Aston Martin Resimleri

En ünlü otomobil markalarından biri olan Aston Martin, İngiltere markasıdır. İngiliz bir otomobil üreticisi olan Aston Martin markasının kurucusu Lionel Martin’dir. Aston Martin ismini de kurucusundan almıştır. Aston Martin marka otomobillerin en ünlü ve bilinen özelliği, otomobil üretiminin el yapımı olarak yapılmasıdır. Bu el yapımı otomobillerde son parçanın montajını yapan işçinin ismine de bu parçada yer verilir. Aston Martin marka otomobillerin üretiminde plastik parçalara yer verilmez. Düğmeler, aksesuarlar, ızgaralar ve küllükler alüminyumdan yapılmaktadır.

Ford markasının sahip olduğu Aston Martin otomobil markasını satmıştır. Ünlü James Bond filminde, James Bond’un efsane arabası da Aston Martin’dir. Satmalarının nedenini de ana üretimlere yeteri kadar bütçe ve zaman ayıramamaları olarak dile getirdiler. Ford, Aston Martin’i 924 milyon dolarlık bir servete David Richards isimli bir yatırımcıya sattı. Motor sporlarıyla ilgili girişimler yapan David Richards ve diğer yatırımcı ortakları bu konuda oldukça ilgililer.

Ford, Aston Martin markasının satışından sonra ana markalara ve bu alanda yatırımlarına ağırlık vereceklerine değinmektedirler. Aston Martin, yılda yalnızca 5 bin adet üretiliyordu ve el yapımı olması hem az üretilmesi hem de daha çok kaynak ayrılmasını gerektiriyordu. İlk defa 1914 yılında üretilen Aston Martin markalı otomobiller yaklaşık olarak 100 bin dolardan alıcı buluyor. David Richards ve yatırım ortaklarının Aston Martin’i almadan önce dünyaca ünlü birçok marka Aston Martin’i almak için girişimlerde bulunmuşlardı.

Aston Martin fotoğraflarına tıklayarak detaylı inceleme yapabilirsiniz

Aston Martin markası İngiliz otomobil sektöründe çok önemli bir ikondur. Aynı zamanda Aston Martin dünyada da çok önemli bir marka olarak karşımıza çıkar. Otomobillerin el yapımı olması ve uzun zamandır üretim yapıyor olması oldukça dikkat çekicidir. El yapımı otomobillere son parçanın montajını yapan işçinin isminin kazınması da ayrıca dikkat çeken bir olaydır. Aston Martin markalı otomobillerin el yapımı ve kullanılan malzemelerin yüksek kaliteli olmasından dolayı oldukça lüks otomobillerdir. Aston Martin markalı otomobillerde plastik malzeme kullanılmaz.

Oldukça bilinen, kaliteli ve lüks bir marka olan Aston Martin markası James Bond filmiyle de oldukça dikkat çekmiştir. James Bond filmlerinde kullanılmak üzere özel olarak üretilen Aston Martin markalı otomobillerle bilinirliğini iyice arttıran Aston Martin kendini bir kez daha kanıtlamıştır. Son olarak da James Bond filminde kullanılmak üzere üretilen yeni model Aston Martin DB10 modelli 10 adet aracı yaklaşık 1 milyon sterlin karşılığında satışa çıkartmıştır. Daha önce de filmde kullanılan araçlardan binlerce sipariş almıştır.

İlk Üretilen Aston Martin Otomobil
1915 yılında üretimi yapılan Aston Martin markalı otomobilin modeline ilk olarak Coal Scuttle ismi verilmiştir. Kömür kovası anlamına gelen Coal Scuttle, otomobilin şeklinden dolayı verilmiş bir isimdir. Otomobilin şeklinin kömür kovasına benzetilmesinden dolayı bu isim verilmiştir. Bu otomobil 1.5 litre hacimli motor ve 4 silindire sahipti. Bu otomobil I. Dünya Savaşı’ndan önce üretilen tek Aston Martin modeli olarak da tarihe geçmiştir. Ayrıca otomobil 3 kişilik olarak üretilmiştir.

Aston Tepesi
İngiltere’de Lionel Martin ve Robert Bamford tarafından kurulan Aston Martin markalı otomobil, ilk olarak Singer ismiyle kurdukları şirketle satılmaya başlamıştır. Aston Clinton yakınlarındaki Aston Tepesi’nde yarışmaya başlayan ikili daha sonra kendi araçlarını üretmeye karar vererek Aston Martin’i kurmuşlardır.

Aston Martin Logosu
En eski ve bilinen otomobil markalarından olan Aston Martin’in logosunda kanatlar bulunmaktadır. Aston Martin logosunda bulunan bu kanatlar S.C.H. Davis isimli bir yarışçı ve Eski Mısır bilimcisi tarafından tasarlanmıştır. S.C.H. Davis ASton Martin’in logosunu Eski Mısır’da güneş tanrısını temsil eden bok böceğinden alarak tasarlamıştır. Yani kanatlar bok böceğinden esinlenerek tasarlanmıştır.

Aston Martin DB Serisi
Aston Martin DB serisi otomobiller 1950’li yıllara kadar gitmektedir. DB serisinin ismi o zamanlar Aston Martin’i satın alan David Brown isminin baş harflerinden geldiği söylenmektedir. DB serisi DB2 üretiminden son olarak DB10 modeline kadar gelmiştir.

Aston Martin’in Uzun Tarihi
1913 yılında kurulan Aston Martin markası birçok defa el değiştirmiştir. Aston Martin markasının ilk kurucuları Lionel Martin ve Robert Bamford ikilisidir. İlk olarak 1926 yılında ikili tarafından satılan şirket o yıldan itibaren bir çok defa el değiştirmiştir.  David Brown tarafından 1947 senesinde, 1972 senesinde Company Developments LTD isimli şirket tarafından, Victor Gaunetlett tarafından 1981 senesinde, 1987 senesinde Ford ve son olarak da 2006 senesinde David Richards tarafından satın alınmıştır.

James Bond ve Aston Martin
1964 yapımı Goldfinger’da ilk defa görülen James Bond’un Aston Martin markalı otomobili daha sonrasındaysa 9 James Bond filminde kullanılmak üzere sinemada boy göstermiştir.  Birçok DB modelini kullanan James Bond filmleriyle, Aston Martin popülerliğini daha da arttırmıştır.

James Bond’un Orijinal Aston Martin DB5’i
İlk defa Goldfinger filmiyle kullanılan Aston Martin’in Db5 modelinin nerede olduğu bilinmemektedir. Silahlandırılmış olan bu model 1986 senesinde açık arttırmayla 250 bin dolara satılmış fakat daha sonra 1997 senesindeyse çalınmıştır.

Aston Martin Ne Kadar Dayanıklı
Aston martin markalı otomobillerin, üretilen eski modellerinin yüzde doksanının hala daha yollarda olduğu bilinmektedir. Bu orana da bakılırsa oldukça sağlam ve dayanıklı bir otomobil olduğu söylenebilir.

Aston Martin One-77
Aston martin markasının en hızlı otomobili olarak tanınan One-77 modeli, üretimi çok zaman alan ve işçilik gerektiren bir modeldir. 1 adet Aston martin One-77 üretebilmek için yaklaşık 2 milyon dolar ve 2700 saat harcanması gerekebiliyormuş. Bu otomobil 0 kilometreden 100 kilometreye yalnızca 3,5 saniyede çıkabilmektedir. 7.3 litrelik V12 motor ve 750 beygir gücüne sahip otomobil ayrıca karbon fiber gövdeye de sahiptir. Bu otomobilden bugüne kadar yalnızca 77 adet üretildiği söylenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ