Fotoğraf İndir
Anadol Resimleri Galeri için tıklayın

Anadol Resimleri

24 Mayıs 2018

Türkiye otomobil tarihinde önemli bir yer tutan Anadol, tarihin sarsılmaz önemi olan özel bir marka ve günümüzde bile hala kullanımı devam etmektedir. Yerli otomobil fikrinin Anadol ile vücut bulmuş halinden sürücüler oldukça memnun kalmış ve bu alanda Türk mühendislerinde kendilerini kanıtlamaları için bir şans olmuştur. Bu aracın tasarımı ve mühendisliği oldukça başarı kazanmıştır. 30 yılı aşkın bir zaman öncesinde üretimi durdurulmuş ve yeni yerli otomobil yapma engeli ile karşı karşıya kalmış olduk. Ancak buna rağmen hala Anadol marka araçların kullanılıyor olması ise bizleri nostaljik bir geziye çıkartmaktadır.

1928 senesinde Ankara’da Otokoç firması öncülüğünde kurulmuş olan ve 1946 senesinde ise Ford’un temsilciliğinin Vehbi Koç tarafından alınmış olması ile birlikte Türkiye’nin kendi ürettiği bir otomobile sahip olma fikri daha fazla yer etmeye başlamıştır. Öyle ki bunun içinde çeşitli planlamalar, projeler ve adımlar atılmış, Ford ile ortaklaşa bir çalışma yürütülmüştür. Bu girişimlerin daha ileriye götürülebilmesi içinde 1959 senesinde Ford Otosan kurulmuş oldu. Bu fabrikada Ford kamyonlarının montajlama işlemi yapılmaya başlamış ve çalışmaya devam edilmiştir. Ayrıda Fuarda görülmüş olan, cam, elyaf ya da polyester malzemelerinde kullanımının araçlarda denenmesi açısından da bir atılım gerçekleştirilmiş ve Koç ailesi için bu önemli ve dikkat çekici bir adım olmuştur.

O dönemlerde Türkiye’de neredeyse 100 000 otomobil kaydı bulunmaktaydı. Türkiye şartlarında o dönemde ancak 3 000 adet yeni araç satışı yapılabilmekteydi. Yerli otomobillerin üretilmesi için Türkiye’de ortalama 50 Milyon $ civarında bir harcama yapılması gerektiği ortaya çıkmış ve bunun için her bir otomobil için çıkartılmış olan maliyet 4 bin dolar civarına ulaşmıştır. Bu da otomobil fiyatları için hiç de istenen seviyelerde değildir. Ancak bu girişim sonrasında dikkatleri üzerinde toplayan ancak düşük maliyet sahibi olan fiberglas malzemeler tekrar kullanıma gelir. Yeni araçlarda bu malzemeler kullanılarak üretim yapılmaktadır. Bu alanda tüm bürokratik engeller ve iş zorlukları neticesinde fiyatı 30 bin lirayı geçmemesi ve sadece 10 adet üretilmesi üzerinde bir izin alınabilmiştir. Bu alanda yerli otomobil üretimi üzerinde çok ciddi engellerle karşılaşılmıştır. Ford şase ve motorlar dışında ki tüm malzemeler ülkemizde üretilecektir. İsim konusunda da vir ödül koyulmuş ve yarışma yapılmıştır. Araç ismi yarışma neticesinde belirlenecek ve aracın isim sahibine 10 000 lira verilecektir. Anadol ismi bu yarışma sonrasında kararlaştırılmış ve Anadolu’nun bir sembolü olan Hitit geyiği tercih edilmiştir.

Anadol Araba Modellerini Yakından İncelemek İçin Resimlere Tıklayınız

Anadol A1 Yollarda
Şubat 1967 senesinde üretilmiş il Anadol marka araç 26 800 lira değerinde satış fiyatına sahip olmuştur. Ayrıca kalorifer ve radyo gibi ek malzemelerin taktırılma talebi doğrultusunda da 1000 liralık ek masraf çıkmaktaydı. 1,2 litrelik bir motorla tasarlanmış olan araç iki kapılı bir tasarıma sahiptir. İlk 1970, ikinci sene 8000 üzerinde bir üretim sayısı oluşturulmuştur. A1 olarak bilinen bu model 1969 ve 1971 tarihlerinde de makyajlı modelleri ile piyasada yerlerini almıştır. 1972 senesinde ise Akdeniz Oyunları için hazırlanmış yeni Anadol Mkll olarak da tanınmaktadır.

Anadol A1 modelinin en önde gelen başarılarından birisi ise Renç Koçibey ve Demir Bükey tarafından kullanılmış 1968 Trakya Rallisinde birincilik elde etmiş olmasıdır. Bunun dışında bir başka Türk yarış pilotu olan İskender Aruba tarafından da 30 bin KM ve 8 ay süren Avrupa, Asya ve Afrika Rallisinde A1 model Anadol ile katılım gerçekleştirilmiştir.

1975 senesinde araç üretimine son verilmiş olmasına rağmen 19 715 adet Anadol A1 model satışı yapılmıştı. Ki bu sayı Türkiye açısından çok ciddi rakamlara tabi gelmekteydi.

Anadol Pikap ya da P2
1971 modeli Anadol, tesedüf bir şekilde pick up model tasarlamıştır. Bu model Anadol birden çok isim almıştır. Anadol kamyonet, Anadol P2 ya da Anadol pikap gibi isimlerle de halk arasında bilinir. Otosan fabrikası tarafından malzemelerin taşınması işleminde üretilmiş olan bu araç modeli için mühendisler üretim sonrasında aracın tasarımını ve özelliklerini çok beğenerek piyasaya sunmuşlardır. Bu araç bir takım önemli değişiklikler sonucunda 1971 ile üretimine son verilmesinin ardından 1991 yıllarında 36 892 tane üretim ile en fazla üretimi yapılan model olma özelliği taşımıştır.

Anadol A2 ile Yaşanan İlkler
1970 senesinde A2 piyasaya sürülen bir Anadol marka araç modelidir. Dünyanın fiberglas gövdesine sahip ilk 4 kapılı sedan aracı olma ünvanını taşımasıyla da önemli bir yere sahiptir. Güvenlik testine tabi tutulan ilk Türk aracı olma özelliği ise A2 model Anadol, 35 668 adet satışı yapılması ile de o dönemde ciddi bir başarı elde etmiştir. Bu zaman diliminde Anadol araç modellerine çok ciddi talepler olmuş ve Anadolu’nun birçok bölgesinde ön kayıtlar alınarak satış işlemleri gerçekleştirilerek başarı elde ettiği de unutulmamalıdır.

Spor Model Anadol STC-16 Piyasada
A4 model Anadol araçlarından birisi olarak bilinen bu model 1973 ve 1975 seneleri arasında üretimi yapılmış olan bir modeldir. En sportif Anadol model araç olma özelliği taşımaktadır. 1,6 cc’lik Ford Mexico motoru kullanılan bu araç için tasarım Belçika Kraliyet Sanat Akademisinden mezun Eralp Noyan ve onun oluşturduğu özel bir ekip tarafından yapılmıştır. Türkiye’de ki yarışların vazgeçilmez araçlarından birisi olmuştur.

Yolların Yeni Hakimi Anadol A5
1973 senesinde üretilmiş ve piyasaya sunulmuş olan A5 model Anadol araçlar ilk fiberglas 5 kapılı otomobil olma özelliği ile tanınmaktadır. Üretim ise 1982 yılında sonlandırılmış olup, bu döneme kadar 6 499 adet satış gerçekleştirilmiştir.

Anadol A6 ya da ‘Böcek’
1975 senesinde üretilmiş olan ve fütüristik bir tasarıma sahip olan Anadol A6 model araçlar Anadol Böcek olarak da isimlendirilmiştir. 202 tane 1977 senesine kadar ise 203 adet satışı yapılmıştır. Anadol A6 model araçların en büyük özelliği sürücünün ihtiyaçlarına özel bir takım tasarımların yapılabilmesidir. TRT dış çekimlerde martı kanat versiyonu, askeri versiyonu, çekici versiyonu olacak şekilde tasarlanmıştır. Anadol A6 halen günümüz de en tuhaf tasarımlı otomobillerden birisi olarak yer almaktadır.

Anadol’da Sona Doğru: A8
1981 – 1984 seneleri arasında üretilen Anadol A8 model Volvo ve SAAB gibi bir takım özel ve önemli araçlardan esinlenerek tasarlanmıştır. 4 kapılı Anadol A8 araç modeli toplamda 1013 adet üretimi yapılarak yollarla buluşmuştur.

Aslında O Hiç Üretilmedi: Anadol A9
Anadol A9, tasarımı ilerleyen dönemlerde üretilmiş olan Peugeot 405 model aracın tasarımında esinlenmiş olduğu iddia edilen bir modeldir. Günümüzün önemli markalarından olan Peugeot için böyle bir esinlenme Anadol tasarımcıları için oldukça gurur verici bir gelişmedir. Türkiye’de yaşanan 1980 yıllarında ki bir takım siyasi karışıklıklar sonucunda maliyet giderleri, siyasi ve ekonomik sorunlar derken bu araçların üretimine 1984 senesinde son verilmiş oldu.


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ