Fotoğraf İndir
Ayı Resimleri Galeri için tıklayın

Ayı Resimleri

Ayılar memeliler ailesinden olup etçiller takımına mensup olan bir hayvandır. Bunun yanı sıra tabanlarına basarak yürüyenler grubu içinde yer aldıkları da bilinmektedir. Oldukça iri ve hantal bir vücutları olmasının yanı sıra kalın tüyler ile kaplı bedenleri bulunmaktadır. Boyun olarak kısa, kafası şekil olarak yuvarlak, ağzı uzun ve gözleri ise ufak bir boyuttadır. Bacakları kalın olmasının yanı sıra kuvvetli olmasından ötürü yürümek için tabanlarını kullanırlar. Ayaklarının altta kalan kısmı ise çıplak bir haldedir. Ayaklarının her birinde beşer adet parmak bulunmaktadır. Bir kısmında yer alan iki ayağını aynı anda kaldırarak yürüme gibi bir özelliği bulunmaktadır. Dilerse oldukça hızlı koşan bir hayvandır.

Kış uykusuna yattıkları sık bir şekilde bilinmektedir. bunun süresi ise iki aydan altı aya kadar bir değişim göstermektedir. Eğer bir yıl boyunca besin bulabilirse ise sıcak iklimlerde yine uykuda kalabilirler. Bunun aksi özelliğine sahip olan hayvanlar ise yalnızca hayvanat bahçesinde olanlardır. Soğukların gelmesi ile birlikte de kışı geçirmek maksadı ile kendilerine oldukça tenha bir mevki aramaktadırlar. Bazı zamanlar bu mekanlar bir ağacın kovuğu olabileceği gibi kimi zaman toprağın içine bir oyuk açtıkları da bilinmektedir. Çukura girmesi ile birlikte yaprak, toz ve ot gibi malzemeler ile kendini örter. Nefes almak adına da küçük bir delik bırakmaktadır. Kışlama zamanı genel olarak bilinenin aksine tamamı uykuda geçmez. Yemek ve içmek gibi faaliyetler olmamak ile birlikte uyuşuk bir şekilde takıldığı ifade edilebilir. Yavruların dünyaya gelmesi ise bu zamana denk gelmektedir. ayının bir doğumda genel olarak iki bazen ise üç yavru doğurduğu bilinmektedir. Bu doğan yavrular annelerinin yanında oldukça küçük kalmaktadır. Bunun yanı sıra vücutları tüysüz bir haldedir.

Ayı fotoğraflarını resim galerisinde detaylı olarak inceleyebilirsiniz

Genel bir kanı ise ayıların sadece et yediği ile ilgilidir. Bunun yanı sıra meyve, ot, kök, kurtçuk, böcek, kurbağa, yılan, balık, kuş gibi pek çok besini taze olmak koşulu ile oldukça severek yemektedir. Bunun yanı sıra pençelerini kullanarak otları yolar ve karınca yuvalarına kadar gidip onları yer. Bunu yapmasındaki neden ise karıncada bulunan bir asidi çok sevmesi ile ilgilidir. Özellikle de çizgi filmlerde gördüğümüz gibi kovukta olan balları yemek onun için zevktir. Leşler ona cazip gelmez çünkü taze sever. Genel olarak kendi halinde takılan oldukça çekingen bir yapıdadır. Özellikle de soğuk memleketlerin dağlarında kendine yuva kurar.

Buna istisna olarak ise beyaz ayı ve Amerika’da bulunan Kayalık Dakar bölgesinde yaşamını sürdüren bir cins haricinde insanla iç içe olanı yoktur. Bu sebepten ötürü de saldırma özellikleri de bulunmamaktadır. Avlanmalarındaki neden ise post ve yağından yararlanmak içindir. Bazı diyarlarda bu hayvanın etini yiyen insanlar olsa da pek makbul olmadığını eklemek gerekmektedir. Kendi halinde takılan bir hayvan olmasına karşın sıra ava gelince oldukça iş zorlaşmaktadır. Eğer ki ölmez ise hızla koşması sayesinde avcının yanına hemencecik gelir ve arkada olan ayaklarından destek alarak ayağa kalkar ve de önde bulunan ayaklarını da saldırı amaçlı kullanır. Bunun yanı sıra bir tokadı yere sermek için her halükarda yeterlidir. Özellikle de yavru halinde yakalanması ile birlikte ona bir sürü hareketler öğretildiği de bir gerçektir.

Ayıgiller ve Özellikleri
Oldukça iri yapılı olmalarına karşın bacakları kısadır. Ağırlık olarak cinse göre değişen bir durum söz konusu olsa da 27 kilodan başlayıp 780’e varanlar bulunmaktadır. Erkekleri dişilere nazaran daha iri bir vücuda sahiptir. Aksine bu vücuda rağmen oldukça iyi bir tırmanma ve oldukça iyi bir yüzücülük yeteneğine de sahiptirler. Eğer ister iseler aynı insanlar gibi topuklarının üzerinde de yürüme kabiliyetleri bulunmaktadır. Ayaklarının her birinde beş parmak olduğunu daha önce ifade etmiştik. Bunun yanı sıra bu parmakların uç kısmında içeri çekilmeme özelliği olan tırnaklar bulunmaktadır. Tembel ayı denen bir tür ise pençelerini kullanarak kazma işinde oldukça iyidir. Kuyrukları oldukça kısa bir uzunluğa sahiptir. Tüyleri fazla olmak ile birlikte renk açısından kahverengi veyahut siyah olanları bulunmaktadır. Bunun aksine bir özellik gösterenler ise sadece büyük pandalardır. Beyaz-siyah rengi olan ve de kutup ayıları ise sadece beyaz bir renkten oluşmaktadır. Türe göre değişmek koşulu ile göğüs ve yüz kısmında farklı şekillerde bulunabilmektedir. Şimdi de dilerseniz ayının çeşitlerini alalım. Birçok çeşidi olmasının yanı sıra biz en sık bilinenleri ele alacağız.

Boz Ayı
Ülkemizin ormanları, Sibirya, Kamçatka, Balkanlar, Rusya, Afrika’nın Atlas Dağlarında ve Amerika’da Alaska kısımlarında görülmektedir. Oynatıla ayılar bu cinsten tercih edilmektedir.

Himalaya Ayısı
İran’dan başlamak kaydı ile Japonya’ya kadar olan bölgelerin ormanların görülen türdür. Oldukça uzaktan koku almasının yanı sıra en ufak bir seste olduğu yerden hemen kaybolur. Özellikle de avlama gibi bir durum kolay değildir.

Beyaz Ayı
Son olarak ele alacağımız tür ise beyaz ayıdır. Kuzey memleketlerinde yaşamaktadır. Bu bölgede buzullar ile kaplı olan alanların kıyısının yanı sıra bölgede yer alan adalar da meskenidir. Postu ona kamufle olması adına çok fazla yarar sağlamaktadır. Derisinin alt kısmında oldukça kalın bir yağ tabakası olduğu bilinmektedir. zaten buzullarda yaşaması nedeni ile de yüzme yeteneği de iyidir. İne çekilme işini yalnızca dişiler yapmaktadır. Yavrulara daha küçük yaşta verilen eğitim suyla başlar ve kendi kuyruklarından tutup yüzme öğrettikleri bilinmektedir. Erkek olanı şayet aç kalır ise insanlara saldırmaktadır. Boyları 2,5 metreyi bulan bir uzunluğa sahiptir. Bunun yanı sıra genelde balık ve foklar ile araları oldukça iyidir.


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ