Fotoğraf İndir
Alfa Romeo Resimleri Galeri için tıklayın

Alfa Romeo Resimleri

21 Mayıs 2018

Adının açılımı aslında Anonima Lombarda Fabbricca di Automobili kelimelerinin baş harflerinin alımı ile fabrikanın sahibi  olan Nicola Romeo’ nun soyadının birleştirilmesi ile oluşturulmaktadır. Simgesinden bahsedecek olursak, herkesin ilk gördüğünde ilgisini çeken ve incelemek isteyeceği bir türden amblem kullanıldığını söyleyebiliriz. Amblemin sol tarafında beyaz taban üzerinde kırmızı haç çizilmiştir ki bu simde Milano şehrinin simgesidir ve Sforza Kalesi’ nin kapısından alınmıştır. Amblemin sağ tarafında yer alan ve taç giymiş, çocuk yutan engerek ise Haçlı Seferleri sırasında büyük başarılar elde ettiğini savunan, Visconti Ailesi’ nin simgesi olmaktadır.

Alfa Romeo, 20.yy. ın sonlarına doğru üretim hayatına geçen bir otomobil markasıdır. Milan’ da bulunan ve ekonomik anlamda güçlü olan bir aile tarafından kurulmuş olan bu marka, devam edecek olan yıllarda karşı karşıya kalınacak olan savaşlarda savaş sanayi için yeniden dizayn edilecek ve her iki savaştan sonra yeniden otomobil üretimine devam edecektir. Üretime başladığı ilk yıllarda kamyon, minibüs, troleybüs gibi taşıtları üretmeyi kendisine görev edinse de devam eden yıllarda bu misyonu yalnızca binek otomobil üretimi tarafına kayacaktır.

Yukarıda aktarıldığı gibi, ilk başlarda düşük beygir gücüne sahip (24 beygir gibi) otomobilleri üretirken patlak veren savaş sonrasında fabrika, gerekli modifikasyonları geçirerek savaş sanayiye hizmet vermeye başladı. Bu işlemleri gerçekleştirmek, otomobil fabrikasını savaş sırasında silah sanayi için çalıştırmak isteyen Nicola Romeo fabrikayı satın aldı ve gereken düzenlemeler de bu dönemden sonra yapılmaya başlandı.

Modelleri detaylı incelemek için resimlere tıklayınız.

Birinci dünya savaşının bitmesinden sonra fabrika tekrardan otomobil üretimine başlayan fabrika lüks otomobil üretiminden seri üretime geçti. Ürettiği modeller ile spor otomobil severlerin beğenisini kısa süre içerisinde üstüne çekmeyi başaran firma, motor sporlarında da başarılar yakalamaya başladı. Elde ettiği başarıları motorunu ve diğer tüm parçalarını kendisi ürettiği otomobillerle kazanan Alfa Romeo, ilerleyen zamanlarda bu otomobillerde ortaya çıkacak olan paslanma, kalitesiz malzeme kullanılmasından kaynaklanan diğer sorunlar gibi sorunlar nedeniyle müşterilerin ve otomobil severlerin gözünden düşecektir ve bu dönem de 1980’ li yıllara rastlamaktadır. Fakat kısa süre içerisinde piyasaya sürecek olduğu diğer modeller ile müşterilerinin ve otomobil severlerin beğenisini kısa süre içerisinde yeniden üzerine çekmeyi başaracaktır. Alfa Romeo’ nun piyasaya sürecek olduğu Alfa Romeo 33 ve 90 modelleri ile kalite yeniden yakalanmış ve insanların memnuniyet düzeyleri yeniden yükseltilmiştir. İlerleyen zamanlarda da hala birçok kişi tarafından beğenilen ve şimdiden “klasik” olarak nitelendirilen Alfa Romeo 164 ile 75’ in üretimine başlanacaktır ve gerek müşterilerin memnuniyet düzeyi, gerekse satışlar bakımından marka oldukça iyi bir konum yakalayacaktır. Yazının devamında Alfa Romeo altında üretilmekte olan otomobiller ve bu otomobiller hakkında genel bilgiler aktarılmaktadır.

Alfa 147
Alfa Romeo tarafından üretilmekte olan ve piyasaya 2000 li yıllarda sürülen küçük aile tipi otomobillerdir. Bu model, 3 kapılı ve 5 kapılı hatchback modelleri olmak üzere 2 farklı gövde seçeneği ile tüketicilerin karşısına çıkmıştır. Aynı zamanda bu model, 2001 yılında yılın otomobili seçilmiş, dünya genelinde büyük beğeni toplamıştır. 1,6 litre benzinli motor için 120 beygir güç, 2,0 litre benzinli motor için 150 beygir güç ve 1,9 litre dizel motor ile birlikte 150 beygir güç, 3,2 v6 motor ile gelen gta modeli ise 250 beygir güç sunarak pazara arz edilmiştir. Bu modelde bulunan Blackline ve collezione 2 farklı model bulunmaktadır ve bu modeller, standart üretimlerden ufak tasarımsal farklılıklar bakımından ayrılmaktadır.

Alfa Romeo 156
İlk olarak 1997 yılında üretilmeye başlanan bu model, 155 modelinin yerini alan model olarak bilinmektedir. Tasarımı önceki modellere göre daha değişik ve kalite bakımından müşterilerin aradıklarını bulabildikleri bir model olan 156, markanın piyasaya yeniden dönmesini ve müşteriler gözündeki değerinin yeniden yükselmesini sağlamıştır. 1998 yılında marka Avrupa’ da yılın otomobili seçildi ve ilerleyen yıllardan 2004 yılında otomobilin makyajlı kasası tasarım ödülü kazandı. 1,6 motor ile 120 beygir, 1,8 motor ile 140 beygir, 2.0 motor ile 155 beygir, 2,5 motor ile 192 beygir performans sunan modeller satışa sunulmuştur. Bu model aynı zamanda 1,9 JTD ve 2,4 JDT motorlar ile birlikte dizel seçeneği de sunularak müşterilerin beğenisine sunulmuştur.

Alfa Romeo 159
2005 yılında üretilmeye başlanan bu model, geniş aile tipi otomobil olarak pazara sürülmüştür. 4 kapılı sedan ve station wagon olarak müşterilerin beğenisine sunulan bu model, 2006 yılında Auto Build en iyi tasarım ödülünün sahibi olmuştur.

Alfa Romeo 155
1992 yılında Fiat Tempra platformu kullanılarak üretilen bu model 1998 yılına kadar üretilmeye devam edilmiştir. Modelde 4×4 Q4 modeli dikkatleri üzerine toplamaktadır. Bu modelde karşı karşıya kalınan motorlar ise 1,6 TS ve 2,0 TS şeklinde aktarılabilir.

Alfa Romeo GT
Concept car olarak değerlendirilebilecek bir otomobil olan Alfa Romeo GT, gerek tasarımı gerekse performansı bakımından markanın ürettiği modeller arasından kendisini bir adım ileri taşımaktadır. Alfa Romeo stil merkezi ve Bertone stil merkezi ortak çalışması ile tasarımı hazırlanan bu model ilk olarak 2003 yılında Geneva motor fuarında piyasaya duyurulmuştur. Coupe tasarımına sahip olan bu model, 2.0 litre benzinli, 3.2 V6 ve 1.9 dizel motor seçenekleri ile müşterilerin beğenisine sunulmuştur. Seri olarak 2004 yılında üretimine başlanan bu spor model, kullanıcıların ve yolda kendisini görenlerin beğenisini kısa süre içerisinde üstüne çekmeyi başarabilmektedir.

Alfa Romeo Spider
Alfa Spider ilk olarak 1966 yılında Spider Duetto olarak, Battista Pininfarina isimli kişi tarafından tasarlandı ve aynı yıl gerçekleştirilen Cenevre otomobil fuarında tanıtıldı. Devam eden yıllarda bu otomobil, 1995 yılında Alfa Romeo klasikleri arasında katılacak ve üretimine Alfa Romeo altında devam edecektir. Spor otomobil olarak üretilen, 2 koltuklu ve üstü açık olan bu model spor araba severlerin beğenisini kısa sürede üzerine toplamayı başarmıştır.

Alfa Romeo 8C Competizione
İlk olarak, 2003 Frankfurt motor fuarında tanıtılan bu otomobil, spor araba konseptinde tasarlanan ve satışa sunulan Alfalar arasında sayılmaktadır. Tanıtımından 4 yıl sonra, 2007 yılında üretimine başlanmış olan bu model, 2 kapılı coupe tasarıma sahip, görenlerin ve kullananların beğenisini kısa sürede üzerine çeken bir Alfa bayrak gemisidir. Sıfır kilometreden yüz kilometreye kadar çıkması için gereken sürenin 4.2 sn gibi bir süre olduğunu belirttiğimi zaman otomobilin ne kadar güçlü olduğu kolaylıkla anlaşılabilecektir. Aracın maksimum hızı 292 km\ saattir.

Alfa Romeo Mito
Tasarımında hemen yukarıda aktardığımız 8C’ den izler taşıyan bu model, 1,4 motor ile 170 beygir multiair olarak satışa sunulmuştur. Ülkemizde ise 1,3 JTD 95 beygir gücünde satışa sunulan bu model oldukça şık bir görünüme sahip.


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ