Fotoğraf İndir
Bıldırcın Resimleri Galeri için tıklayın

Bıldırcın Resimleri

01 Ekim 2020

Bıldırcın fotoğrafları eşliğinde bıldırcınlar hakkında bilgiler. Bıldırcın yumurtası resimleri ve bıldırcın yumurtasının faydaları. Bıldırcın nedir ve nerelerde yetişir? Türleri nelerdir?

Bıldırcınlar Hakkında Bilgi
Bıldırcın kuş ailesine mensup olan ortalama 20 cm boyuna sahip, hem eti hem de yumurtası tüketilebilen ufak kuş türüdür. Bıldırcın kuşunun faydalarının oldukça meşhur olması bıldırcın yetiştiriciliği diye bir meslek grubu oluşmasına neden olmuştur.

Kuş türleri arasında sülüngiller familyasına mensup bir kuştur. Genel olarak kuşun görünümü nedeniyle daha çok tavuk grubunda bulunan ve avlanma olasılığı da yüksek bir kuştur. Boyları küçük olan ve yapı olarak da minik yapıda olan kuşlar hızlı ve atik hareket yetisine sahiptir. Uçuş mesafelerini kısa tutabilen bu kuşlar, avcıların en sevdiği av türü olmaktadır ve kısa uçuş mesafelerinden dolayı tercih edilmektedir. Yerleşik ya da göçebe yaşam türüne adapte olabilmektedir. Bıldırcınlar hem Afrika hem Orta Asya hem de Anadolu coğrafyasında yaşamaya uygun bir biyolojik yapıya sahiptir.

Bıldırcın

Bıldırcın

Bıldırcın Yumurtası
Genellikle bıldırcın yumurtası yüksek besin değerine sahiptir ve çocukların gelişim sürecini desteklemeleri için kullanılmaktadır. Bu nedenle ülkemizde bıldırcın yetiştiriciliği görülmektedir. Bir bıldırcın ortalama 200 ya da 250 arasında yumurta bırakabilir.

Bıldırcın Nedir?
Hem köy hem de çiftlik yaşamına adapte olan ve bu alanlarda sık görebileceğimiz kuş türleridir. Bu kuşlar şehir yaşamında çok rastlanacak türden değildir. Tam olarak göç edebilen ve avlanmaya uygun kuş kategorisine girmektedir. Tohum ve böcek gibi besin kollarından beslenen bıldırcınlar, Phasianidae yani Sülüngil ailesinin bir mensubudur.

Bıldırcınlar çoğunlukla hasat döneminde yuvadan çıkar ve bu dönemde daha sık görülmeye başlanır. Karada yaşayan ve tohum ile beslenen bir kuş çeşididir. Etinde ve yumurtasında yüksek oranda protein ve vitamin barındırıyor, bu nedenle birçok hastalığa ve gelişim sorununda tedavi niteliği taşıyor.

Bıldırcın

Bıldırcın

Bıldırcınların Özellikleri Nelerdir?
Küçük ve tıknaz yapıya sahip olan bıldırcınların yavruları parmak ucunuzla bile yakalayabileceğiniz kadar ufaktır. Karada yaşayan bıldırcınlar yuvalarını ağaçlara yapmayı tercih etmezler. Bunun yerine bir evin balkonunda ya da apartman köşelerine yapmayı tercih etmektedir. Evlerde bulunan kış yuvalarının çoğu bıldırcın yuvasıdır. Kısa mesafeli uçuş kabiliyetine sahip olsalar bile bu kuşlar oldukça atik ve hızlı uçma özelliklerine sahiptir. Bıldırcın kuşlarının ağırlığı 150 – 200 gram arasında değişiklik gösterebilir.

Bir sene içinde bıldırcının yumurtlama sayısı 200 civarındadır. Bu yumurtalar ortalama 10 gram civarındadır. Bıldırcın yumurtası oldukça küçük ve siyahlı ve kremli bir renk kabuğa sahiptir. Marketlerde ya da şarküterilerinde bıldırcın yumurtası bulmak oldukça kolaydır. Bıldırcınların yumurtlama zamanları mart ve eylül ayları arasında gerçekleşmektedir.

Bıldırcın kuşları gündüz dönemlerinde bulundukları bölgelerde pek görülmez. Tek başlarına ya da çift olarak yaşamak da tercihlerinden birisidir. İnsanların yuvalarına zarar vereceğini anladığı ya da bunu tehdit gördüğü zaman kısa sürede yuvalarını başla yere taşıyabilirler.

Bıldırcınlar yabani kuş türleri arasında girmektedir ve bunun için zaman zaman saldırgan tavırlar gösterebilir. Elbette ki bu saldırganlık sizlerden alacağı yanlış bir hareket neticesinde gerçekleşecekti. Japon bıldırcın türü olarak bilinen kuşlar dövüş kuşu olarak da kullanılabiliyor. Gece dönemlerinde göç etmeyi tercih ediyor çoğunlukla da mart ve mayıs dönemleri göç zamanını oluşturur. Göç bölgesine ilk erkek kuş daha sonra da dişi kuşlar göç eder. Bıldırcınların çiftleşmeleri de ya çok erken saatlerde ya da gece geç saatlerde gerçekleşir.

Bıldırcın Foto

Bıldırcın Foto

Bıldırcın Türleri Nelerdir?
Genel görünümleri ve özellikleri bakımından benzerlik görülse de birden fazla özellikte ve türde bıldırcın kuşu bulunmaktadır. Bu kuşlar bulundukları bölgelere özgü olabilir ve çok azı hakkında bir bilgi edinebiliriz. Bıldırcınlar yaşadıkları bölgelere göre de farklı özellikler sergileyebilir. En çok bilinen ve sayıca da fazla olan bıldırcın türü Bayağı Bıldırcınıdır. Bu kuşlarında tüm bıldırcınlar gibi boyları 20 cm civarlarındadır. Sert bir gaga yapısı bulunur. Ekin bıldırcınları isminde başka bir türü daha vardır. Bu bıldırcınlarda da genellikle iri vücutlu ve tıknaz özellikleri göze gelir. Bu bıldırcınların piyasa değeri de oldukça yüksektir.

Japon bıldırcınları ise çok güzel bir sese sahiptir ve ötüşleri sizleri mest edecektir. Bıldırcın yetiştiricileri en çok Japon Bıldırcını tercih etmektedir. Himalaya bıldırcın türünde ise, Hindistan’da yaşadığı için bu ismi almıştır. En çok avlanmaya uygun bıldırcın türüdür ve nesli tükenmek üzeredir. Bu bıldırcınlar dışında dağ bıldırcını, pullu bıldırcın ve Kaliforniya bıldırcını gibi çeşitli türleri de bulunmaktadır.

Bıldırcın Resim

Bıldırcın Resim

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nedir?
E vitamini ve protein açısından çok zengin olan bıldırcın yumurtaları, kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamakta ve oldukça etkili bir besin türüdür. Hamilelik sürecinde düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir. Bu süre içinde annelerin demir ihtiyaçları giderilmekte ve bebeğin gelişimini de desteklemektedir. Aynı zamanda çocukların gelişim sürecinde de bıldırcın yumurtası çok tercih edilmekte ve neredeyse he çocuk bu yumurtadan tüketmektedir.

Bıldırcın Yumurtası

Bıldırcın Yumurtası

Bıldırcın yumurtası dışında eti de oldukça lezzetli ve yüksek besin değerine sahiptir. Protein bakımından zengin içerikleri vardır. Bıldırcın yumurtası bu kadarla da kalmamakta ve çeşitli özellikleri bulunmaktadır. Bıldırcın yumurtası astım ve bronşit gibi solunum hastalıklarını tedavi etmekte, çocuklara enerji vermesi açısından, öksürük ve gribin çabuk iyileşmesinde oldukça etkilidir.

Bıldırcın Resimleri

Bıldırcın Resimleri

Tavuk ve benzeri yumurta türlerine göre küçük olsa da tüm bu yumurtalara nazaran besin değeri daha yüksektir. Bıldırcın yumurtası A ve B2 vitaminleri açısından zengin olduğu bilinmektedir. Tüberküloz hastalığının tedavisinde de çok tercih edilmektedir, Cinsel gücü artırıcı özelliği de bulunuyor. Vücutta fazla bulunan ağır metalleri ve toksinleri arındırmakta etkili, bağışıklık sistemini de güçlendirici ve hastalıklar karşı koruma özelliği olan bir besindir. Ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarının da önüne geçilebilmektedir.


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ