Fotoğraf İndir
Ağaçkakan Resimleri Galeri için tıklayın

Ağaçkakan Resimleri

02 Mayıs 2018

Latince ismi Picus olan ağaçkakanın Ağaçkakangiller familyasında yer aldığı ifade edilmektedir. yaşadığı alanları ele almak gerekir ise Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika’da hayat sürmektedir. Özellikle de park ve bahçelerde olduğu eklemek doğru olacaktır. boy olarak 12 ile 20 cm arası bir uzunluğa sahiptir. Tüylerinin rengi ise sırt kısmı siyah olmak üzere kahverengi veya zeytin yeşili olmasının yanı sıra karın kısmı ise kremdir. Göz çevresi açık renkte tüylerle kaplı iken sırtı ise daha çok krem renkte benekli bir yapıdadır. Gagası ise kirli sarı denen bir renkte olmasının yanı sıra ayak kısımları daha koyu bir haldedir. Gagası sivri ve ince olması ona ağaçta yer alan zararlı böceklerin yanı sıra karıncaları da yemeyi sağlar. Yuvaları ise ağaç gövdelerinde yer alır.

Ağaçkakangiller alt takımında bir familya olan ağaçkakanları ele almak gerekir ise tam olarak 38 adet cins, 226 türü bulunmaktadır. Özellikle de Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika’da yaşadığı bilinmektedir. dört köşesi varmış gibi gelen bu canlı sert ve kama gibi sivri bir görüntüye sahiptir. Oldukça uzun bir dili olan bu kuşların bazı türleri için belirgin bir özellik ise dillerini kullanarak salgıladıkları yapışkan bir sıvı olarak ifade edilmiştir. Kafaları ise iri olmasının yanı sıra kemikli bir haldedir. Ağaçlara kolayca tırmanmalarını sağlayan ise sert kuyrukları sayesindedir. Beslenme olarak ise kurtçuk ve ağaçların öz-sularını tercih ederler. Yalnız yaşamak ise onların sevdiği bir durumdur. En sık görülen türleri ise yeşil ağaçkakan, kara ağaçkakan, döner boyun, büyük alaca ağaçkakan, külrengi ağaçkakan ve küçük ağaçkakan olarak bilinenleridir.

Ağaçkakanları Detaylı Olarak Resim Galerisinde İnceleyebilirsiniz

Ağaçkakanların Özellikleri
Gagaları şekil olarak kama gibi bir haldedir. Tırnakları ise oldukça güçlü bir haldedir. Orta tüyleri sert olması nedeni ile ağaçlara kolay bir şekilde tırmanmalarını sağlar. Ağaçkakangiller, Parlakkuşgiller ve Tukangiller en başlıca bilinen familyalarındandır. Bu canlıları hepimiz görmesek bile ağaçlar ile olan münasebetinin az çok farkındayız. Özellikle de bu canlılar ağaçlara delik açma yetenekleri nedeniyle bu ismi almışlardır. Ağırlık olarak ise ortalama olarak 10 gram gelmektedirler. Kanatlarını açmaları halinde de 40 cm bir genişliğe ulaşmaktadırlar. Ağaç kovuklarında hayatlarına devam eden bu hayvanlar tür bakımından oldukça fazla olan bir kuştur. Bizim ülkemiz için konuşmak gerekir ise eğer orman alaca ağaçkakan en sık rastlanan türdür.

Hiç merak ettiniz mi bu kuşlar neden ağaçlara delik açmaktadır?
Biz sizler için ettik ve de araştırdık. Gelin bir bakalım isterseniz nedeni neymiş. Genel olarak sebebi ağaç kurtlarını bulmak için sanılsa da esas olarak bakmak gerekir ise eğer onların nazarında bu bir hakimiyet alanı gösterme çabasıdır. Genç bir papağanın başında yer alan kızıl renkler yaşlanması halinde siyaha çalmaktadır. Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika kıtasında oldukça fazla görüldüğünü de eklemek gerekmektedir. Tür açısından oldukça fazla olduğunu daha evvel ele almıştık. Ağaçlar üzerinde dikmiş gibi durmalarındaki sebep ise tırnaklarının yapısından kaynaklanmaktadır. Bazılarının dillerinin uzun olması onlara ağaçların kovuklarında olan kurtçukları yemeyi sağlamaktadır. Ayaklarında 3 adet tırnak bulunmaktadır. İlk iki adet tırnak hareket etmesi halinde öne doğru bir özelliğe sahip iken üçüncü olan ise aşağı yönedir. Bu neticede ağaçlar üzerinde dikey hareket ettikleri de diğer bir gerçektir.

Özellikle de beslenmeleri için ağaçlarda yer alan böcek ve kurtçuklar önemlidir. Özellikle de sevdikleri besinlerden biri de fıstıktır. İlginç bir şekle sahip olan gagaları, benekli halleri, renklerinin kızıl olması ise onlar adına en fazla ilgi uyandıran özelliklerdendir. Ağaç gövdelerine kısa sıçramalar ile tırmansalar da genel itibari ile bu hızlıdır. Genel yapıları olarak ele alacak olur isek oldukça ürkek bir haldedirler. Bu sebepten ötürü de tenha yerler onlar için daha iyi bir seçenektir. Yavrularını ise oydukları kısımlarda büyütürler. Özellikle de bu canlılar için önemli olan özelliklerinden birisi ise ağaçlara zarar vermekte olan böcek, kurtçuk ve tırtılları yerler. Bu sebepten de bu özellikleri faydalıdır.

Ağaçkakanların Beslenmesi
Bu kuş türü daha çok ağaçların kabuk kısmının altında yer alan tırtıl, kurtçuk ve böcekler ile bunu sağlar. Özellikle de bu sebepten ötürü de kimi ağaçları kuruttukları da bilinmektedir. kimi çiftçiler ise onları bu sebepten ötürü sevmez. Bu canlılar özellikle de mevsim ilkbahar olduğu zaman ağaçların kabuklarını oduna kadar olan kısma inmek koşulu ile daire biçiminde oymaktadır. Sebebi ise böcekleri içinden almaktır. Bu canlılar sadece ağaçta yer alan böcek ve tırtılı değil bunların yanı sıra ceviz, badem gibi oldukça sert kabuğu olan iri taneli denen kuru yemişleri de severek tüketirler. Nasıl yediklerine bakmak gerekir ise bunları ağaçların çatlamış olan kısımlarına yerleştirmeleri halinde içlerinde olan kısmı yiyerek kabuk kısmı bırakmaktadırlar.

Ağaçkakan Türleri
Bu kuşun oldukça fazla türü olmasının yanı sıra renk bakımından pek çok çeşidi yer almaktadır. Şimdi de onların ana isimleri neler ona detaylı bir göz atalım ne dersiniz?

 • Çizgili ağaçkakan
 • Küçük sarı boyun ağaçkakan
 • Büyük sarı boyun ağaçkakan
 • Kızıl kanatlı ağaçkakan
 • Çizgili göğüslü ağaçkakan
 • Kareli göğüslü ağaçkakan
 • Çizgili boğazlı ağaçkakan
 • Örgülü ağaçkakan
 • Japon ağaçkakan
 • Yeşil ağaçkakan
 • Kızıl taçlı ağaçkakan
 • Pul karınlı ağaçkakan
 • Kara başlı ağaçkakan
 • Levaillant ağaçkakan
 • Küçük yeşil ağaçkakan

Bahsi geçmekte olan bu türlere ilave olarak bir bilgi daha vermek gerekir ise genel itibari ile Madagaskar, Okyanusya ve Avusturalya hariç olmak üzere dünyada pek çok yerde yaşadıkları bilinmektedir. özellikle de bazı adalarda yaşayan ağaçkakan türleri de yer almaktadır.


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ