Fotoğraf İndir
Akbaba Resimleri Galeri için tıklayın

Akbaba Resimleri

16 Mayıs 2018

Makalemizde akbaba fotoğraflarını inceleyebilir ve akbabalar hakkında bilgiler alabilirsiniz. Akbabalar genel itibari ile oldukça yırtıcı olmaları ile tanınmaktadır. Kuşlar arasında tür olarak en tehlikeli olanlar şeklinde ele alınmaktadırlar. Daha evvel zamanlarda onlara rastlamak daha muhtemel iken günümüz koşulları için onları görmek daha az bir ihtimale sahiptir. Sebebi ise nesillerinin tükenmesinden dolayıdır. Yavrularına karşı oldukça hassas bir özelliğe sahiptirler. Yavrularına zarar vermeyi geçin yaklaşmak bile izin vermeyecekleri davranışlardandır. Beslenmelerini genel olarak etten karşılarlar. Tükettikleri et ister canlı isterse de leş olması onlar için fark etmez. Avlanmaları halinde çok uzaktan bile koku almak yetenekleri bulunmaktadır. Bunlara ilave olarak havada kalmaları oldukça uzun süre olabilir.

Geniş kanatları sayesinde hem uçmaları sağlanır hem de avlarına ulaşmaları daha kolay olur. Topluluk halinde gezerken herhangi bir leşi eğer biri fark edecek olur ise diğerleri de hemen oraya gelmektedir. buradan da anlaşılacağı üzere paylaşma noktasında bir sorun yaşamazlar. Bütün grup bu leş ile karnını doyurur. Özellikle de günümüz itibari ile nesilleri tehlike altında olan bu kuşlar pek çok hükümet tarafından koruma altına alınmaktadır. Avlanma özelliğine sahip olan bir kuş olmadıkları için de doğal yaşam alanı bozmamak önem arz etmektedir. Bu sebepten ötürü de devletler bu konuda daha dikkatli davranmaktadır. Yani herkesin de çok kolay kavrayacağı üzere türlerden herhangi birinde ortaya çıkacak olan bir kayıp bütün ekolojik sistem adına bir sorun teşkil edecektir.

Akbaba fotoğraflarını tam boyut görmek için üzerine tıklayınız

Akbabaların Özellikleri
Bu kuş türü gündüz yırtıcılarından olmasının yanı sıra yeni dünya akbabaları, atmacagiller ve eski dünya akbabalarını kapsayan bir özelliğe sahiptir. Bunlar daha çok beslenirken iri olan leşleri tercih ederler. Yırtıcı olmaları da en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır. Leş ile olduğu gibi canlı hayvan ile de beslenmektedirler. Özellikle de nüfuslarında yaşanan azalmanın görüldüğü bölgelerden birisi ise Asya’dır. Nepal ise bu kuşların korunması adına kendince bazı adımlar atmaktadır. Bunun sebebinin ise veterinerlerin kullanmış olduğu bir takım ilaçlar ile ilgilidir. Bu canlılar görünüşleri itibari ile kel bir başa sahip olmalarının yanı sıra kursakları da geniş bir yapıdadır. Ayakları sayesinde yürümelerinin yanı sıra leş yakalamaları daha farklı bir özellikleridir. Buna rağmen yine de ayakları güçsüz olarak ele alınmaktadır. Etleri koparma noktasında gagaları yeterli güce sahip değildir.

En belirgin özelliklerinden biri görme yetilerinin oldukça fazla gelişmiş olmasıdır. buna istisna olan ise hindi akbabası denen türdür. Üreme tipi olarak ise tek eşli bir özelliğe sahiptirler. Oldukça uzun ve geniş kanatları sayesinde havada kalma süreleri daha fazla olmaktadır. Özellikle de koku duyuları onlar için çok fayda sağlamaktadır. Sebebi ise eğer ki bir hedef seçecek olur iseler çok uzakta olsa bile bu sorun olmaz çünkü kokusunu alabilirler. Dişi olanları bir yavrulamada 1 ya da 2 tane yumurta dünyaya getirirler. Kuluçka süreleri ise yaklaşık olarak 8 hafta gibi süredir. Yavrularını nasıl koruduklarını az öncede ele almıştık. Beslenme noktasında seçim yapmazlar. Ne varsa yiyen bir özellikte olduklarını ifade etmek mümkündür. çöp, leş ve bulur iseler eğer canlı et yerler. İstisna olarak bazı türleri kuzu ve kaplumbağa gibi canlıları seçer. Şimdi de genel olarak onların çeşitleri hakkında sizlere bilgi verelim dedik. Sizin için araştırdık siz de bir bakın isterseniz.

Akbaba Çeşitleri Nelerdir?
Yeni Dünya Akbabaları; Bu türün içinde yer alan akbabalar Amerika kara akbabası ve kral akbaba olarak geçmektedir. Amerika kara akbabası denen tür daha çok tropik alanlarda yaşam sürer. Kısa bir kuyruğu olmasının yanı sıra başı çıplak bir haldedir. Boy olarak ise yaklaşık olarak 60 santimdir. Kral akbaba denen ise daha çok parlak bir renktedir. Göz kısımlarında kırmızı halkalar yer almaktadır. Kanat genişliği olarak oldukça ilginçtir. Bu genişlik 1.7 metreyi bulmaktadır. 70 cm boya sahip olanları da mevcuttur. Özellikle de yağmur ormanları civarı onların yaşam alanları arasında yer almaktadır.

Eski Dünya Akbabaları; Bu tür içinde yer alan akbabalar ise kızıl akbaba, kara akbaba ve mısır akbabası olarak ele alınmıştır. Kızıl akbaba deneni ise Hindistan ve Afrika dolaylarında hayat sürmektedir. Beyaz renkteki başının yanı sıra tüyleri ise kabarık bir haldedir. Bunlara ilave olarak bu tüylerden oluşan bir yakası da mevcuttur. Genel itibari ile yaşamını kayalık kısımlarda geçirmektedir. Kara akbaba denen tür ise Avrupa’dan başlayıp Çin’e kadar olan kısımda yaşam sürmektedir. İrilik olarak dünyadaki en büyük olanıdır. Boy olarak 250 cm kadar ulaşmaktadır. Tek eşli olmalarının yanı sıra yıl içinde bir kez yumurta yaparlar. Doğumdan sonraki 110 gün içinde yavrular uçma özelliğini sergilerler. Son olarak ise mısır akbabası denen tür ise Hindistan ve Afrika dolaylarında kendine hayat sürmektedir. Yaşam alanı genel itibari ile dağınık yerler ve arazilerden oluşmaktadır. Bizim ülkemiz için ele almak gerekir ise eğer en çok görülen tür de budur. Tüy kısımları siyah olmasının yanı sıra kuyruğu da aynı renktedir. Başı ise tüysüz bir haldedir. Son olarak da sizler için bu canlıların bilimsel sınıflandırmasına bir bakalım dedik. Aşağıdaki gibi ele aldık.

Akbabaların Bilimsel Sınıflandırması
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Falconiformes (Gündüz Yırtıcıları)


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ