Fotoğraf İndir
Arda Turan Resimleri Galeri için tıklayın

Arda Turan Resimleri

Arda Turan 30 Ocak 1987 yılında Bayrampaşa ilçesinde İstanbul’da doğdu. Kariyerine futbolculuk yaparak devam etmektedir. Günümüzde Başakşehir futbol takımında forma giymektedir. Genellikle sol kanatta faaliyet gösterir. Futbola daha çocuk yaşta 8 yaşında iken dünyaya geldiği ve büyüdüğü Bayrampaşa’nın Altıntepsi mahallesinin amatör takımlarından birisi olan Altıntepsi Makelspor takımında başladı.

2000 yılına kadar yaklaşık 3 sene futbol yaşamını Altıntepsi Makelspor’da devam ettirdi. 2000 yılında daha sadece 12 yaşlarındayken Galatasaray’a transfer edildi. 2000 yılından 2005 yılına kadar 5 yıl boyunca Galatasaray futbol takımının altyapısında faaliyet gösterdi. Galatasaray futbol takımında futbol kariyerine ve eğitimlerine devam eden Arda Turan burada güzel bir eğitim aldı. Galatasaray forması ile çıktığı ilk resmi maçta 2005 yılında Bursaspor ile oynanan maçta Türkiye Kupası maçına çıkarak kendisini gösterdi. Ankaragücü ile oynanan maçta hem kulüp kariyeri içerisindeki hem de Süper Lig içerisindeki ilk golünü attı bu maçta attı.

Arda Turan ve A Milli Takım
Arda Turan aynı zamanda Türk milli takımında da faaliyet gösterdi. Uzun yıllar milli takım ile çalışan Arda Turan takımın gözdelerinden ve olmazsa olmazlarından biriydi. Türk milli takımında ilk maçına 16 Ağustos 2006 yılında oynanan Lüksemburg ile oynanan hazırlık maçı ile çıktı. Aynı zamanda Arda Turan 2008 yılında gerçekleşen dünya kupasında da Türkiye’yi temsil ederek takımı için 2 gol attı. Arda Turan’ın yaşadığı kötü bir deneyim onun Türk milli takımındaki futbol kariyerinin sonlanmasına sebep oldu.

6 Haziran 2017 yılında Makedonya maçı sonrasında dönüşe geçerken uçakta gazeteci Bilal Meşe’nin sorduğu bir süre üzerine çok sinirlenip ve küfredip Meşe’nin boğazını sıkarak saldırıda bulunması sebebi ile çok fazla eleştiriye maruz kaldı ve bunun sonucunda milli takım kariyerini sonlandırmak zorunda kaldı. Ancak bu talihsiz olay onun milli takım ile ilişkisini kesmeye sebep olsa da bu durum onun kötü bir oyuncu olduğunu göstermez. Bu olaydan sonra halktan basın açıklaması ile özür dileyen Arda Turan kendisine yakışanı yapmış oldu. Arda Turan’ın aynı zamanda ödülleri de vardır. Aldığı ödüller ise sırası ile şunlardır;

Arda Turan’ın Aldığı Ödüller
Milliyet Spor Ödülü 2008 ve 2009 yılları içerisinde aldığı Yılın Futbolcusu ödülü ve aynı zamanda 2013 yılında aldığı Yılın Sporcusu ödülü. Futbol Plus Dergisinin Yılın futbol Oscarları ödüllerini 2010 yılında Yılın Futbolcusu ve ayrıca 2012 ve 2013 yılları içerisinde aldığı Avrupa’da Yılın Türk Futbolcusu ödülleri. 2014 yılında gerçekleşen 13. Uluslararası Türkiye Spor Adamları Ödül töreninde ise Avrupa’da Yılın Futbolcusu ödülünü almaya layık görüldü. 2008 yılında ise İspanya’nın bir spor dergisi olan Don Balon dergisi tarafından 1987 yılı ve üstünde doğmuş olan 100 yıldız futbolcu listesinde en iyi 8. futbolcu olmaya layık görüldü. Bunun dışında Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu Arda Turan’ı 2009 yılının en aktif futbolcusu olarak seçti. Son olarak 2015 yılında GQ dergisi aracılığı ile Yılın Adamı olmaya layık görüldü.


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ