Fotoğraf İndir
Alakarga Resimleri Galeri için tıklayın

Alakarga Resimleri

07 Temmuz 2018

Bu kuş türü Kargagiller familyasında yer almasının yanı sıra saksağan denenin haricinde boy olarak ortalama bir boya sahip olan alaca renkli kargalara verilen genel bir isimdir. Monofiletik olmayan 10 karga cinsini içine akmaktadır. Bunlar ise şu şekildedir: Aphelocoma, Calocitta, Cyanocitta, Cyanocorax, Cyanolyca, Garrulus, Gymnorhinus, Perisoreus, Podoces, Ptilostomus şeklinde ele alınmaktadır. Türkçede kullanılan hali ile daha çok bayağı alakarga ifade edilmektedir. saksağan denen tür için ise halk genel olarak alaca karga ismini kullanmaktadır. Özellikle de renklerindeki belirgin özellik sayesinde onu kolay bir şekilde ayırt etmek de mümkündür. hele ki uçması halinde bizler için neredeyse bir şölen gibi gelir. pek çok insan renklerinden ötürü onu oldukça fazla beğenmektedir. Ne de olsa mavi bir kuş sevilmez mi? Kötü bir durum ise bu kuş türü daha çok doğal alanında yaşam sürmektedir. Pek çok hayvanda olduğu gibi.. şimdi de gelin alakargayı alakarga yapan özellikler üzerinde detaylı bir inceleme yapalım.

En bilinen özelliklerinden biri de renkli olmasıdır. bu nedenle ona en renkli karga denmektedir. Kanadında yer alan lekeler beyaz ve mavi renkte iken kuyruk sokumu beyaz bir yapıdadır. Kuyruğu ise siyah renktedir. Uçuşu halinde ortaya çıkan kanat panelinde bahsetmek gerekir ise kuyruk sokumu ve siyah kuyruğu onu tanımak için yeterlidir. Keskin çığlığı sayesinde onun yerini bulmak da kolaylaşmaktadır. Kısa ve yuvarlak kanatları bulunmaktadır. Uçuşları ise zayıf olduğu kadar dalgalı bir haldedir. Yerde zıplayarak ilerlediğini de unutmamak önemlidir. Genel olarak tek başına veya az sayıda kuştan oluşan grupla ile birlikte uçmaktadır. İlkbahar gösterilerinde buna nazaran daha büyük gruplar ile hareket eder.

Habitatı
Genel itibari ile ormanlık alanlarda, meyve ve zeytin bahçelerinde, büyük parkların yanı sıra bahçeler ve de bazen şehir parklarında görmesi mümkün olan bir kuş türüdür.

Yayılışı ve Yerel Adlar
Bütün Avrupa, Anadolu Kuzeybatı Afrika ve Hazar Denizinin batısı ve güneyi olmak üzere yaşadığı görülmektedir. İlave olarak ülkemiz adına konuşmak gerekir ise eğer Manisa, İzmir civarında Alakabak adı ile, Rize’de Çiğa diye, Yalova’da Kestanecik olarak, Muğla’da Malaç ve Merge diye, Şanlıurfa’da Kırrık, Mersin’de Alaabak ve son olarak da Artvin’de Çiki şeklinde ad almaktadır.

Popülasyon
Avrupa ve Anadolu olmak üzere toplam olarak 15 ile 20 milyon arasında olan bir popülasyona sahip oldukları ifade edilmektedir.

Davranışları
Bu kuş türü yemek için toplamış olduğu palamutları tek tek toprağa gömmektedir. İlk olarak işe bir delik kazarak başlar ve daha sonrasında ise palamudu içine saklar. En önemli nokta ise fark edilmemesi için de üstünü titiz bir şekilde örter. Özellikle de tekrar bulmak adına bu kazdığı alanlara bir takım işaretler koyar. Bunun için ise kullandığı nesneler ise belli ağaçlar ve düşmüş ağaç kütükleri gibidir. Pek çok aynı yöntem sayesinde tohum saklamaktadır. Bazı türleri için konuşmak gerekir ise eğer gün içerisinden binden daha fazla tohum sakladıkları da diğer bir gerçektir. Fındıkkıran denen kuş türü bir mevsim boyunca toplam olarak 100.000 adet gibi bir rakam seviyesinde tohum toplayıp depo eder. Yapılan araştırmalar neticesinde ise kuşların üzerinden 9 ay geçmesine karşın gömdüğü yeri bulduklarını göstermiştir. Bu da demek oluyor ki bu canlılar oldukça iyi bit hafızaya sahiptir. Ancak aksine bir durumu ele almak gerekir ise eğer gömmüş olunan meşe palamutlarının unutulmasına da rastlanmıştır. Bu sayede ise meşe filizleri yeniden filizlenip topraktan çıkmaktadır.

Ses ve Ötüşü
Çığlığını ele almak gerekir ise eğer keskin bir haldedir. Yerini belli etme noktasında belirleyicidir. Çıkardığı seslerden olan “skeeek” şeklinde olanı ise tehlike halinde oluşmaktadır. Diğerleri ise kargalar ile oldukça benzer bir özelliğe sahiptir. Berrak bir halde olmasının yanı sıra “kiyu” gibi bir ritme sahiptir. İlave olarak “hiyee” diye gelen ise şahin sesine oldukça fazlası ile benzemektedir. Bu kuş türü genel itibari ile Kargagilller ailesinden olmasının yanı sıra Latince ismi ise Garrulus glandarius şeklindedir. Özellikle de Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da kendine yaşamak için ormanlık yerleri tercih eder. Tüyleri alacalı olmasının yanı sıra irice bir gövdeye de sahiptir. Papağana benzeyen bir özelliği ise duyduğu sesleri tekrarlamasından gelmektedir. insana alışabilen bir özelliğe sahiptir. Çok bağırgan olması da onu öne çıkaran bir özelliktir. ​

Uçması halinde sanki bir renk cümbüşü gibi gelebilir sizlere. Özellikle de onun tanınması için yeterli olan kanadına bakmaktır. Tek olmayı tercih etmelerinin yanı sıra genel itibari ile bu kuşlar az kuştan oluşan bireyler ile birlikte de hareket edebilir. Özellikle de bunu ilkbahar aylarında yaptıkları gösterilerde sergilerler. Bu kuş türü diğer kargalar içinde saksağanla birlikte ele almak gerekir ise eğer benzeme özelliği en az olanlardandır. Bundan kasıt ise karga denince aklımıza gelen kuşlardır. Alakarga bunlar pek benzememektedir. Kanatlarında yer alan mavi ve beyaz kısımlara ek olarak kanat uçları ve kuyruğunda olan siyah yerler ise kontrast edası vermektedir. Ağaçlık alanların dışına çıkması genel olarak sonbahar dışına denk gelmektedir. özellikle de bahsi geçen dönemlerde onu görmek daha kolaydır. Nedeni ise beslenme amaçlıdır. Daha evvelde ele aldığımız gibi meşe palamutlarını bularak onları gömerler. Ülkemiz için bakmak gerekir ise genel itibari ile toplamda altı ya da yedi tane tür bulunmaktadır. Beslenmeleri için kimi zaman böcek, meyve, yumurta ve bazen de diğer kuşların yavrularından meydana gelmektedir. yapı olarak oldukça utangaç olan bu hayvanların ötmeleri halindeki sesleri ise oldukça seslidir.

Alakarga

Alakarga


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ