Fotoğraf İndir
Adana Resimleri Galeri için tıklayın

Adana Resimleri

12 Eylül 2018

Adana Hakkında; Adana’ nın 2.216.475 olan nüfusu, geçen yıla göre 14 bin civarında artış göstermiştir. Artmaya devam eden nüfusu ile Türkiye’ nin 5. büyük şehri olma özelliğini korumaktadır. Büyüklük bakımından İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa’ dan sonra gelmektedir. Ticaret, ulaşım ve madencilik bakımından ülke ekonomisine büyük katkılarda bulunmaktadır. Birçok farklı maden çeşidinin çıkartılabildiği Adana’ da maden çeşitliliği olduğu gibi yemek çeşitliliği de söz konusudur. Yemek konusunda önde gelen şehirlerden biri olan Adana herkesin bildiği gibi acılı yemekleri ve doğal olarak Adana Kebap olacaktır.

Şehrin ismine bakılacak olursa Adana, Hitit hakimiyetinde bulunan Kizzuvatna krallığından gelmektedir ve Adanya’ dan türemiştir. Bu bir teori olsa bile şehrin isminin geldiği yerler bakımından farklı teoriler söz konusudur. Adanus, Adad, Uru Adaniyya (Adana bölgesi anlamında), Antiohya, Quwe, Coa isimlerinden Adana’ nın isminin kökenleri olduğu şeklinde çeşitli yerlerde bahsedilmektedir.

Adana’ nın Tarihçesi
Medeniyetler beşiği olan Anadolu’ da her bir şehrin binlerce yıllık tarihi vardır ve Adana için de aynı durum söz konusudur. Şehrin tarihi aslına bakılırsa 3000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Paleolitik Çağ’ a ait olan kanıtlar yapılan araştırmalar sonucunda bulunmuş olup bundan ayrı olarak, Çukurova’ nın en eski şehri olarak tahmin edilen Tepedağ Höyüğü de Neolitik Çağ’ a ait izler taşımaktadır. Daha ileri zamanlarda, Adana sınırları içerisinde bulunan ilk krallık olan Hitit İmparatorluğu altındaki Kizzuvatna Krallığı, Hattuşaş’ da bulunan Hitit Kava yazıtlarında sıklıkla görülmektedir. Hitit Krallığı’ ndan sonra birçok farklı krallık Adana sınırları içerisinde hüküm sürmüştür. Bu krallıklardan bazıları şu şekilde sıralanabilir; Asurlar, Persler, Makedonlar( Büyük İskender), Kilikya Krallığı.

Daha sonraki zamanlarda bu topraklar, Roma İmparatorluğu himaseyi altına girmiş ve merkez vali yönetimi de Tarsus’ da konumlandırılmıştır. Roma hakimiyetinden sonra Doğu Roma olarak geçen fakat bizim Bizans olarak bildiğimiz devletin himayesine geçen bu topraklar, 7. yüzyıla kadar bu devletin hakimiyetinde kalsa da daha sonrasında bölgeye gelen Arapların hakimiyeti altına girmiştir. 964 yılında verilen bir savaş ile tekrardan Doğu Roma hakimiyetine giren Adana, 1071 yılına kadar aynı yönetim altında kalmış fakat bu tarihten sonra Anadolu’ da artarak devam edecek olan Türk varlığı nedeniyle Adana, Selçuklu toprakları arasına katılmıştır.

1087 yılında bu toprakların hakimiyeti, düzenlenen Haçlı seferi ile birlikte yeniden Doğu Roma hakimiyetine geçmiştir. 1170 yılında Kilikya Krallığı Adana ve çevresini topraklarına dahil ederken genişler. 1359 yılında gerçekleştirilen anlaşma ile bu toprakların yeni sahibi Memlük Sultanlığı olacaktır. Memluk Sultanlığı sayesinde Adana ve çevresine Türk ailelerin yerleştirilmesi sağlanmıştır. Memlük Sultanlığı’ nın sonrasında ise Adana,  etkinliğini yavaş yavaş göstermeye başlayan ve yavaş yavaş güçlenen yeni bir devlet, Osmanlı İmparatorluğu toprakları arasına girecektir. Tarihçede biraz daha günümüze yaklaştıkça hala daha hatıralarda olan olaylara sırasıyla gelmekteyiz. Birinci Cihan Harbi’ nden sonra Fransızların hakimiyetine giren Adana ve çevresi, Kurtuluş Savaşı ile buralardaki yabancı askerler geri çektirildi. 20 Ekim 1921 tarihinde oluşturulan Ankara Antlaşması ile birlikte Fransa, 5 Ocak 1922 yılında Adana’ dan çıktı.

Adana Coğrafyası ve İklimi
İklimi bakımından Akdeniz’ e kıyısı olan şehirlerde genellikle görüldüğü gibi Akdeniz iklimi özellikleri gözlemlenmektedir. Yazları sıcak ve kurak geçen günler kışları ılık ve yağışlı şekilde seyreder. Sıcaklık bakımından Türkiye’ nin en sıcak illerinden biri sayılabilecektir; ölçülen en yüksek sıcaklık 2012 yılında ölçülen 52 santigrat derecedir. En düşük dereceye bakılacak olursa da diğer illere göre pek de düşük olmayan, 30 Ocak 1980 tarihinde ölçülen -4.2 santigrat derece olduğu görülecektir.

Adana, Çukurova’ ya giriş kapısı olarak değerlendirilebilecektir. Geniş ve düz bir coğrafi yapıya sahip olan Adana’ ya diğer şehirlerden ve bölgelerden gelirken sürekli alçalmak gerekmektedir. 3 tarafı dağlarla çevrili olan şehrin güneyinde Akdeniz yer almaktadır. Adana’nın kuzeyinde birden fazla hidroelektrik santrali bulunmaktadır ve bu santrallerle Seyhan Barajı’ nın amacı, Çukurova’ nın sulama ihtiyacını karşılamaktır. Diğer bölgelerin sulama ihtiyacı için farklı HES’ ler ya da sulama kanalları mevcuttur.

Şehrin coğrafyasının ve içerisinden geçen Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin bereketli suları sayesinde tarım ve hayvancılık konusunda tatmin edici durumdadır. Şehir aynı zamanda, Türkiye’ nin sanayileşmiş ilk şehirlerinden biri konumundadır. Sanayileşmesi bakımından 1950’ li yıllarından itibaren gözle görülür değişim ve gelişim hareketleri gözlemlenmeye başlamıştır. Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin bereketi sayesinde tarımda; buğday, zeytin, nar, ayçiçeği, patates, domates, biber, marul, lahana, soğan, pirinç, soya, pamuk, kavun, karpuz, üzüm, mısır, narenciye, kivi, muz, baklagiller, şekerkamışı, yerfıstığı, börülce, bakla, fasulye, badem, hıyar, yenidünya gibi birbirinden farklı ürün yetiştirilmektedir. Tarımın gelişmiş olmasının yanı sıra şehirde hayvancılığın da yeri vardır.

Adana’ da Madencilik
Ülkemizde krom çıkartılması bakımından 4. şehir sayılabilecek olan Adana’ dan ayrıca demir, manganez, çinko, kurşun, kömür, kuvars, kuvarsit, barit, kil, kireç taşı, pomza, kum agregası gibi madenle de çıkartılmaktadır.

Adana’da Ulaşım ve Adana’da Gezilmesi Gereken Yerler
Ticari açıdan önemli bir şehir olmasının getirdiği ayrıcalıktan dolayı kara, deniz ve hava yolları ile ulaşımın kolaylıkla sağlanabildiği bir şehirdir. Temellerinin 1986 yılında, İngilizler tarafından atılmış olduğu demiryolları da demiryolu taşımacılığı eksikliğini gidermektedir. Şehir içi ulaşımında belediye otobüsleri ile dolmuşlar, taksiler ve metro ile halk, istediği yerlere kolaylıkla ulaşabilmektedir. Metro hizmeti, 2010 yılından bu yana verilmektedir.

Verimli coğrafi koşulları dolayısıyla geçmişten günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan Adana, geçip giden her bir medeniyetten kendisine başka bir değer katmayı başarmıştır. Her bir farklı medeniyet, arkasında farklı bir mimari tarz bırakmıştır. Birbirinden farklı ve görülebilecek olan yapılar arasında Çarşı Hamam, Irmak Hamam ve Ramazanoğlu Konağı sayılabilir. Yukarıdaki kısımlarda şehrin tarihçesinde Roma İmparatorluğu’ nun da ağır bir yeri olduğu aktarılmıştı.

Adana Taşköprüsü olarak bilinen köprünün temelleri işte Roma İmparatorluğu’ na kadar dayanmaktadır. Seyhan ve Yüreğir’ i birbirine bağlayan bu köprü, hem Roma’ nın yapmış olduğu bir köprü, hem de aktif olarak araç trafiğine açık bir köprü olması ile görülmeye değer bir yapıdır.

Taşköprü’ yü ziyarete gidecek olan kişiler yalnızca üzerinden araçları ile geçmek yerine bir yere araçlarını park edip yapının ve nehrin güzelliğine bir dakikalarını dahi ayırsalar, yapının ve doğanın eşsiz güzelliğinin farkına varabilirler.

Çukurova’ nın ev sahipliğini yapmış olduğu onlarca medeniyete ait eserlerin ve kalıntıların bulunduğu Adana Arkeoloji Müzesi, şehrin tarihi hakkında bilgi almak, geçmişte yaşamış insanların nerelere dokundukları ve nasıl izler bıraktıkları hakkında bilgi almaları için çok iyi bir fırsattır.

Adana’da Ne Yenir? Adana’nın Neleri Meşhur?
Anadolu’ nun her bir yanının kendisine has lezzetleri olduğu tartışmasız bir gerçektir fakat Adana’ nın birçok kişi üzerinde daha farklı bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle Adana Kebap, Türkiye çapında büyük bir üne sahiptir. Adana Kebap dışında analı kızlı, kabak çintme, şalgam suyu, yüksük çorbası, karakuş tatlısı, sıkma, mahluta çorbası, karsambaç Çamlıyayla tatlısı gibi yiyecekler de Adana’ ya giden kişiler tarafından denenebilecek yiyecekler arasındadır.

Adana Aladağ Küp Şelalesi (foto: Tuncay Y.)

Adana tarihi yerler (foto: Mustafa K.)

Adana Obruk şelalesi (foto: Ayhan A.)

Adana’dan kelebek fotoğrafları (foto: Can G.)

Adana Seyhan göl kenarı manzara resmi (foto: Mustafa K.)

Adana doğa fotoğrafları (foto: Diba Foto)

Adana’da güneşi yakalama pozu (foto: Ayhan A.)

Adana Belemedik sonbahar fotoğrafları (foto: Ayhan A.)

Adana büyük saat fotoğrafi (foto: Halit S.)

Adana Fotoğraflarını Slayt Gösterisi Eşliğinde İzleyebilirsiniz


PAYLAŞ
İlgili Konular
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ