Fotoğraf İndir
Aston Martin Resimleri Galeri için tıklayın

Aston Martin Resimleri

21 Eylül 2019

Aston Martin resimlerini incelerken bu modellerin özelliklerini inceleyebilirsiniz. En güzel Aston Martin fotoğraflarını resim galerisinde incelerken aynı zamanda modeller ve markanın geçmişi hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

En ünlü otomobil markalarından biri olan Aston Martin, İngiltere markasıdır. İngiliz bir otomobil üreticisi olan Aston Martin markasının kurucusu Lionel Martin’dir. Aston Martin ismini de kurucusundan almıştır. Aston Martin marka otomobillerin en ünlü ve bilinen özelliği, otomobil üretiminin el yapımı olarak yapılmasıdır. Bu el yapımı otomobillerde son parçanın montajını yapan işçinin ismine de bu parçada yer verilir. Aston Martin marka otomobillerin üretiminde plastik parçalara yer verilmez. Düğmeler, aksesuarlar, ızgaralar ve küllükler alüminyumdan yapılmaktadır.

James Bond Arabaları: Ford markasının sahip olduğu Aston Martin otomobil markasını satmıştır. Ünlü James Bond filminde, James Bond’un efsane arabası da Aston Martin’dir. Satmalarının nedenini de ana üretimlere yeteri kadar bütçe ve zaman ayıramamaları olarak dile getirdiler. Ford, Aston Martin’i 924 milyon dolarlık bir servete David Richards isimli bir yatırımcıya sattı. Motor sporlarıyla ilgili girişimler yapan David Richards ve diğer yatırımcı ortakları bu konuda oldukça ilgililer.

Ford’un Aston Martini Satma Süreci
Ford, Aston Martin markasının satışından sonra ana markalara ve bu alanda yatırımlarına ağırlık vereceklerine değinmektedirler. Aston Martin, yılda yalnızca 5 bin adet üretiliyordu ve el yapımı olması hem az üretilmesi hem de daha çok kaynak ayrılmasını gerektiriyordu. İlk defa 1914 yılında üretilen Aston Martin markalı otomobiller yaklaşık olarak 100 bin dolardan alıcı buluyor. David Richards ve yatırım ortaklarının Aston Martin’i almadan önce dünyaca ünlü birçok marka Aston Martin’i almak için girişimlerde bulunmuşlardı.

Aston Martin markası İngiliz otomobil sektöründe çok önemli bir ikondur. Aynı zamanda Aston Martin dünyada da çok önemli bir marka olarak karşımıza çıkar. Otomobillerin el yapımı olması ve uzun zamandır üretim yapıyor olması oldukça dikkat çekicidir. El yapımı otomobillere son parçanın montajını yapan işçinin isminin kazınması da ayrıca dikkat çeken bir olaydır. Aston Martin markalı otomobillerin el yapımı ve kullanılan malzemelerin yüksek kaliteli olmasından dolayı oldukça lüks otomobillerdir. Aston Martin markalı otomobillerde plastik malzeme kullanılmaz.

Oldukça bilinen, kaliteli ve lüks bir marka olan Aston Martin markası James Bond filmiyle de oldukça dikkat çekmiştir. James Bond filmlerinde kullanılmak üzere özel olarak üretilen Aston Martin markalı otomobillerle bilinirliğini iyice arttıran Aston Martin kendini bir kez daha kanıtlamıştır. Son olarak da James Bond filminde kullanılmak üzere üretilen yeni model Aston Martin DB10 modelli 10 adet aracı yaklaşık 1 milyon sterlin karşılığında satışa çıkartmıştır. Daha önce de filmde kullanılan araçlardan binlerce sipariş almıştır.

İlk Üretilen Aston Martin Otomobil
1915 yılında üretimi yapılan Aston Martin markalı otomobilin modeline ilk olarak Coal Scuttle ismi verilmiştir. Kömür kovası anlamına gelen Coal Scuttle, otomobilin şeklinden dolayı verilmiş bir isimdir. Otomobilin şeklinin kömür kovasına benzetilmesinden dolayı bu isim verilmiştir. Bu otomobil 1.5 litre hacimli motor ve 4 silindire sahipti. Bu otomobil I. Dünya Savaşı’ndan önce üretilen tek Aston Martin modeli olarak da tarihe geçmiştir. Ayrıca otomobil 3 kişilik olarak üretilmiştir.

Aston Tepesi
İngiltere’de Lionel Martin ve Robert Bamford tarafından kurulan Aston Martin markalı otomobil, ilk olarak Singer ismiyle kurdukları şirketle satılmaya başlamıştır. Aston Clinton yakınlarındaki Aston Tepesi’nde yarışmaya başlayan ikili daha sonra kendi araçlarını üretmeye karar vererek Aston Martin’i kurmuşlardır.

Aston Martin Logosu
En eski ve bilinen otomobil markalarından olan Aston Martin’in logosunda kanatlar bulunmaktadır. Aston Martin logosunda bulunan bu kanatlar S.C.H. Davis isimli bir yarışçı ve Eski Mısır bilimcisi tarafından tasarlanmıştır. S.C.H. Davis ASton Martin’in logosunu Eski Mısır’da güneş tanrısını temsil eden bok böceğinden alarak tasarlamıştır. Yani kanatlar bok böceğinden esinlenerek tasarlanmıştır.

Aston Martin DB Serisi
Aston Martin DB serisi otomobiller 1950’li yıllara kadar gitmektedir. DB serisinin ismi o zamanlar Aston Martin’i satın alan David Brown isminin baş harflerinden geldiği söylenmektedir. DB serisi DB2 üretiminden son olarak DB10 modeline kadar gelmiştir.

Aston Martin’in Uzun Tarihi
1913 yılında kurulan Aston Martin markası birçok defa el değiştirmiştir. Aston Martin markasının ilk kurucuları Lionel Martin ve Robert Bamford ikilisidir. İlk olarak 1926 yılında ikili tarafından satılan şirket o yıldan itibaren bir çok defa el değiştirmiştir.  David Brown tarafından 1947 senesinde, 1972 senesinde Company Developments LTD isimli şirket tarafından, Victor Gaunetlett tarafından 1981 senesinde, 1987 senesinde Ford ve son olarak da 2006 senesinde David Richards tarafından satın alınmıştır.

James Bond ve Aston Martin
1964 yapımı Goldfinger’da ilk defa görülen James Bond’un Aston Martin markalı otomobili daha sonrasındaysa 9 James Bond filminde kullanılmak üzere sinemada boy göstermiştir.  Birçok DB modelini kullanan James Bond filmleriyle, Aston Martin popülerliğini daha da arttırmıştır.

James Bond’un Orijinal Aston Martin DB5’i
İlk defa Goldfinger filmiyle kullanılan Aston Martin’in Db5 modelinin nerede olduğu bilinmemektedir. Silahlandırılmış olan bu model 1986 senesinde açık arttırmayla 250 bin dolara satılmış fakat daha sonra 1997 senesindeyse çalınmıştır.

Aston Martin Ne Kadar Dayanıklı
Aston martin markalı otomobillerin, üretilen eski modellerinin yüzde doksanının hala daha yollarda olduğu bilinmektedir. Bu orana da bakılırsa oldukça sağlam ve dayanıklı bir otomobil olduğu söylenebilir.

Aston Martin One-77
Aston martin markasının en hızlı otomobili olarak tanınan One-77 modeli, üretimi çok zaman alan ve işçilik gerektiren bir modeldir. 1 adet Aston martin One-77 üretebilmek için yaklaşık 2 milyon dolar ve 2700 saat harcanması gerekebiliyormuş. Bu otomobil 0 kilometreden 100 kilometreye yalnızca 3,5 saniyede çıkabilmektedir. 7.3 litrelik V12 motor ve 750 beygir gücüne sahip otomobil ayrıca karbon fiber gövdeye de sahiptir. Bu otomobilden bugüne kadar yalnızca 77 adet üretildiği söylenmektedir.

Aston Martin Vanquish Zagato

Aston Martin Resimleri : Aston Martin Vanquish Zagato
Şirketin logosundaki kanatlar da ilk bakışta bir kuşun kanatlarını andırsa bile bu kanatlar aslında kuş kanadı olmaktan çok uzaktırlar. Kanatlar aslında bok böceği olarak bilinen hayvanlara aittirler. Logonun yeniden tasarımında görev alan isim, H. Davis, eski bir araba yarışçısı olmasının yanında aynı zamanda Antik Mısır bilimcisi olarak da çalışmalarda bulunmaktaydı. İlgi alanı içinde olan ve Güneş Tanrısı’ nı simgelediği düşünülen bokböceğinin kullanılması buradan gelmektedir. Hayallerinizi yıktıysak lütfen kusura bakmayınız.

Aston Martin klasik araba fotoğrafları

Aston Martin Resimleri : Aston Martin klasik araba fotoğrafları
Araçların üretiminde tamamen el işçiliği hakimdir ve markanın oluşturulduğu ilk yıllardan günümüze kadar da bu gelenek sürdürüle gelmiştir. Araçlarda herhangi bir sebeple plastik parça kullanılmadığını yukarıda aktarmıştık. Araçların küllüklerinden konsollarına kadar diğer araçlarda plastik olarak tasarlanan yerler Aston Martin logosu taşıyan araçlarda alüminyum ve benzeri metaller kullanılarak üretilmektedir. İlerleyen yıllardan 1947 yılında, Aston Martin, David Brown Engineering Limited tarafından satın alındı. 2007 yılında ise marka, Ford grubunun da içinde bulunduğu spor motorlar girişimciler topluluğu tarafından satın alındı.

Aston Martin Vanquish S

Aston Martin Resimleri : Aston Martin Vanquish S
Markaların hizmetlerinin ve ürünlerinin satışlarının artması, şüphesiz ki arka planı sağlam ve sürdürülebilir olarak tasarlanmış pazarlama ve halkla ilişkiler faaliyetleri ile gerçekleşecektir. Aston Martin’ in yıldızı da James Bond serisi ile parladı diyebiliriz. James Bond serisinin geçmiş filmlerinden günümüze değin kullanılan araçların ekseriyetinin Aston Martin olması, markanın zaten ortada olan estetiğine ve zarafetine daha fazla kalite ve ilgi eklemiştir. Bond filmlerinde kullanılan araçlar binlerce kişi tarafından sipariş edildi ve hatta geçtiğimiz yıllarda yayınlanan James Bond filminde başrolde oynayan Daniel Craig’ in kullandığı DB10’ da bu film aracılığıyla görücülerine sunulmuştur.

Aston Martin Rapide S

Aston Martin Resimleri : Aston Martin Rapide S
Biraz da Aston Martin üretimi olan araçlardan söz etmenin zamanı geldi gibi. İlk olarak üretilen Aston Martin modelinin adının Coal Scuttle olduğunu söylersek anlamının ne olduğunu belki tahmin edebilirsiniz. Kömür kovası ya da kömür kabı olarak çevrilebilecek olan bu isim arabanın aslında kömür kovasına benzediği için araca verilmiştir. 4 silindirli ve 1.5 litre hacme sahip motorlar üretilen bu araç 3 kişilik olarak tasarlanmıştır. Bu model aynı zamanda Birinci Dünya Savaşı’ ndan önce üretilmiş olan ilk ve tek Aston Martin modeli olarak da hafızalardaki yerini korumaktadır.

Aston Martin DB11

Aston Martin Resimleri : Aston Martin DB11
Aston DB Serisi; Yazının başında belirtmiş olduğumuz gibi, Aston Martin bu günkü popülerliğini her ne kadar kaliteli malzemelerin kullanıldığı, sınırlı sayıda üretimin gerçekleştirildiği ve üretimde el işçiliğinin ön plana çıktığı sürece bağlı olsa da araçların James Bond serisinde yer alması ve ajan arabası olarak kullanılması, markanın sıçrama tahtası olarak kullandığı çok değerli bir fırsattır. İlk olarak Aston Martin araçları, 1964 yılında Goldfinder adlı James Bond filmi ile karşımıza çıkmıştı. Devamında gelen James Bond filmlerinden tam 9 tanesinde yine Aston Martin araçlarının kullanıldığını aktarabiliriz. Kullanılan aralardan 5 tanesinin DB5, diğerlerinin DBS, VS Vantage Volante, V12 Vanguish ve son olarak DBS V12 olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak James Bond filminde kullanılan Bond aracı olan orijinal DB5’ in nerede olduğuna dair şu anda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Otomobil aslında açık arttırmayla 1986 yılında 250 bin dolar karşılığında satılmıştır fakat 1997 tarihinde çalınan aracın şu anda nerede olduğu bilinmemektedir.

Aston Martin iç tasarım

Aston Martin Resimleri : Aston Martin iç tasarım
En popüler olan Aston Martinlerin kökenine bakacak olursak, günümüzde popüleritesi bir hayli yüksek olan DB9’ un kökeninin 1950 model DB2’ ye kadar uzandığı görülebilecektir. DB modellerindeki D ve B harflerinin nereden geldiğine de değinmek gerekirse; bu harfler David Brown’ un baş harflerinin kısaltması ile oluşmaktadır ve Aston Martin’ in 1974 yılındaki sahibinin adıdır. Aston Martin logosunu taşıyan araçların ne kadar dayanıklı olduklarından bahsetmek gerekirse, bugüne kadar üretilmiş olan araçların %90’ ının hala daha kullanılabilir olduğunu ve yollardaki yerini koruduğunu söylememiz gerekir. Sağlam ve kaliteli malzemeler kullanılarak üretilen bu otomobiller, zamana meydan okurcasına dayanıklılıklarını ve kalitelerini sergilemeye devam etmekteler. 65 binin üzerinde üretim gerçekleştirilmiş olduğu aktarılacak olursa %90 oranının ne denli büyük bir oran olduğu zihinlerde daha da belirginleşecektir.

Aston Martin spor araba modelleri

Aston Martin Resimleri : Aston Martin spor araba modelleri
Hızlı ve Karizmatik Aston; Aston Martin’ in en hızlı modeli olarak bilinen One-77 modeli, bu sıfatı hakkıyla taşımaktadır. Neden bu şekilde anıldığını belirtmek boynumuzun borcu. Aracın itiş gücünü sağlayan motor 750 beygir gücündeki, 7.3 litrelik V12 motor sağlamaktadır ve bu araç, saatte 100 km hıza 3.5 sn gibi bir sürede ulaşabilmektedir. Peki One-77’ ye neden One-77 denmektedir? Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit, bu güne kadar bu araçtan yalnızca 77 adet üretilmiştir. Aracın üretimi için geçen süre 2700 saati ve masraf da 1.9 milyon doları bulmaktadır. Bu zaman ve para yalnızca tek bir otomobilin üretiminde ihtiyaç duyulan gereksinimlerdir, seri üretimle karıştırılmamalıdırlar.

Aston Martin New Vantage

Aston Martin Resimleri : Aston Martin New Vantage
Kurulduğu günden beri kendine edinmiş olduğu ilkelerini koruyarak ve devam ettirerek gelen Aston Martin, el işçiliği, kullanılan malzemelerin kalitesi ve elitlik gibi ilkelerini kendisine yol gösterici olarak benimsemiştir ve bu durum, uzun süre daha bu şekilde devam edecek gibi duruyor. Otomobil sektöründe, İngilizlerin bayrak gemisi olarak nitelendirilebilecek olan Aston Martin, kurulduğu tarihten günümüze kadar geleneksel üretim standartlarını korumayı başarmıştır. Standartlarını hala koruduğunu belirtmek adına, üretilen araçlara son işçiliği gerçekleştiren kişilerin isimleri araçlara kazınmaktadır. Aston Martin üretimi olan araçlarda kesinlikle plastik malzeme kullanılmamaktadır, her biri sanat eseri olarak değerlendirilebilecek olan Aston Martin araçları, fabrika çıkışlarında üzerlerinde bir gram bile plastik taşımamaktadırlar.

Aston Martin Valkyrie

Aston Martin Resimleri : Aston Martin Valkyrie
Marka yolculuğuna ve üretim zincirine, İngiltere Londra’ da bir atölyede başladı. Lionel Martin ile Robert Bamford adında iki kişi Londra’ da 1913 yılında araba üretimi için bu atölyeyi kurdular ve bir sonraki yıl olan 1914 yılında araba üretimine başladılar. Lionel Martin ve Robert Bamford daha önceleri kendileri arasında yarışlar düzenlerken bir ara kendi araçlarını üretmeye karar verdiler ve Aston Martin fikri bu şekilde doğmuş oldu. Kendileri arasında yaptıkları otomobil yarışlarını Aston Tepesi olarak bilinen bir tepede gerçekleştiren ikili bu alışkanlıklarına oldukça bağlı olmalıydılar. O zamanlar otomobil yarışları için kullanılabilen Aston Tepesi günümüzde araba yarışları için olmasa da dağ bisikleti sürmek ya da yürüyüş yapmak için oldukça ideal bir alan konumundadır.


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ