Fotoğraf İndir
Audi Resimleri Galeri için tıklayın

Audi Resimleri

29 Mayıs 2018

Audi dünyaca bilinen en ünlü otomobil markalarından bir tanesidir. İç içe geçmiş dört halka olarak karşımıza çıkan Audi’nin logosu 1932 senesinde bağımsız olan 4 adet otomobil üreticilerini simgelemekte. Bunlar: Audi, DKW, Horch ve Wanderer.

Horch
August Horch & Cie firması Almanya’da 19. Yüzyılda bulunan az sayıda otomobil üreticilerinden birisiydi. 1899 senesinde Köln’de kurulmuştur. August Horch otomobil mühendisliği konusunda önde gelen isimlerden biri olarak görülmekteydi.  August Horch kendi şirketini kurmadan önce Carl Benz şirketinde otomobil üretiminden sorumlu olduğu bir görevde 3 sene yer almıştır. Horch 1904 senesinde şirketini Zwickau’ya taşımıştır. Horch şirketini burda anonim şirket olarak devam ettirmiştir. August Horch 1909 senesindeyse şirketinden erken bir dönemde ayrılmıştır. August Horch daha sonra otomobil üretimi alanındaki çalışmalarını Audi adı altında devam ettirmiştir.

Audi
16 temmuz 1909 senesinde Zwickau’da August Horch tarafından kurulan şirket kurucusunun ismini alamadı. Bunun sebeplerinden biri de rekabetten dolayı oluşan sebeplerdir. Şirketin ismi olarak Horch soyadının Latincede karşılığı kullanıldı. Dinle anlamına gelen bu Latince karşılık kullanıldı. August Horch bu sebeple ikinci şirketine 1910 senesinde Zwickau’da Audi Automobilwerke GmbH ismiyle otomobil üretimine devam etmek zorunda kalmıştır.

Wanderer
1855 senesinde Richard Adolf Jeanicke Chemnitz ve Johan Baptist Winklhofer isimli iki bisiklet tamircisinin bir tamirhane açması ve daha sonra da kendi adlarıyla bisiklet üretimine başlamasıyla başlayan serüvende Wanderer markası doğmuştur. Bisikletleri bu marka altında pazarlayan bu iki isim 1896 senesinde Wanderer Fahrradwerke AG ismiyle devam etmişlerdir. 1902 senesinde Wanderer markasıyla ilk motorsiklet üretilmiştir. 1913 senesindeyse ilk otomobil üretimine girişmişlerdir. İki koltuklu ufak bir model olan Puppchen modelli otomobil Wanderer markasının otomobili olmuştur.

Resimler Eşliğinde AUDI Tarihi

DKW
Rasmussen & Ernst ismiyle 1902 senesinde Chemnitz’de kurulan şirket daha sonraysa 1907 senesinde Ezrgebirge bölgesinde Zschopau’da yer almıştır. Bu şirkette ilk olarak faaliyet alanı olarak otomobil farları ve çamurlukları, buhar enerji tesisleri, egzoz-buharlı yağ ayırıcıları olarak belirlenmiş ve bu alanda faaliyet göstermiştir.  Daha sonra şirket kurucularından Jörgen Skafte Rasmussen DKW markası adı altında 1916 senesinde buhar tahrikli aracı test etmeye başlamıştır. Zschopauer Motorenwerke adoyla 1919 senesinde, 1922 senesinde de DKW markası adı altında motosiklet üretimine geçiş yapmıştır. 1928 senesindeyse DKW markası adı altında ilk motorlu otomobil üretimi yapılıp piyasada yerini almıştır.

Auto Union AG, Chemnitz
Audiwerke, Horchwerke ve Zschopauer Motorenwerke (DKW) markaları 1932 senesinde Saksonya Eyalet Bankası girişimleriyle birleştirilerek Auto Union AG şirketini kutmuştur. Kurulan bu yeni şirket Chemnitz merkezli olmuştur. Bu birleşmeden sonra Auto Union AG şirketi Almanya’nın ikinci büyük motorlu araç üreticisi konumuna ulaşmıştır. Şirketin logosuysa kurucu 4 şirketin birliğini simgelemek üzere 4 adet bir birine geçmiş halkadan oluşturulmuştur.

Ingolstadt’da yeni bir başlangıç
Dünya Savaşı’nın bitişinden sonra, 1945 yılında Auto Union AG şirketinin merkezi Sovyet işgalinde olan bölgedeydi. Bu dönemde şirketin varlıklarına el konulmuştu ve fabrikası yıkılmıştı. Şirket 1948 yılındaysa Chemnitz şehrinin ticari kayıtlarından dahi silinmiştir.
Savaştan sonra şirketin üst düzey yöneticileri Bavyera eyaletinde yer almış ve Ingolsstadt şehirnde 1945 yılında bir depo ayarlayarak Auto Union parçaları için bir yer bulmuşlardı. Bu durumda üretilen ilk ürünler 4 halka logosuyla üretilmiş olan ve bilinen iki zamanlı motorlu DKW modelleri olan dayanıklı motosikletlerdi. Bu motosikletler savaş sonrasındaki zor şartlar için üretilmiş dayanıklı araçlardı. 1949 yılındaysa Hannover Fuarı’nda DKW F89 L modelli minibüs ve DKW RT 125W motosiklet modeli tanıtılmıştır. Tanıtılan bu modellerle birlikte Ingolstadt’da otomotiv üretimi başlamış oldu. Aynı zamanda 1950 senesinde şirket, Düsseldorf’da bulunan yeni tesislerinde DKW otomobilinin çalışmalarına başlamıştı. Şirketin hisselerinin büyük bölümünü Friedrich Flick 1954 yılından başlayarak yavaş yavaş satın aldı. Daha sonraysa 1958 yılında da Daimler-Benz Auto yüzde 88’lik bir hisse alarak, bir sonraki yılda Daimler-Benz Ingolstadt şehrindeki şirketin kontrolünü tamamen almıştır.

Markanın Yeniden Doğuşu
Markanın iki zamanlı motorlara olan ilgisi DKW’nin otomobil satışlarındaki sürekli düşüşüne neden olmaktaydı. Daha sonra Daimler-Benz mühendis Ludwig Kraus’u teknik yönetici olarak Ingolstadt şehrine gönderdi. Burada dört silindirli dört zamanlı motoru DKW F 102 modeline uyarlamak üstüne çalışmalarına başladı. 1965 yılında bu aracın üretimine başlandı ve ilk defa savaş sonrası dört zamanlı motor tasarımı hayata geçmiş oldu. Bu dört zamanlı motorlu aracın üretimi yeni bir dönemin başlangıcı ve markanın yeniden doğuşu oldu. 1965 yılında Audi markasının Volkswagen grubuna da katılmasıyla iyice büyümeye ve dikkat çekmeye başladı.


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ