Fotoğraf İndir
Aslan Resimleri Galeri için tıklayın

Aslan Resimleri

Bu makalemizde birbirinden güzel aslan resimleri fotoğraflarına yer vereceğiz. Erkek aslan, dişi aslan ve yavru aslan resimlerine göz atarken, aslanlar hakkında çeşitli bilgilerde alabilirsiniz.

Aslan; Aslan panthera türüne ait olan büyük kedilerden bir tanesini oluşturmaktadır. Kedigiller olarak isimlendirilen bu ailenin bir bireyidir. Genel olarak kullanılmakta olan Afrika Aslanı, Afrika’da yaşamakta olan birkaç türün genel tabiridir.

Aslanlar Kaç Kilo?
Erkek aslanların bazıları 250 kg ağırlığını bulmaktadır. Aslanlar, kedigil grubundan olan kaplanlardan son yer yüzünde yaşamakta olan en büyük kedi türüdür. Vahşi aslan türleri günümüz de Sahra Altı Afrika ve Hindistan’da yaşamlarını sürdürmektedir.

Aslanlar Nerede Yaşar?
Antik tarihi geçmiş düşünüldüğü zaman aslan türleri Kuzey Afrika başta olacak şekilde Afrika’nın büyük bir kısmında Yunanistan ve Güney Avrupa’dan Avrasya’ya kadar uzanan yaşam sahaları bulunmaktaydı.

Neredeyse de 10.000 yıl öncesine ait bir geçmişe sahip olmakla birlikte buzul çağında aslanlar, insan ırkından sonra oldukça yaygın rastlanan bir memeli türünü oluşturuyordu. Mağara aslanları da bu dönemlerde var olmuş türlerden birisidir. Kuzey ve Bati Avrupa’da, Amerika’da Amerikan aslanına, Peru taraflarında ise Yukon aslanlarına rastlanmaktaydı.

Aslan Türleri Tehlikede: Aslanlar birçok farklı türe sahiptir. Aslanlar vahşi hayvanlar ve zarar veren hayvanlar olarak algılanmış olsa da Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği aslanları savunmasız türler kategorisine almıştır. Bunun yanı sıra 20. Yüzyılın ikinci yarısında Afrika’da yaşamlarını sürdüren aslanların birçoğunun yaşamlarını yitirdiği ve türlerinin tükenmeye doğru gittiğine dair raporlara rastlanmaktadır. Tam olarak neden türlerinin tükenmekte olduğu kanıtlanamamış olsa da yaşam alanlarına yapılan müdahaleler bu sorunun başını çekmektedir.

Aslan Resimleri

Aslanların Kendi Aralarında Dövüşmeleri: Rakip erkek aslanlar aralarında sürekli olarak savaşmakta ve bundan kaynaklı da yaralanmalar yaşandığı için ömürlerinin zarar görmesi yani ölümlere neden olması, vahşi ortamda nadiren de olsa 10 ve 14 yaş aralığında aslanlarda bu sorun yaşanmaktadır.

Yavru Aslan Resmi

Yavru Aslan Resmi

Esaret Altındaki Aslanlar Daha Fazla Yaşıyor: Esaret altında kalan aslanlar 20 seneden daha fazla süre yaşama kapasitesine sahiptir. Aslanlar çoğunlukla savan ya da otlak alanlarda yaşamlarını devam ettirmektedir. Aslanlar kedi türlerini hesaba kattığımız da en sosyal olan türlerden birisidir. Çoğunlukla avlanma işlemini yürüten kadın aslan türleri için hedefte büyük toynaklılar bulunur.

Aslanlar İnsana Saldırır Mı?
Aslanların yapısal gereklilikleri bakımından çoğunlukla insanları avlamaktan uzaktırlar. Ancak bu durum zaman zaman farklılık gösterebilir. Gün içinde aslanların sürekli uyumayı tercih ettiklerini görmekteyiz. Çoğunlukla alacakaranlık olarak adlandırdığımız zaman diliminde aktiftirler ve bu nedenle gececi hayvanlar kategorisine girmiştir.

Erkek Aslan Nasıl Ayırt Edilir?
Erkek aslanların yeleleri oldukça ayırt edici özellikte olmasından dolayı çok kolay tanınmakta ve yüzü insan kültürü tarafından daha çok bilinen hayvan türlerinden birisi olmaktadır. Heykellerde, resimlerde, ulusal bayraklarda ya da çağdaş sinemalarda aslan figürleri ve resimleri karşımıza çıkmakta çoğu zaman sembol olarak kullanılmaktadır.

Aslanların Hayvanat Bahçelerinde Tutulması
Aslan türü Roma imparatorluğu döneminden bu yana insanlar tarafından tutulmuş olan ve 18. Yüzyıldan bu güne kadar hayvanat bahçesi ve türevi alanlarda aralanan hayvan çeşitlerinden birisi olmuştur. Son zamanlarda ise hayvanat bahçeleri, nesli tükenmekte olan türlere özel olarak ve Asya kökenli alt türleri için hazırlanmış olan bir dünya çapında işbirliği içinde ıslah projesi yürütmektedir.

Beyaz Aslan Resmi

Beyaz Aslan Resmi

Beyaz Aslan Resmi
Beyaz aslanlar Albino aslanı olarak bilinmektedir. Aslan’ın bir türü olarak bilinen Transvaal Aslanı’nın amelanizm hastalığına yakalanmış olan bu türler görüntü itibariyle oldukça dikkat çekerler. Toplamda dünya üzerinde şu an sadece 30 beyaz aslan kalmıştır. Nesilleri tükenmek üzeredir. Doğal ortamda 2 beyaz aslanın çiftleşmesi çok zor bir olasılıktır. Çünkü hem erkek hem de dişi aslanın beyaz olma ihtimali çok düşüktür. O yüzden bu aslanların üremesi imkansız hale geliyor. Şu an beyaz aslanlar Güney Afrika’da bir parkta koruma altında tutulmaktadırlar.

Alt Türleri
Geleneksel olarak yırtıcı görünüme sahip olması, boyu ve dağılımı ile birbirinden farklı özellikler taşımakta olan 8 adet alt türü tanımıştır.

Aslanların Özellikleri
Afrika aslanları, dünyada kaplanlardan sonra yaşamakta olan en büyük ikinci kedi türü olarak bilinmektedir. Erkek Afrika aslanlarının ortalama olarak kiloları 250 kg kadar ulaşabilir.

Dünyanın En Büyük ve En Ağır Aslanı: Simba

Dünyanın En Büyük ve En Ağır Aslanı: Simba

En Büyük ve En Ağız Aslan: Simba: Bu zamana kadar kaydedilmiş olan bilgilere göre 1970 senesinde İngiltere’de yer alan Colchester Zoo isimli hayvanat bahçesinde Simba isimli bir hayvan en ağır aslan olarak tarihe geçmiş ve kilosu da 435 kg olarak kaydedilmiştir.

Dişi Aslanların Kilosu ve Erkek Aslanlardan Farkları: Dişi aslanlarda kilo skalası ortalama olarak 150 kg denk düşmektedir. Postları kahverengiye dönük sarımsı bir renge sahipken, erkeklerin yelesi de kahverengiye dönük bir sarıdan siyaha doğru geçişe sahiptir. Geniş alın yapısına sahip, güçlü çeneleri olan, uzayıp kısalabilen tırnaklara sahip, sarımtırak ve kısa tüylere sahip olmakla bilinmektedir. Kuyruk uçlarında püsküller göze çarpar.

Erkek aslanların başının civarında da uzun ve güzel yeleleri bizleri karşılamaktadır. Omuzlarının üzerine kadar dağılmış olan perçemler birçok kedi türünde de gördüğümüz gibi sinirlendiği zaman kabarmaktadır. Pençelerinin geniş ve büyük olması, yere sağlam basmaları için yardımcı olmaktadır. Aslanlar birbirlerinin gölgeleriyle kavga etme huylarıyla bilinmektedir.

Çoğu zaman bu kavga ölümle sonuçlanabilmektedir. Aslanların yapısı gereği dişleri ve tırnakları keskin özelliklere sahiptir. İnsana saldırması halinde tek vuruşta ya da ısırıkta öldürebilir veyahut ciddi yaralanmalara neden olabilir. Çoğunlukla aslanları Afrika kıtasında görürüz.

Aslan Kral Simba Resmi

Aslan Kral Simba Resmi

Aslan Kral Simba Resimleri
Aslan Kral’a değinmeden geçmek olmazdı herhalde. Aslan Kral, Akademi Ödülü kazanmış olan bir animasyon filmidir. Walt Disney Pictures tarafından yapılmıştır. 1994 yılında gösterime giren Lion King, ülkemizde Aslan Kral ismiyle çocukların ve gençlerin en çok sevdiği animasyonlardan bir tanesi olmuştur. Yetişkinlerin bile beğenerek izlemiş olduğu bir animasyon haline gelmiştir.

Aslan Resmi Göster

Aslan Resmi Göster

Aslan Resmi Göster
Resimde görmüş olduğunuz bu aslan resmini bilgisayarınıza, tabletinize indirerek wallpaper olarak kullanabilirsiniz. Çok güzel bir animasyon aslan resmi.

Hz. Ali ve Aslan Resmi

Hz. Ali ve Aslan Resmi

Hz. Ali ve Aslan Resmi
Hz. Ali efendimizin lakabı bildiğiniz üzere Allah’ın Aslanı olarak geçmektedir. O yüzden bu konumuzda bu güzel resmi de sizlerle paylaşmak istedim.


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ