Fotoğraf İndir
Atmaca Resimleri Galeri için tıklayın

Atmaca Resimleri

29 Eylül 2019

Birbirinden güzel atmaca resimleri. Atmaca fotoğrafları eşliğinde atmacalar hakkında genel bilgiler öğrenebileceksiniz. Atmacalar nerede yaşarlar ve neyle beslenirler.

Bu kuş türü Karadeniz Bölgesinde pek çok insan için adeta tutku gibi bir şeydir. Öyle ki pek çok insan bu kuşları yakalamak için tuzaklar dahi kurmaktadır. Bize kalır ise güzellikleri  noktasında diyecek bir söz olmamak ile birlikte bir hayvanı doğal yaşamından alıkoymak elbette ki bize de zarar verecektir. Bundan kastın ne olduğunu illa ki anlamışsınızdır. Her zevkin bize bir bedeli olabilir.

Alt kısımda yer alan atmaca fotoğrafları resim galerisinde yer alan ilk resme tıklayarak fotoları tam kalitede görüntüleyebilir ve atmacalar hakkında önemli bilgilere sahip olabilirsiniz.

Atmacaların Nesli Tehlike Altında Mı?
Yukarıda da belirttiğimiz gibi atmacalar son yıllarda doğal yaşamlarından alıkoyulmaktadır. Özellikle de pek çok canlının sırf bu nedenden ötürü nesli tükenme ile karşı karşıyadır. Sonun bize de geleceğini unutmamanız gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bu canlılar savunması gibi gelse de belki de bizim yaşamamız için  daha uygun bir ekosistemin parçasıdırlar. Bunları es geçmeden yazımıza başlamak istemedik. Hadi bir bakalım isterseniz bu canlı neymiş ne değilmiş diye.

Kartalgiller familyasında olmasının yanı sıra gündüz yırtıcıları denen Falconiformes diye geçen takımın alt familyaları için kullanılan genel bir isimdir. Bu cinse sahip olan bazı kuş türlerine ise çakır kuşu da denmektedir. Vücuduna nazaran bacak ve kuyrukları uzunca bir halde olmasının yanı sıra  geniş ve kısa bir yapıya sahiptirler. Bunun sayesinde atmacaların av yakalama noktasında yetişme hızları da artmasından ötürü oldukça yüksek seviyedeki hızları yakaladıkları da bilinmektedir. özellikle de sık ağaçlar arasında dahi bunu başarmalarından anlayabiliriz. Şahin, kartal ve tuygun denen kuş türleri le farklı olan yanı ise heybetleri oldukça fazla olmasına karşın manevra yapma noktasında sıkıntı yaşamaları sebebi ile öne geçmeleri de mümkün olmamaktadır.

Atmacaların Fizyolojik Özellikleri Nelerdir?
Bu canlılar genel itibari kendilerine yaşam alanı olarak ormanları seçmektedirler. Bunların yanı sıra oldukça küçük kuşlar ise beslenmelerini oluşturmaktadır. Dünyada yer alan tüm ormanlık alanlarda görüldükleri bilinmektedir. kuzey Afrika, Avrupa’da yer alan ılıman bölgeler ve Asya’nın tümü için de bu geçerlidir. Erkek olanlar dişilere kıyas ile daha küçük yapılıdır. Ağırlık olarak ise 200 ile 300 gram arasıdır. Tüylerinin üst kısmı düzgün bir halde iken siyah ile kahverengi arasındadır. Dişi olanları için ise erkeklerde siyah olan kısım daha koyu iken altta yer alanlar ise aynı şekilde daha koyu bir kahvedir. Gözlerinin üzerinde yer alan beyaz çizgiler ise en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır.

Göz, gaga ve ayağının üstü gibi kısımlar ise sarı renge sahiptir. Bu sayede görünüşleri de daha hoş olmaktadır. Yuvalarını dal içleri gibi yumuşak yapılardan elde etmektedirler. Özellikle de yumuşak bir astar ile kaplı olan yuvalarını heybetli ağaçlara yapmaktadırlar. Dişi olanların yumurtalarının rengi ise kahverengi üzerinde beyaz lekelerden oluşmaktadır. Beş hafta oyunca da kuluçka süresi yaşarlar. Mayıs ve haziran bu şekilde geçer. Yavruların doğumundan sonraki be altı ay gibi bir süre içinde tüylendikleri de görülmektedir. Bu canlılar bu kadar vahşi olmasına rağmen evcil olma ihtimalleri de bulunmaktadır. Eğitim verilmesi halinde avlanma için çok rahat kullanılmaktadırlar. Yaşam süreleri ise 11 sene gibi süredir. Bunlara ek olarak bu canlıları yararlı kuşlar kategorisine almak da mümkündür.

Atmacaların Avlanma Şekilleri Nasıldır?
Bu canlılar küçük yırtıcı kuşlar denen grupta yer almasının yanı sıra göçmendir. Beslenmeleri için ise kertenkele, kurbağa, fare ve küçük hayvanları daha fazla tercih etmektedirler. Özellikle de avlarını yakalama noktasında ortaya koymuş oldukları performans ise alkışlanacak niteliktedir. Avlarını yakalamak için resmen bir ok gibi fırlayıp pençelerine devreye sokarlar. Tıp bilimi ise onlara Accipiter Nisus diye hitap etmektedir. Erkek olanlar dişilere göre daha ufak bir bir vücuda sahiptir.

Özellikle de av için küçük olanlarının tercih edilmesindeki sebep ise daha dayanıklı olmalarından gelmektedir. erkek olanlarına verilen isim ise Mamulitsa diye geçmektedir. eğer ki bir yaşı geçmiş ise bunlar Tüylek diye adlandırılmaktadır. Evcilleştirme noktasında bir sıkıntı yaşanmaması için de dikkat edilmesi gereken husus ise tutuldukları senen itibari le yavrularının bir yaşı geçmemiş olanları seçilmelidir. Özellikle de iyi huylu denenler saklanır ve bir diğer sene için avlarda kullanılır. Bazen doğada kalmış olan atmacalar ile de bunu yapmak mümkündür. Bunların ismi ise Hava Tüyleği olarak geçmektedir.

Atmacaların Çeşitleri Nelerdir?
Bu canlılara isim vermek adına iki noktaya dikkat edilmektedir. bunlardan ilki tüylerin rengi iken diğeri ise göğüste yer alan bir takım yazılar sayesindendir. Bahsi geçen yazılar ise diğer atmacalar için de bizlere yaşı noktasında bilgi veren bir özelliğe de sahiptir. Tüy rengi ve şekil noktasında bu kuş türü üçe ayrılır.

Karalar diye geçen tür yeryüzünde  yer almakta olan atmaca türleri içinde %40 ile 50 arasında bir orana sahiptir. İyi huylu diye bilinenleri oldukça değerli olsa da genel itibari ile aksi ve av peşinde olmayanlarda oldukça fazladır. Kara, Karanın ufağı, Karanın büyüğü, Mçhita Kara, Kara kızıl, Boz Kara, Kel boz Kara, Açık Kara, Kel boz kara Beyaz Karanın büyüğü, Karanın ispiri şeklinde oldukça farklı isimlere sahip oldukları diğer özellikleri arasında yer almaktadır.

Kızıllar olarak bilinenleri ise atmacalar içinde %35 ile 40 arasında bir değere sahiptir. Avcılık noktasında oldukça iyidirler. Kızıl, kızılın ufağı, Kızılın büyüğü, Boz Kızıl, Çam kızıl, Mçhita Kızıl, Kçe Kızıl, Yanmış çam Kızıl, Uça çam kızıl, Beyaz boz kıl, Kızıl ispiri adı ile geçen pek çok türü yer almaktadır.

Son olarak ele alacağımız ise Sarılar diye bilinenleri ise yeryüzünde yer alan atmacaların %10 ile 20’sine denk gelmektedir. oldukça asil olduklarını eklemek doğru olacaktır. özellikle de İspiri atmaca ve Sarı diye geçen isimleri nedeni ile avcılar onlara karşı aşırı ilgilidir. Sarı, Sarının ufağı, Sarının büyüğü, İpek Sarı, Sarı Çam Kızıl, Sarı boz kızıl, Açık sarı, Yanmış sarı, Beyaz açık sarı, Sarı ispiri diye bilinen çeşitleri de mevcuttur.

Atmaca yavrusu

Atmaca kuşu resmi

Atmaca yakın çekim

Atmaca fotoğrafları

Atmaca fotoğraf

Atmaca fotoğraf

Atmaca yavrusu fotosu

Atmaca yavrusu fotosu

Atmaca fotoğraf

Atmaca yavrusu fotosu


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ