Fotoğraf İndir
Balina Resimleri Galeri için tıklayın

Balina Resimleri

Balina yaşamlarının tamamını suda sürdürmekte olan yani deniz canlısı olan ve çoğunlukla da dünya okyanuslarında rastlanan ve farklı türlerden oluşan plasentalı deniz memelileridir. En yakın akrabaları ise su aygırlarıdır. Bu akrabalarından neredeyse 40 milyon yıl kadar önce ayrılık yaşamışlardır. Balinaların iki türü bulunur. Bu dişli balinalar ve dişsiz balınalardır. Bu balinalarda birbirlerinden 34 milyon yıl kadar önce ayrılık yaşamışlardır.

Balinalar açık denizlerde bir beslenme zincirini oluşturur ve bu alanda adaptasyonunu devam ettirmektedir. Denizden beslenen, denizde çiftleşen, denizde doğuran, yavrularını denizde emzirmekte olan ve denizde yavrularını büyüten bir memelidir. Yaşamlarının denizde olması konusunda adaptasyon süreci tamamlanmıştır. Genellikle balinaların boyları 2,6 metre kadar ve kiloları da 135 kg ortalama ağırlığa sahiptir. Cüce ispermeçet balinalarında ise 29,9 metrelik boya sahip olmasının yanında 190 ton ağırlığında özellikleri göze çarpmış olduğu gibi dünyada yer alan en büyük avcıdan birisi olarak da bilinmektedir.

Dünyanın En Büyük Dişci Avcıları
Dünyada bulunan en büyük dişli avcılarından birisi yine ispermeçet balinasıdır. Balina türlerinden bir kısmı eşeysel üreme sistemine sahiptir ve dişilerin büyüklükleri erkeklere nazaran daha büyük boyutlardadır. Dişsiz balina türlerinin isimlerinin gereğince dişleri bulunmamaktadır ve beslenme işlemlerini ağızlarından planktonları ya da krilleri tutarak suyu atmakta olan balina çubuğu denilen sistemde yapmaktadır. Bu balinaların boğazlarında kıvrımlar bulunmaktadır ve bu özellik onların ağızlarını daha büyük açmasını desteklemekte ve seniz suyunu ağızlarına almaya yaramakla birlikte kolay avlanma imkanı tanımaktadır. Gerçek balina türlerinde gövdeleri kafalarına orantılandığında % 40 gibi bir kütlesellik ortaya çıkmaktadır. Dişli balina türlerinde ise balık ya da kalamar yakalamak için özelliklere sahip bir diş yapısı mevcuttur. Dişsiz balıklarda koku alma duyuları ise dişli balinalara göre çok gelişmişlik gösterir. Dişli balinalarda ise işitme duyuları dişsiz balinalara göre daha gelişmiş durumdadır. Hem havada hem de suda çok iyi duyma yetisine sahip olan dişli balinalarda işitme duyuları kör olmaları halinde bile yaşamlarını sürdürmeleri için yeterlidir. Çünkü çok gelişmiş bir duyuya sahiptir. İspermeçet balina türlerinde çok derin sulara dalarak avlanabilmektedir.

Balinalar karada yaşamakta olan hayvanlardan evrilmiş olan türlerdendir. Sualtında uzun bir zaman geçirmelerinde bir sıkıntı yaşamamakta ancak hava soluma gereksinimi duyduklarında ise su yüzeyine düzenli olarak çıkmaları gerektiği ve solungaçlarından soludukları bilinmektedir. Değişiklik geçirmiş olan burun yapıları bizlerden ve diğer hayvanlardan farklı olarak kafa taslarının tepesinde solunum delikleri bulunuyor. Solunum delikleri sayesinde nefes alma ve deniz yüzeyi dışına su buharı bırakma şeklinde bir nefes döngüsüne sahiptir. Bu hayvanlar sıcakkanlı olmalarıyla bilinmektedir. Deri altında çok yüklü bir yağ tabakası bulunmaktadır.

Balina türleri tüm dünya okyanuslarına yayılmış durumda olsalar bile Kuzey ve Güney Yarımküre ’de daha soğuk sulara sahip olan bölgelerde yaşamlarını devam ettirmeyi ve doğurmak için ise ekvator gibi sıcak suları tercih etmekte ve bu sürelerde göç etmektedirler. Kambur balinalar ve mavi balinalar da bazı türlerinde beslenmeden binlerce km uzaklığa gidebilmektedir. Erkek balinalarda her sene içinde birden fazla balina ile çiftleşme özelliği göstermektedir. Ancak bu durum dişilerde iki ya da üç senede bir olacak şekilde gözlenmektedir. Yavruların çoğunluğu bahar ya da yaz aylarında doğmaktadır ve yavruları büyütme işlemi anne balinalara ait bir sorumluluktur. Hatta öyle ki bazı anne balinalar bu durumu biraz abartabilir ve yavruların tek başına beslenmesine izin vermeyerek sürekli kendisi besler. Balinalar çeşitli ihtiyaçlar için vahşice avlandıkları bir dönem geçirmiş ve insanlık dışı sorunlarla karşılaşmışlardır. Bu nedenle balina avlamak artık uluslararası kanunlar kapsamında koruma altına alınmıştır.

Dişsiz balinalar: Mysticeti
Dişsiz balinaların yan yana dizilmiş olan iki adet solunum deliği bulunmaktadır. Büyük av yakalamaya fırsat bulduklarında dişsiz olmaları onların bu eylemini engelleyecektir. Dişlerin yerine ağızda farklı bir yapıya sahiptir. Buna göre ağızlarına almış oldukları suları planktın ve krilleri tutar ve sonrasında balina çubuğu olarak nitelendirilmiş bir takım mekanizma sayesinde avlarlar. Dişsiz balinalar bu nedenledir ki göç etmekte olan kril ve planktonları takip eder ve göç dönemlerinde stoklama yaparlar. Kambur balinalarda olduğu gibi bazı türleri kutup bölgesinde yaşamayı tercih edebilir ve bu alanlarda ihtiyaç duyduğu besinlerle daha güvende bir beslenme sağlayabilirler. Dişsiz balinaların yan yüzgeçlerinin gelişmiş olması onların çevik hareket etmesini ve hızlı yüzmesini sağlamaktadır. Balinaların kaburgaları sırt omurlarıyla birlikte proksimal uçta gevşektir ve katı bir göğüs kafası bulunmamaktadır. Balinaların bu adaptasyonu sayesinde derin dalışlar yaparken ve basıncın arttığı su seviyelerinde göğüsün sıkışmasına yardımcı olmaktadır. Balinalar su yaşamının büyük ve iri hayvanlarından olmasının verdiği vücut yapısı avantajlarını kullanmaktadır. Dişsiz balinaların kendi içinde de familyaları vardır. Oluklu balinagiller, cüce gerçek balinalar, gerçek balinagiller ve gri balina olarak çeşitlenmektedir.

Dişsiz balina familyalarında görülen temel farklılıklar beslenme adaptasyonu sırasında ve bundan kaynaklanan davranışlarda gözlenmektedir. Oluklu balinalar ve cüce gerçek balinalarda balina boğazlarında olan deri yapısının verdiği uyum sayesinde çok geniş ağız açma yapısı sağlar ve büyük miktarda su almasına yardımcı olur. Bu dişsiz balinaların boğazlarında ki oluklar ağızdan karın bölgesine kadar uzandığı gibi çok fazla küçük balık türünün de ağza alınmasında yardımcı olmaktadır. Oluklu balinaların iki türünün içerisinde 9 farklı tür bulunmaktadır. Gerçek balinaların kafa yapıları da büyüktür. Bu balinaların vücut kütle yapıları da % 40’lık kısmı kafadan oluşuyor. Kafaların büyük bir bölümünü de ağız oluşturuyor. Bu gibi çeşitli özellikler neticesinde de ağızlarına aldıkları geniş su kütlesi ve bu su içinde ki mevcut deniz canlıları sayesinde rahat beslenme sağlar.


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ