorlu bisiklet gibi çeşitli türlerde bisikletler bulunmaktadır. Bisikletlerde vitesli ve vitessiz olarak da ayrım vardır. İlk bisiklet 1791 yılındaki Sivrac’ın yaptığı bisiklettir. Bu bisiklette gidon bulunmamaktadır. Daha sonra 1818 yılında ilk gidonlu bisiklet Karl Drais tarafından yapılmıştır. Mac Millan da ilk pedallı bisikleti 1839 yılında bulmuştur. Bu bisiklet günümüzde kullanılan bisikletin de ilk örneği olarak bilinir.

Bisikletin Tarihçesi
Fransız Sirvac’ın bulduğu gidonsuz bisikletten önce 12. Yüzyılda Çin’de ilkel bir bisiklet türü de bulunmuştur. Ancak esas olarak Sirvac’ın yaptığı bisikletle bisiklet tarihi gelişmeye başlamıştır. Sirvac’ın yaptığı bisiklet ayaklardan itmeyle hareket etmekteydi. Bu icadına Sircav “Celerifere” ismini vermiştir. Daha sonra Karl Von Drais bu bisiklete gidon ekleyerek yeni bir bisiklet üretmiştir. Bu bisikleti tahradan yapmıştır. Daha sonra da bu bisiklet geliştirilerek metal parçalardan üretilmiştir. Mac Millan bu iki tür bisikletten sonra Leonardo Da Vinci’nin yaptığı çizimlerden esinlenerek ilk pedallı bisikleti yapmıştır. Bu bisiklet 1839 ve 1840 yılları arasında yapılmış ve İskoçya’da yapılmıştır. Bu bisiklet günümüzde de Londra Science Museum adlı müzede bulunmaktadır. 1870 yılından sonra üretilen bisikletlere “Bicyole” adı verilmiştir. Ön tekerleklerinin 1 ve 1,5 metre çapları bulunmaktaydı. Michaux Company ilk defa seri üretim olarak bisikletleri üretmiştir. Bu şirket bisiklet üretimine yılda 140 adet bisiklet üreterek başlamıştır. Daha sonra da üretilen bisikletler yoğun ilgi görmüştür. İçi boş olan kauçuk lastiğin bulunmasıyla İngiltere milli bisikletlerini üretmiştir ve bunun ardından da katlanılabilir portatif bisikletler üretilmiştir. Bisiklet üretiminin artması, bisiklet üretimi yapan fabrikaların artması gibi nedenlerle bisiklet üretiminin maliyeti düşmüş ve bisiklet iyiden iyiye yaygınlaşmaya başlamıştır.

Yol Bisikleti
Yol bisikletlerinde önemli olan hız ve performanstır. Bunun için yol bisikletleri tasarımları oldukça sade ve hafif şekilde tasarlanmışlardır. Yol ve yarış bisikleti neredeyse aynı şey olarak görülebilir. Yol bisikleti ve yarış bisikletinde gidonlar aşağıya doğru kıvrımlı olarak tasarlanmıştır. Bunun nedeni de aşağıya doğru eğilerek rüzgârın etkisini azaltmaktır. İnce lastiklere büyük jantlara sahip olarak tasarlanırlar. Bu tür bisikletlerde amortisör ve süspansiyon yoktur. Bunun nedeni de pedala verilen gücün eksiksiz olarak uygulanmasıdır. Kullanım alanları pistler, asfalt zemin ve şehir içidir.

Tur Bisikleti – Touring Bike
Tur bisikleti olarak adlandırılan bu tür bisikletler de yol bisikletlerine benzemektedirler. Ancak bu tür bisikletlerde hızdan çok uzun yoldaki performansı önemlidir. Bu tür bisikletler hız için değil bu amaçla tasarlanmışlardır. Kullanım alanları uzun yol amaçlıdır. Yol bisikletine göre de sürüş olarak daha dik konumda sürülmelidir. Lastikleri daha az pürüzlü lastik ve büyük jantlı olmalıdır. Ön süspansiyon ve süspansiyonsuz modelleri vardır. Bu süspansiyonlar gerektiğinde açılan ve kapanan olarak da bulunmaktadır. Bu tarz süspansiyonlu bisikletler daha çok tercih edilmektedir.

Dağ bisikleti
Dağ bisikletleri diğer bisiklet türlerine göre daha dayanıklı bisikletler olarak tasarlanmış bisiklet türleridir. Bu modellerin zor şartlarda dayanıklı olmaları beklenir. Full süspansiyonlu ve ön süspansiyonlu modelleri bulunmaktadır. Genel olarak kullanım alanları dağ ve arazi yolları, şehir içi, asfalt yollar olarak belirlenmiştir. Bu tür bisikletler yani dağ bisikletleri daha ufak jantlara sahiptir ve lastikleri diğer bisiklet türlerine göre tırtıklı lastiklerdir. Şehir içi ve asfalt yollarda kullanımı diğer bisikletlere göre yorucu olabilmektedir.

Şehir bisikleti
Şehir bisikletleri şehir içindeki ulaşım amacıyla kullanılan bisiklet türlerindendir. Yani günlük kullanıma uygun olarak tasarlanmış olan bisiklet türüdür. Genellikle postacı ve gazetecilerin kullandığı bisikletler olarak da bilinirler. Daha büyük jantlara sahip sade ve şık tasarıma sahip bisiklet türüdür. Şehir içi kullanım amacıyla tasarlanıp üretilmiş bisiklet türüdür. Asfalt yollar ve şehir içi kullanımda oldukça rahattır.

Katlanabilir bisiklet
Son yıllarda oldukça sevilen ve ilgi gören bir bisiklet türü olan katlanabilir bisiklet oldukça da pratik bir bisiklet türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Seyahatlerde yanınızda taşıyabileceğiniz, uçakla bir yerden bir yere giderken yanınızda taşıyabileceğiniz bir bisiklet türüdür. Diğer bisiklet türlerine göre daha küçük tekerlekleri vardır. Yüksek gidon ve yüksek seleye sahiptir. Genellikle şehir içi kullanımlar için tasarlanmış ve şehir içinde rahatça kullanılabilen bir bisiklet türüdür. Bu bisiklet türünün en büyük avantajı katlanabilir olması ve her yere kolaylıkla götürülebilmesi.

Downhill bisiklet
Daha zorlu parkur ve yollarda sürülmek için tasarlanmış bisiklet türü Downhill bisikletidir. Dağ inişleri, merdiven inişleri, parkurlar, zıplamak gibi aksiyon içeren hareketler için tasarlanmış bir bisiklet türüdür. Daha kaliteli ve daha dayanıklı malzemelerden üretilen bu tür bisikletler fiyat olarak da diğerlerinden biraz daha fazladır.

Bisikletin Parçaları
Kadro; Çelik, titanyum ya da karbon gibi maddelerden oluşmaktadır. Çatı olarak da bilinir. Daha sağlam bisiklet türlerinde çelik ve karbon maddelerinden oluşan kadro parçası, sağlamlığın ikinci planda olduğu bisiklet türlerindeyse alüminyumdan yapılan kadro kullanılır. Alüminyum kadrolar daha hafif olarak bilinir. .

Çatal; Bisiklette çatal parçası amortisörlü ve amortisörsüz olabilmektedir. Ön ve arkada amortisör olabilir.

Fren; Bisiklette frenler ön ve arka frenler olarak iki adettir. Frenler bisiklette telin bir ya da iki tarafı sıkmasıyla işlem görür. Bunun dışında da hidrolik disk de kullanılabilir.

Tekerler; Bisikletin vazgeçilmez parçalarındandır. Bisikletin hareket etmesi için olması gereken parçadır. Genellikle 2 tekerlekli bisikletler yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak bunun dışında da 3 ve 4 tekerlekli bisikletler de vardır.

Vites Donanımı; Vites seçenekleri bisikletlerde 6 vites, 18 vites, 21 vites ve 24 vites olmak üzere değişik çeşitlerde bulunur. Günümüzde 27 vites de bir diğer seçenek olarak bulunmaktadır.

Bisiklet çizimi tablo

Geleceğin modern bisiklet örnekleri

Odun bisiklet

Muhteşem bisiklet

Tahtadan yapılmış bisiklet

Çiçekli bisiklet


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ